Praetorians

strategie > real-time strategie *
26.02.2003 PC
Strategie od tvůrců Commandos zasazená do prostředí starověkého Říma. Vaším úkolem bude vést legie a bojovat za slávu impéria s barbary a Egypťany, a dostanete se i do Říma zmítaného rebelií.

Od ostatních soudobých strategických kusů se hra liší svým taktičtějším pojetím. Nečekejte zdlouhavé budování základny, zde je boj na prvním místě. Ukažte, co umíte s takovými jednotkami, které jste dostali do vínku!
Ovšem jisté prvky managementu základny ve hře také úplně nechybí. Po mapě bývají roztroušené osady, které lze obsadit a vybudovat v nich posádku. Takové tábory pak v určitých intervalech umí vycvičit nové posily, či vyrobit obléhací stroje.

Co se týče samotných bojů, ty jsou vskutku detailně propracované. Neovládáte jednotlivé vojáky (v podstatě všechny možné, které si z tohoto období dovedete představit), ale celé oddíly, což přispívá k přehlednosti. Funguje klasické schéma, že (obvykle) bývá pěchota dobrá proti jízdě, která se zase nasazuje vůči střelcům, a ti se dovedou vypořádat s vojáky. Jednotky také mají svoje speciální vlastnosti. Například legionáři můžou srazit štíty a sevřít se do tzv. želvy. Sympatické je, že lze vtipně využívat charakteru krajiny. Využívání terénních nerovností je poměrně známá věc, ale hra jde ještě dál a umožňuje i například prostupnost lesů, či skrývání se ve vysoké trávě.

Tak tuhle hru jsem si chtěl zahrát už hodně dlouho a můžu říct, že to stálo za to. Prošel jsem si celý nástup Caesara na římský stolec a zábava parádní.

Graficky samozřejmě už dávno v troubě, ani mi nešlo zvětšit rozlišení a na větším monitoru to vypadalo všelijak, ale to nemůžu brát jako mínus když vezmu v potaz rok vydání, vem to čert. Hlavní co mě teda vzalo bylo chování jednotek, využívání terénu, lesů, luk všechno tu funguje. V misích máte vždy ze začátku omezený počet vojáků a tak už si sakra rozmyslíte jestli tam vlítnete jako hloupý tribun a povedete vojska do záhuby a nebo skryjete lučištníky v lese, před ně si rozestavíte vycvičené legionáře, aby je chránili a začnete rozsévat smrt všude kolem. Po boji přivoláte zkušené římské ranhojiče a vojáky řádně ošetříte, aby vydrželi další nápor a že v některých misích těch jednotek proti vám je až až.

Vytknu ne zas tak úplně dobrou umělou inteligenci, ale když to srovnám s podstatně vylepšeným Rome Total War, kde to taky kolikrát pokulhává a je až trapný některé jednotky střílet z návrší, které přitom chodí jen tam a zpátky, tak to není až tak hrozný a dokonce když máte nějakého spojence tak to není úplný zbabělec a vrhá se pěkně do boje po svém a s vašimi jednotkami.

Správa táborů, které můžete obsadit je jen na povolávání dalších záloh (jedna jednotka se povolává minutu až dvě) a funkce velitelů a generálů je v podstatě jen na obsazení těchto budov jinak jsou úplně bezcenní a to byla trochu škoda, mohli tam přidat nějaké speciální rozkazy nebo něco podobného, aby tam je hráč nenechával někde zašité v lese.

Jediné co mě vyloženě mrzí, že mezi misemi nebylo více filmových scének, protože je měli parádní a úplně jsem si u toho vzpomněl na úvodní filmeček pro Age of empires 2.

Momentálně mi steam ukazuje 33 hodin odehráno, což je na můj vkus velmi dobré.

Pro: Starověk, využitelnost terénu, jednotky, scriptované eventy, filmečky

Proti: Malá využitelnost velitelů, někdy slabší UI