Prison Break: The Conspiracy

Útěk z Vězení: Spiknutí

26.03.2010

Prison Break: The Conspiracy je hra na motivy úspěšného amerického seriálu Prison Break (v ČR známý jako Útěk z vězení), tím pádem je hlavně určen pro fanoušky tohoto seriálu, který hra vhodně doplňuje. Takže vás čeká opětovné setkání se známými hrdiny ze seriálu, kteří nejenže stejně vypadají, ale jsou i nadabováni samotnými herci. Bohužel ne všichni ze seriálu se na hře podíleli, ve hře je sice najdete, ale neočekávejte totožnou tvář a hlas, to se týká např. doktorky Sáry Tancrediové.

Ve hře se ujímáte role tajného agenta Společnosti Toma Paxtona, který má za úkol dostat se jako vězeň do Fox River a ujistit se, aby se Lincoln Burrows, vrah bratra viceprezidenta USA, dostal na elektrické křeslo. Paxton má rovněž zjistit, jakou roli v tom všem hraje Michael Scofield, který byl uvězněn za velice zvláštních okolností.

Děj hry souvisí s první sezónou seriálu Prison Break, ale my se na něj podíváme z jiného úhlu pohledu. Hru ovládáte z pohledu třetí osoby a kromě soubojů, rozhovorů a páčení zámků si užijete hlavně stealth akci a dojde i na quick-time eventy. Navštívíte téměř všechny známé lokace z Fox River, ze kterých nechybí ošetřovna ani blázinec.

Prison Break: The Conspiracy ma zaujímal už od vtedy ako som sa o ňom prvýkrát dozvedel. Síce som do hry veľkú nádej nedával (po iných licencovaných hrách), ale aj tak som to skúsil.

Hneď po spustení zaujme menu ktoré je vytvorené z Michaelovho tetovania a sprevádza ho úvodná téma seriálu. Intro je tiež dobré. Uvidíte väznicu Fox River ktorú oblietavajú vrtuľníky, so spusteným poplachom a ešte k tomu zmizlo sedem väzňov. Asi každý vie, čo sa deje. Zrazu sa hra presunie o pár dní dozadu, do udalostí ktoré predchádzali úteku.

Dostanete sa do úlohy Toma Paxtona, agenta Spoločnosti ktorý je poslaný do Fox River na to, aby bol Lincoln Burrows popravený, a aby zistil na čo sa dostal do väzenia Michael Scofield, ktorý bol uväznený za veľmi zvláštnych okolností. Dejová línia hry sa odohráva počas prvej série seriálu. Hlavné postavy sú nadabované a vytvorené podľa ich predlôh. Takže stretnete napríklad Michaela Scofielda, Lincolna Burrowsa, Abruzziho, C-Notea, T-Baga, Brada Bellicka a ďalších. Skoro všetci okrem Sary Tancredi a Charlesa Haywire.

V hre máte skoro voľný pohyb po areáli väzenia. Atmosféru väzenia dopĺňa originálny soundtrack. Úlohy sa dosť opakujú. Sú typu ,,choď tam a tam zober to a to a dones to tam a tam bez toho, aby Ťa niekto zbadal." Páčil sa mi aj súbojový systém. Ak ste stihnete stlačiť tlačidlo pre krytie v správnu chvíľu, môžete vykryť úder a spraviť ,,vykrývací chvat". Ďalej si môžete precvičiť Váš postreh aj pri Quick time eventoch (QTE) na ktoré väčšina ľudí nadávala. Ja som s nimi však nemal problém. Grafika je celkom dobrá a hra ide aj na mojom PC (skoro) plynulo. Animácie sú tiež dobre spravené. A ešte raz by som pochválil soundtrack zo seriálu.

Teraz záporné stránky hry. Je dosť divné, že tvorcovia si vybrali ako hlavnú postavu niekoho úplne iného ako by hocikto čakal. Radšej by som uvítal hru za Michaela Scofielda. AI v hre je jedným slovom, hrozná. Predsa len prejsť 10 cm poza chrbát strážnika bez povšimnutia je veľmi ,,reálne". Ďalej sú tu úlohy ktoré sú po chvíli predsa len trochu stereotypné. To sú aj prostredia väznice a neustále chodenie cez tie isté miesta. Na koniec dĺžka hry ktorá je na môj vkus krátka. To je asi všetko čo by som chcel hre vytknúť (ešte členok).

Takže ak máte radi seriál Prison Break, alebo si aspoň chcete zahrať nejaký jednoduchší stealth, Prison Break: The Conspiracy je hra pre Vás.

Pro: Licencia, príbeh, animácie, súbojový systém, QTE, stealth, soundtrack, grafika.

Proti: AI protivníkov, po čase stereotypné úlohy a prostredia, radšej by som uvítal hru za Michaela Schofielda alebo inú hlavnú postavu zo seriálu, dĺžka hry.

A je to tu zase. Vždy, když se ve světě "uměleckého počínání" objeví něco masově oblíbeného (více či méně), téměř s pravidelnou přesností následuje dovětek (většinou v množném čísle a nespočtu různých podob), který spolehlivě vytáhne další chechtáky z kapes nebohých konzumentů. V tomto případě je oním počinem tv seriál Útěk z vězení. Ten jsem v začátcích zaujatě sledoval a informace, že bych se sám mohl procházek po vězeňském dvoře a setkávat se tak se ze seriálovými postavami, převedenými do herní podoby (s identickými tvářemi i hlasy svých tv předobrazů), jsem nepovažoval za špatné. Nicméně jistá apriori ubohost, s jakou bývají tv a filmové produkty přenášeny na monitory (mluvím o filmových herních adaptacích, ne o stahování), zůstává i zde přesvědčivě neporažena.

Ti, kteří nemusí předlohu, se s klidným svědomím hře vyhýbají - pochopitelně. Ti z opačné strany barikád asi zkusí, metat kozelce nadšením ale opravdu nebudou neb hra je skutečně průměrná. Hra neumožňuje převtělení hráče do hlavních postav, s nabízeným alter egem Paxtonem není možné měnit děj příběhu (ten se přesně drží seriálu a postava hráče je jen jakýmsi podrž taškou, i když se snaží působit dojmem strašlivého drsňáka, který dokáže ovlivnit chod vězení) a ten je tak přesně link(c)ován do devíti kapitol - ty nejsou žádnou výzvou, vždy je přesně dané co a jak. Vzhledem k tomu, že Paxton se za svým dosažením musí potulovat po Fox Riveru kradmě a nespatřen, je velmi lehké si všimnout pravidelnosti hlídkujících stráží nebo dráhy světelného kuželu nočních reflektorů. No není to škoda, že je hlídač totální pako s pevně daným chováním? Co bych dal za malinkou, nijak zvlášť frustrující nepravidelnost...

Toho, co mě na hře zaujalo, nebylo mnoho, ale přece jen pár dobrých myšlenek zde je, a právě kvůli nim jsem hru nakonec dohrál. Byly to noční výlety z cely, páčení zámků (ze začátku), boxerské taškařice a v jistých momentech i ty proklínané CTE (Click Time Event), které byly vkusně nastříhány.

Technicky je hra bezproblémová (až na malý zádrhel s poklesem fps), vizuál za moc nestojí (neodpovídá moc roku vzniku) a design lokací je dost strohý, ale zase jsme v prostředí nápravného zařízení, tak co velice vymýšlet. Audio, fajn dabing a typický jingl tv seriálu přičítám k plusům.

Pro: bitky, skutečné tváře a dabing, noční části

Proti: stále to samé, Paxton

Seriál Prison Break jsem už asi 13 let neviděl, nějak jsem to vzdal během třetí série, což obvykle nedělám, každopádně po seriálu LOST to byla další v podstatě revoluční záležitost napovídající, že seriálový mainstream bude zažívat zlaté časy a že se něco mění (do té doby hrály prim seriály typu Xena že jo). Tahle hra se vrací do událostí okolo první a samozřejmě nejlepší série.

Fakt, že hrajete za jinou postavu, než je hlavní postava v seriálu, ba co víc, že se tahle postava v seriálu vůbec nevyskytuje, mi vůbec nevadil. Bylo naopak zajímavé vidět kladné postavy ze seriálu v podstatě jako nepřátelské.

Téhle hry jsem si již všiml dřív, ale až Herní výzva mě donutila se k ní dostat. Vlastně mě hodně lákají hry podle seriálů co znám, ale ve výsledku to nikdy není nic moc. Prison Break: The Conspiracy je hra na poměry seriálové adaptace dost ambiciózní. Je relativně rozsáhlá, vypadá celkem i dobře, je tu i licence včetně hudby a originálního dabingu. Překvapil mě vlastně i ten žánr stealth akce. Nemám s ním moc zkušenost, takže to pro mě byl celkem nový zážitek.

Jenže ten nový zážitek se okoukal už někdy během 3. kapitoly z celkových asi 9 (nejsem si jistý, kolik jich je, protože první kapitoly se vlečou jak smrad a ty poslední zaberou asi pět minut). Variabilita hratelnosti je malá, a to i přesto, že se autoři celkem snaží (ukrývání, přeskakování, lezení, páčení, šroubování, odpojování kamer, odlákávání přes rádio atd.), je to prostě stále o tom samém. Nejhorší je, když se začnou opakovat i lokace v 2. půlce hry.

Možná by i pomohlo, kdyby bylo zajímavější podání příběhu. Nevím, jestli je to tím, že už to znám ze seriálu, ale první řada Prison Break, u toho se pomalu ani nedalo dýchat, jak to bylo napínavé. Jenže The Conspiracy to nějak neumí přenést i do hry. Představení charakterů se spoléhá na znalost ze seriálu a většina cut-scén není až tolik příběhových, jako spíš o tom, co má hráč zase odkud přinést.

Ve chvílích oddechu mezi misemi je hráči představen jakýsi pseudootevřený svět věznice, trochu jako 500 krát menší GTA a bez aut. A dá se tam dělat celkem pět věcí: rvát se se spoluvězni zadarmo, rvát se se spoluvězni za prachy, nechat se potetovat, posilování na bench press a posilovací pytel. No, takže spíš tak tři věci. Ale teda jde tam ještě dělat třeba to, že budete pomalu strkat dejmetomu T-baga tak dlouho, až bude na opačné straně dvorku. A to je sranda.

Samotné boje jsou dost o ničem, snažil jsem se vymyslet nějakou taktiku, ale nejlepší byla co nejrychleji mačkat levé tlačítko myši. Cokoliv jiného fungovalo hůř.

Ty takzvané quick time eventy byly fajn. Naštěstí, když se to nepovedlo, byl load vždycky hnedka předtím.
Obecně ale autosave dost selhává, když hru vypnete. Asi třikrát se mi stalo, že jsem musel opakovat celou kapitolu, autosave je sice během hry na každém kroku, ale když hru vypnete, počítá se jen velký autosave na začátku kapitol či maximálně při velkých načítáních během kapitol (což je tak dvakrát za kapitolu maximálně). Nekvituji.

No a to je asi všechno. Hra má u mě výhodu, že s podobným žánrem nemám moc zkušenost, takže to pro mě bylo relativně nové (minimálně ve hrách 2010+). Má to atraktivní prostředí, pro mě přiměřenou obtížnost, ale ke konci už je to trochu nuda a vůbec, přečtěte si i ty ostatní komentáře tady, jsou (výjimečně) lepší, než ten můj :-).
Hra na motivy seriálu, to zní už samoosobě strašidelně, přesto jsem si po přečtění zdejšího komentáře rozhodl hru nainstalovat. A po dohrání musím důrazně varovat před mystifikací kterou uvedl CJ, jelikož neznalý hráč by tuto hru mohl považovat nedej bože za dobrou.

Pokud seriál neznáte, tak se do toho vůbec nepouštějte a radši si ho zkoukněte v Tv, jelikož se pobavíte mnohem lépe než ve hře. Vše se točí okolo první série a známého útěku z vězení o tom je i překvapivě celá hra. Setkáte se známými postavami kterým budete dělat poslíčka a holku pro všechno. Každý něco chce, a vy ochotně prolezete celou Fox River aby jste splnili věznům co jim na očích vidíte.

A to je největším kamenem úrazu celé hry, když pomineme debilitu toho že Paxton musí všechny místa projít bez povšimnutí, tudíž se dostane do všech oblastní věznice, což by mu klidně mohl Scofield závidět a jeho geniální plán na útěk proti tomu vypadá jako amatérismus. Jenže tyto pasáže jsou k uzoufání stejné jako vejce vejci, přines toto, přines tamto, prolez tudy, vrať se tamtudy. A samozřejmně nesmíš být vidět ani jedním uklízečem. A tam se to opakuje 90% hry. Jen vylezete z jedné oblasti vězeň Vám vesele oznámí že máte hledat něco dalšího pro změnu v jiném skladišti. Nejlepší je když Vás něco odhalí a vy si celou pasáž můžete zkusit znova a ještě jednou jelikož ten bachař občas vidí i za roh.

Po takovýchto eskapádách máte chuť celou Fox River vyvraždit, jenže tady se dozorců ani nedotknete, bohužel si tak svoji frustraci můžete vybít na spoluvězních. Souboje s nima jsou proti předchozím pasážím lahoda, a bitky jsou jedna z mála pozitivních a zábavných momentů Prison Breaku. Za vydělané peníze z nelegálních soubojů si hráč může pořídit kérky, a venku si lze zacvičit pro zlepšení kondice a síly v soubojích.

Dále se nesmí zapomenout na quick-time eventy, které občas dokáži také hráče potrápit, naštěstí jich není tolik, ale to když se Vám v kombinaci několika klávesových pokynů objeví jeden který máte stihnout zmáčknout pod sekundu tak to už je fakt síla.

Grafika je standart ničím neohromí ale výsledný dojem taky nezachrání, soundtrack je kromě main theme ze seriálu nevýrazný, a často se opakující. Celá hra působí ve výsledku dojmem že tady měl někdo na začátku fajn myšlenku jen aby je finále zprznil to příšerné hratelnosti. Ne takhle dlouho už sem se u hry nenaštval pěkně dlouho. Ruce pryč od toho.

Pro: Soubojové pasáže, main theme seriálu

Proti: Stereotyp, debilita konceptu, hráče frustruje a unavuje na každém kroku