RollerCoaster Tycoon 2

14.10.2002

RollerCoaster Tycoon 2 je pokračování oblíbené budovatelské strategie, ve které budujete svůj vlastní zábavní park. RCT 2 je postaven na stejném grafickém enginu jako první díl, takže se od sebe vzhledově příliš neliší.

Největšími změnami prošel, od prvního dílu, systém stavění horských drah a budov. Nyní může hráč stavět dekorativní budovy z jednotlivých částí - střechy, zdi. Není to tedy stejné jako u expansion packů k prvnímu dílu, kde hráč musel nejdříve upravit terén, kterému poté změnil textury. Když stavíte horskou dráhu, můžete ji už od začátku stavět pod zemí. V prvním dílu jste nejdříve museli postavit část atrakce nad zemí a poté začít stavět v podzemí. Také vstupy, východy a stánky mohou být stavěny pod zemí.

Narozdíl od prvního dílu, kde se scénáře odemykaly až při dohrání toho předchozího, jsou zde všechny scénáře přístupny už od začátku hry. Ve hře je také přítomen editor scénářů, takže si už opravdu můžete navrhnout park podle vašich představ. Pokud jste si v RCT nebo RCT2 vytvořili nějakou pěknou atrakci, můžete si ji uložit a importovat do RollerCoaster Tycoon 3, kde bude převedena do 3D.

Pro hru vyšly v roce 2003 dva datadisky - RollerCoaster Tycoon 2: Wacky Worlds a RollerCoaster Tycoon 2: Time Twister.

už mi to vrtá hlavou 15 let. Jste schopní mi prosím vysvětlit, proč je tahle hra tak dobře hodnocená?
Ve všech komentářích čtu chválu, ale všechny komentáře oceňují čistě jen věci, které už byly v jedničce. Přesto se v komentářích píše, že je jasné, že dvojka je nejlepší díl. V čem?

Pro mě je tahle hra hrozná drzost, která prošla....

Z ohromných výběrů nejrůznějších tycoonů je právě Roller Coaster tím, který si mě získal nejvíce. Byla to láska na první pohled. Jako dítě jsem miloval poutě, později jsem byl pak přímo u vytržení ze skutečných zahraničních zábavných parků. Jelikož je to do dnes pro mě atraktivní téma, je pro mě zároveň Roller Coaster Tycoon 2 velmi oblíbenou hrou, která si vesele trůní na mých železech napříč časem už pěknou řadu let.

Krom obsáhlého výběru atrakcí, stánků s občerstvením a suvenýry, možností navrhování vlastních drah a kompletní úpravou povrchu celá věc ještě nekončí. Zdánlivé detaily, jako různé typy vstupů a výstupů z atrakcí, barevné provedení, výběr hudebního doprovodu, najímaní zaměstnanců a další desítky povedených vychytávek dávají hráči do rukou nepřeberné množství způsobů, jak si park přizpůsobit k obrazu svému.

Much na kráse má RCT2 málo, přesto se jim bohužel nejde nevyhnout. Úprava krajiny a stavba horských drah je občas záležitostí na dlouhé lokte, zvláště pokud děláte obě editace souběžně. Editor zde nepatří zrovna k nejintuitivnějším ani nejšikovnějším. Nelíbilo se mi také, že jakmile přestanete třeba jen na několik minut rozšiřovat a zvelebovat svůj výtvor, návštěvnost a tudíž zisky jdou dolů velmi rychle. Ne, že by to snad byl nelogický herní prvek, ale přece jen člověku časem dochází fantazie a chuť stále chrlit jednu novinku za druhou. Přesto je RCT2 velmi kvalitní, poctivá a příjemně hra.
Klasika mezi tycoony a nejlepší díl série. To je jasné.
Grafika. Mám rád u těchhle her detaily. Tady jsem měl hody. Každý panáček měl nějakou náladu, chodil na atrakce, jedl, čůral, zvracel. Bylo to celé pěkné, nápadité atrakce, panáčkové a okrasné doplňky. Já, jelikož jsem svině, jsem třeba některého pajace chytl kleštičkama a hodil ho někde na samotku, nebo do vody.
Ozvučení je dobré a je možnost si k atrakci vybrat muziku.
Hratelnost. Vynikající.
Celek tvoří velice vtipnou hru, která dokáže zabavit na hodně dlouhou dobu.
A ještě je tu jedna věc a to jsou: DEŠTNÍKY! Jakmile začne pršet, tak začnou lidi otvírat deštníky. Navíc je můžete při začátku deště zdražit a nahrabat něco navíc. Tohle jsem měl rád.

Pro: Všechno.

Proti: Nic.

RCT 2 patří k nejlepší dílům celé serie. Grafiku, hratelnost a vlastně všechno čerpá z jedničky a jejich datadisků. A přitom je celá hra ještě vylepšená o nové atrakce, nové stánky, nové tématické celky v parcích a spoustu dalšího.
Jak jsem psal už u jedničky, byla radost pozorovat lidi, jak nosí balónky, deštníky různé barvy po parcích. Obchůdky si dělali konkurenci. Docela sranda byla aji zdražit vlez na wc. Lidé odmítali se jít vyčůrat a hledali levnější záchod, který byl třeba na druhém konci parku.

Ve hře nechybí ani vandalismus, hovada, co ničí lavičky, lampy, koše. Na takové je ve hře policie. Která je sice k ničemu, ale klesá aspoň kriminalita, ale bohužel i finance parku, aby měli plat.

Hra je to skvělá, všechno funguje jak má, vše se hýbe, vše má zvuk. Kliknete na kachnu a ona kdaká, koupe se ve vodě, létá. Každý detail je pěkně propracovaný. Hra má úžasnou nezapominatelnou atmoféru a nekonečno možností. Komu se nelibí jen holé parky, může si je vyolepšit domečkama, zahrádkama, plotama, ozdobama, aby park vypadál co nejkrásěji.

Pro: Všechno funguje jak má, vše vypadá tak krásně, klasika

Proti: Je to neuvěřitelné, ale časem se projeví stereotyp

Tahle hra je něco jako když máte 3 roky starou horskou dráhu, tu si uložíte, zbouráte ji a na tom samém místě postavíte úplně tu samou, jako tam byla předtím, dáte tam mírnější zatáčku, aby to nebylo tak intenzivní, a zákazníci si hned myslí, že jde o úplně novou atrakci. (metafora)
-3 +2 −5