Rise of Nations

20.05.2003

RoN je další z řady strategií, ve které se ujmete role vojevůdce vedoucího svůj národ skrze vývojová období lidstva na cestě za ovládnutím světa.

RoN ale vybočuje z řady v jednom důležitém aspektu, obsahuje 18 národů a celkem 8 vývojových epoch listva a to jsou úctyhodná čísla. Povedete svůj národ od dob nejtemnějších po informační věk s moderními technologiemi a nukleárními zbraněmi. K dispozici jsou desítky jednotek od primitivních válečníků po rytíře, mušketýry až po vojáky, vedle toho jsou zde i obléhací stroje jako trebuchet či katapult a v pozdějších dobách tanky a artilerie i s letectvem. Bojuje se na souši, ve vzduchu i na vodě a na každý druh bojiště připadá obrovské množství jednotek. Těžíte suroviny počínaje těmi základními po (ve strategiích méně viděné) ty nejmodernější jako ropa a to vše s postupem technologického stromu a vyspělosti vašeho národa. Stavět můžete množství budov od farem, kasárna, po továrny a zázraky lidstva, který je pro každý národ specifický. Snažíte se ovládat teritoria na světové mapě i v té herní a to vše ve 2D/3D detailním zpracování.

V roce 2004 byla vydána Gold edice hry, obsahující navíc také datadisk Thrones & Patriots.

V červnu 2014 přišla na svět, díky spolupráci Microsoft Studios a SkyBox Labs, upravená verze Rise of Nations: Extended Edition. Jedná se o Gold edici s upravenými texturami a efekty, plnou integrací Steamworks (sběratelské kartičky, achievementy, multiplayer, ukládání na server) a podporou streamovací služby Twitch.tv.

Napriek tomu, že mnohí povedia, že RoN je mechanizmami vykrádačkou Age of Empires II a prechádzaním epochami zas Empire earth, je pre mňa RoN najzábavnejšou hrou zo spomínanej trojice.

Na jednej strane nemá tak prepracované kampane ako AoE 2 ale skôr generické dobíjanie sveta a ani toľko epoch ako EE. Na druhej strane však prináša svižné a najmä prehľadné hranie, nastaviteľnosť zvukovej i textovej signalizácii množstva vecí. Zábavné a hrateľne spracovaný mikromanažment (ťaženie surovín podlieha budove vystavanej pri zdroji, kde zdroj ovplyvňuje možný počet priradenia pracovníkov, oproti klasickejšiemu "niekdeto drevo narúbte a kamene nakopte") funguje v mojich očiach v spojení s epochami na výbornú (oproti EE, kde sa mi to nepáčilo a pôsobilo to dosť násilne pospájané).

Grafika je pre niekoho na rok 2003 zastaralá, pre mňa však jednoznačne malebná a taký pád atómovej hlavice je znázornený skutočne "kochateľne". Hudba opierajúca sa o etnické nástroje mnohých hrateľných národov(každý má nejaký ten bonus a špeciálne jednotky) taktiež pôsobí príjemným dojmom a tak mi ako jediné výsledné negatíva pôsobí absencia nejakej príbehovej kampane a možno priveľké okopírovanie klasického AoE.

Pro: osvedčený AoE koncept, časové epochy, "superpowers", mikromanažment, výbuch atómovky

Proti: generická kampaň, silno okopírovaný AoE koncept

Rise of Nations, ten krásne nenápadný jedinec medzi velikánmi typu Age of something atď., z môjho pohľadu zažiaril vo svojich rokoch najviac. Osvedčený koncept ťažiť suroviny, prejsť niekoľko vekov, vybudovať mesto/armádu a dobiť nepriateľa sedí, plus zakomponovanie Divov sveta a nukleárnych zbraní k tomu je zásah do čierneho.

Absencia príbehovej kampane je síce cítiť, avšak nie je nad to pustiť sa (a hoci aj po stý krát) do Dobývania sveta. Hráč má na výber ktorýkoľvek národ (každý má svoje špecifiká a výhody) a vďaka tomu je každá jedna hra úplne odlišná.

Pro: variabilita národov, Divy sveta, obdobie starších vekov...

Proti: pri novších vekoch až príliš citeľné zvýšenie náročnosti, neskutočný zabijak času...