Pro Evolution Soccer 2017

PES 2017

13.09.2016

Další ročník z dlouhé série fotbalových simulátorů od vydavatele Konami z opětovné produkce PES Productions pro rok 2017. PES 2017 zahrnuje licencovanou francouzskou ligu, italskou ligu (s výjimkou Juventusu Turín) a nizozemskou ligu. Z anglické Premier League jsou licencovány pouze Arsenal F.C. a Liverpool F.C., ze španělské Atlético Madrid a FC Barcelona. Nabídku pak doplňuje několik japonských, jihokorejských, čínských a australských týmů. Nižší soutěže licencovány nejsou.

Jako každý rok se dočkáme pár herních úprav, mezi které patří adaptivní umělá inteligence, lepší brankáři a pár vylepšení v modu "myclub". Jako předchozí ročník pohání i ten letošní FOX engine.

Nový ročník pro Evolution Soccer (PES) je živoucím důkazem toho, jak moc je sportovní žánr produkčně jednoduchý. minulý ročník byla pro mne fotbalovou katarzí po níž jsem ten kulatý nesmysl nechtěl na pár století vidět. Osud tomu chtěl, že jsem se k PSOVI 17 dostal přes kamaráda, který byl dosud věrným příznivcem úspěšnějšího západního rivala FIFA. Poslouchal jsem jeho ody na tohoto psa se zaujetím celých 50 vteřin. Tolik mi stačilo k tomu, aby jsem si nového hafíka koupil. A hle! Odfláknutý port z PS3 s ošuntělou grafikou na PC. Nevadí dáme první mač a uvidíme.

V kostce vám řeknu, že nic není jako minulý rok. Vše je plynulejší, důvěryhodnější, autentičtější, lepší, zábavnější. Pravda, nemáme tu takové vymakané mody jako má FIFA ani to tak hezky nevypadá, ale u fotbalovýho boha a zlatýho míče! Hraje se to parádně.
A to dokonce na klávesnici (nic jako ta zrůdnost s myší ve FIFA). Nějaké ty super serepetičky je těžší vykonati, ale to mne opravdu netrápí. PES 17 je o týmové, kombinační hře, kterou, pokud si osvojíte, namažete si na chleba o třídu lepší tým nebo pána s ovladačem onlajn.

Nejlepší prvky jsou tu: vylepšená hra tělem. Snad poprvé jsem na virtuální trávě zelené měl kontrolu při souboji tělo-na tělo. Fyzické proporce hráčů se při tom značně projevují, nařachanější borec nebude rychlejší než menší i s vyššími statistikami. Vyšší páni si umí udělat prostor, ale zase jsou lehce neohrabaní. Toto má značný vliv na kontrolu individuí na hřišti. At při už při odstavování, předbíhání či přetlačování. Tato nově nabytá moc mi uštědřila mnoho vhazování, rohových kopů či vynucených faulů.

To mi nahrává na pány s píšťalou, kteří byli vloni naprosto nekompetentní paka. Nyní je vše tak, jak má být. Sudí jsou tentokráte daleko obezřetnější. Například hru lokty či jinými částmi těla užívajíc se spíše v bojovém sportu muay thai pískají takřka okamžitě a občas ukážou i nějakou tu barevnou kartičku. Šlapáky, naskakování, tahání za dres, postrkování většinou bývá po zásluze potrestáno. Občas padne na účet tohoto virtuálního sudího nějaká chybka, která vás donutí vyslovit jedno nepěkné slovo, ale to k tomu patří. Viděl jsem daleko horší "pískaly" v naší lize ::)

To mi posílá centr na umělou inteligenci, která se opravdu dokáže přizpůsobovat. I s vypnutou pomocí či neměnnou taktikou jsem byl překvapený jak hráči, obzvláště obrana reaguje. Při prohrávání se snaží více "presovat", při těsném vedení se "zatáhnou". Přičemž psychický stav také dělá mnohé, zejména chyby v obraně nebo náhlý úbytek nasazení po nečekaném gólu, kdy hráčům soupeře takzvaně vezmete "vítr z plachet" Brankáři jsou super. Stalo se mi opravdu jen jednou za 300 zápasů, že se brankář rozhodl vydat se na výlet za balonem přes půlku hřiště. Jinak fungují celkem věrohodně a dělají "lidské" chyby. Někdy nevyběhnou z brankové čáry, nebo vyběhnou pozdě, někdy špatně vyboxují mičudu nebo podklouznou.

A nakonec to "zavěsím do vinglu" pár slovy o obranně. Ta vás z počátku může trochu frustrovat neboť oddělit protihráče od míče není procházkou po rajské zahradě. Načasování, postavení je něco co si časem budete muset osvojit nebo dostanete pěkný ranec od útoku soupeře. Ale jak se vám to dostane do ruky je to paráda, když jste najednou všude, vyhráváte osobní souboje ve vzduchu i na zemi.

Odpískám to pár výtkami, které se týkají spíše technického rázu. Jak jsem předeslal na počátku komentáře grafika je bohužel osekaná oproti PS4,Xbone verzi. A též jsem byl častokrát svědkem divné chyby/glitche, kdy se jako by hra přepne do "slo-mo" a vše se zpomalí na několik vteřin, přičemž framerate ukazuje stále 60FPS. Hudba je generická, komentáře jednotvárné a nudné (i když je fajn, když si můžete u japonské, arabské či italské ligy zapnout příslušný komentář. Dobře to dělá atmosféru). Menu jsou stále binec a absence licencí také nepotěší.

I přes tyto chybky je PES 17 VYNIKAJÍCÍ a nelehká fotbalová simulace, která mne pravděpodobně zabaví do příchodu nového ročníku. Pokud jste fanoušky PSŮ nevidím důvod proč PES17 nemilovat, pokud jste FIFA zastánce, tak spíše u Fify zůstaňte, neboť at jsou tyto dvě hry stejně zelené, tak jsou v jádru dosti odlišné. Rozhodně by byla ale škoda nedat tomuto chudšímu bratříčkovi šanci. Ochudíte se o dost možná nejlepší fotbal za posledních 15 let.

Pro: Hratelnost - fyzické vlastnosti hráčů, nutnost týmové hry, nelehká obtížnost, fyzika míče, obranná hra, umělá inteligence, dobré ovládání na klávesnici.

Proti: Odfláknutý PC port, nudní komentátoři, hudba.