Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Praetorians

Praetorians - HD Remaster

Pyro Studios •  Torus Games (PC, PS4, XOne)
26.02.2003
18.09.2020
kompatibilní
70
51 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Strategie od tvůrců Commandos zasazená do prostředí starověkého Říma. Vaším úkolem bude vést legie a bojovat za slávu impéria s barbary a Egypťany, a dostanete se i do Říma zmítaného rebelií.

Od ostatních soudobých strategických kusů se hra liší svým taktičtějším pojetím. Nečekejte zdlouhavé budování základny, zde je boj na prvním místě. Ukažte, co umíte s takovými jednotkami, které jste dostali do vínku!
Ovšem jisté prvky managementu základny ve hře také úplně nechybí. Po mapě bývají roztroušené osady, které lze obsadit a vybudovat v nich posádku. Takové tábory pak v určitých intervalech umí vycvičit nové posily, či vyrobit obléhací stroje.

Co se týče samotných bojů, ty jsou vskutku detailně propracované. Neovládáte jednotlivé vojáky (v podstatě všechny možné, které si z tohoto období dovedete představit), ale celé oddíly, což přispívá k přehlednosti. Funguje klasické schéma, že (obvykle) bývá pěchota dobrá proti jízdě, která se zase nasazuje vůči střelcům, a ti se dovedou vypořádat s vojáky. Jednotky také mají svoje speciální vlastnosti. Například legionáři můžou srazit štíty a sevřít se do tzv. želvy. Sympatické je, že lze vtipně využívat charakteru krajiny. Využívání terénních nerovností je poměrně známá věc, ale hra jde ještě dál a umožňuje i například prostupnost lesů, či skrývání se ve vysoké trávě.

24. ledna 2020 vyšel HD Remaster hry na PC, který byl 18. září 2020 následován i vydáním na konzole.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 85
Tak tuhle hru jsem si chtěl zahrát už hodně dlouho a můžu říct, že to stálo za to. Prošel jsem si celý nástup Caesara na římský stolec a zábava parádní.

Graficky samozřejmě už dávno v troubě, ani mi nešlo zvětšit rozlišení a na větším monitoru to vypadalo všelijak, ale to nemůžu brát jako mínus když vezmu v potaz rok vydání, vem to čert. Hlavní co mě teda vzalo bylo chování jednotek, využívání terénu, lesů, luk všechno tu funguje. V misích máte vždy ze začátku omezený počet vojáků a tak už si sakra rozmyslíte jestli tam vlítnete jako hloupý tribun a povedete vojska do záhuby a nebo skryjete lučištníky v lese, před ně si rozestavíte vycvičené legionáře, aby je chránili a začnete rozsévat smrt všude kolem. Po boji přivoláte zkušené římské ranhojiče a vojáky řádně ošetříte, aby vydrželi další nápor a že v některých misích těch jednotek proti vám je až až.

Vytknu ne zas tak úplně dobrou umělou inteligenci, ale když to srovnám s podstatně vylepšeným Rome Total War, kde to taky kolikrát pokulhává a je až trapný některé jednotky střílet z návrší, které přitom chodí jen tam a zpátky, tak to není až tak hrozný a dokonce když máte nějakého spojence tak to není úplný zbabělec a vrhá se pěkně do boje po svém a s vašimi jednotkami.

Správa táborů, které můžete obsadit je jen na povolávání dalších záloh (jedna jednotka se povolává minutu až dvě) a funkce velitelů a generálů je v podstatě jen na obsazení těchto budov jinak jsou úplně bezcenní a to byla trochu škoda, mohli tam přidat nějaké speciální rozkazy nebo něco podobného, aby tam je hráč nenechával někde zašité v lese.

Jediné co mě vyloženě mrzí, že mezi misemi nebylo více filmových scének, protože je měli parádní a úplně jsem si u toho vzpomněl na úvodní filmeček pro Age of empires 2.

Momentálně mi steam ukazuje 33 hodin odehráno, což je na můj vkus velmi dobré.

Pro: Starověk, využitelnost terénu, jednotky, scriptované eventy, filmečky

Proti: Malá využitelnost velitelů, někdy slabší UI

+15