Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Rise of the Tomb Raider: Endurance Mode

29.12.2015
28.01.2016
11.10.2016
19.11.2019
kompatibilní
63
21 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ano

Endurance je väčším rozšírením pre Rise of the Tomb Raider, ktoré je dostupné v sekcii Expeditions. Do pôvodnej hry pridáva survival prvok a akákoľvek smrť znamená automaticky koniec.

Lara sa v ňom ocitá späť na Sibíri, kde sa snaží dostať na stopu vzácnym artefaktom. Toto snaženie jej však nekomplikujú len vojaci Trinity a vlci, či medvede. Pozor si musí dávať aj na to, aby nezotrvala dlho v chlade a aby neumrela hladom. Rozšírenie prináša aj striedanie dňa a noci, pričom noc so sebou, pochopiteľne, prináša ďaleko viac nebezpečenstiev. Pre vaše prežitie je kľúčové, aby ste nachádzali na procedurálne generovanej mape nielen rôzne materiály, ale i zdroje tepla a zásoby jedla. Tie sa však časom míňajú a tak sa skôr, či neskôr, budete musieť vydať na lov. Mapu je možné kedykoľvek opustiť, predtým však musíte zapáliť signálny oheň, čo logicky priláka pozornosť okolitých nepriateľov.

Okrem súperenia s hráčmi, kto dokáže dlhšie prežiť v nehostinných podmienkach, si môžete vyskúšať aj dodatočne pridaný co-op mód. Obaja hráči v ňom hrajú za Laru, no každy vníma toho druhého ako Nadiu. Zásadnou zmenou, že smrť v ňom nemusí byť konečná a partner vás môže takmer kedykoľvek oživiť.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Lara se ocitá uprostřed mrazivé Sibiře, neznámo kde. Má omezené zásoby, žádnou mapu a nejasný cíl. Všude je sníh a vítr, v noci ještě větší zima a tma. A na všechno má jen jeden pokus. Stačí špatný krok (nebo neoblomný chlápek s plamenometem) a je po vás.

Vyrážíte na průzkum, sbíráte suroviny, občas ulovíte zvíře k snědku a zoufale hledáte úkryt, kde by se dal rozdělat oheň. Lara totiž musí jíst a občas se zahřát. Postupně nacházíte tábořiště, hrobky a artefakty. Do toho po vás jdou vojáci z Trinity a divoké zvířectvo. Je to drsné, mrazivé a stresující.

A jaký je úkol? Celý mód je taková výzva pro hráče. Kolik dní přežijete? Hru lze dokončit, když najdete místo, kde rozděláte velký oheň a podle něj vás přiletí vyzvednout vrtulník. Není problém takové místo včas najít. Takže výzva vlastně není dostat se pryč, ale vydržet co nejdéle, prozkoumat co nejvíc hrobek a trhat rekordy. Já mám zatím rekord 5 dní, což není žádný velký výkon. Sice místa k odletu nacházím často, ale vždycky se odhodlám jít dál. A to se nevyplácí. Mé výlety tak končí většinou smrtí a to nezřídka umrznutím nebo vyhladověním.

Systém stravování a tepla není nejhorší. Jídlo můžete schovat i do zásoby. Ale i tak je Lara strašně nenažraná! Za jeden den zbaští klidně půl lesa keříků a k tomu si dá tak dva tři vlky nebo jeleny a jako lahůdku nějakého toho medvěda (když se poštěstí jeho útok přežít). S teplem je to sofistikovanější, ale taky iritující. Lara se zahřívá ohněm, který najde a nebo sama rozdělá. Jenže rozdělat ho může jen na určených místech (v tábořištích). Když najdete lucernu, můžete si ji vzít sebou a tím se zahřívat za pochodu - což se jeví jako dobrá strategie.

Potom jsou tu spletité jeskyně ukrývající tajemství. V jeskyni je teplo a Lara vydrží déle bez ohně. Jenže chodby jsou často tak spletité, že než se vrátíte k východu, tak je jí beztak zima a hlavně po půldenní dietě umírá hlady, protože v jeskyni není jídlo.

Odjakživa jsem si říkal, jak to ta Lara dělá - co jí, kde spí… Teď se mi dostalo odpovědi. Koncept a myšlenka Endurance jsou zajímavé, ale ještě to není úplně ono. Osobně mě to moc dlouho nezabaví, je to na občasné půlhodinové zahrání - když umřu, tak mě to naštve a vypnu to :-) Ještě to chce trochu doladit, koncentrovat na menší plochu, přidat víc detailů, a možná i zmírnit potřeby jídla a tepla. Celé je to hodně rozlítané a občas to postrádá logiku. Ale v jádru se mi to fakt líbí! Pobíhat, poskakovat a střílet s Larou je pořád zábava.
+7