POSTAL

Super POSTAL; POSTAL Plus; POSTAL: Classic and Uncut

30.09.1997
10.04.2015
03.06.2022

freeware (dříve placená hra)

V této kontroverzní a brutální hře, která je v mnoha státech úplně zakázána, se ujmete role naštvaného chlápka zvaného Postal Dude. Tento chlápek má být vystěhován ze svého domu v městečku Paradise. Postal za to viní letectvo Spojených států amerických, jež nad město vypouští látku, která u lidí způsobuje agresivitu a na něho samotného prý neplatí. Z těchto dvou důvodů se vydává na leteckou základnu, na kterou se musí ze svého domu pěkně prostřílet přes řadu nakažených lidí.

V celkově šestnácti úrovních se budete probojovávat například přes staveniště, vlakové nádraží, či pštrosí farmu. K dispozici dostanete až devět zbraní, kdy základní zbraní je obyčejný samopal, ve kterém máte nekonečné množství nábojů. Kromě této zbraně budete moci využít například brokovnici, raketomet, nebo plamenomet, do kterých ovšem budete muset sbírat náboje. Kromě těchto střelných zbraní budete moci využít i granátů a Molotovových koktejlů a rovněž budete moci pokládat miny.

Kromě základní hry, je k dispozici 22 bonusových výzev, ve kterých se účastníte například časovky, kdy musíte postřílet v jedné z úrovní, co největší počet nepřátel, dále je k dispozici sbírání vlajek nebo survival, ve kterém musíte po určitou časovou dobu přežít. Všechny tyto úrovně si můžete zahrát buď samostatně nebo je spustit v režimu The Gauntlet, ve kterém je procházíte všechny naráz. Ve hře se postupně objevil i kooperativní režim, jenž se objevuje pouze v některých verzích hry.

Pod názvem Super POSTAL vyšla hra v Japonsku a dočkala se dvou nových úrovní, jenž jsou zasazeny do Tokia a Osaky. K základní hře vyšel o rok později datadisk Postal: Special Delivery, jenž obsahuje čtyři nové úrovně a nové postavy. V roce 2001 pak vyšel POSTAL plus, jenž přináší v jednom balíčku původní hru s datadiskem. V roce 2009 se hra objevila na GOGU pod názvem POSTAL: Classic and Uncut a roku 2013 přichází na Steam s aktualizací na nové systémy s vyšším rozlišením a upravenou zvukovou stopou. Rok 2015 přináší možnost zahrát si POSTAL na mobilních zařízeních Android. V roce 2016 vývojáři uvolnili zdrojový kód hry, s tím že, by se někdo mohl ujmout úpravy hry pro platformu Sega Dreamcast, na kterou hra vyšla v roce 2022.

V roce 2003 vyšlo pokračování, které se rovněž dočkalo jednoho datadisku. V roce 2011 pak vyšel třetí díl a v roce 2022 čtvrtý díl. V roce 2016 byl vydán remake prvního dílu nazvaný POSTAL Redux, jenž je vyveden v novém grafickém kabátu s řadou úprav v gameplayi a jednou novou úrovní.

Je len zopár hier, ktorých existencia robí tento svet horším akým v skutočnosti je. Postal patrí do tejto kategórie. Niekto dostatočne infantilný sa možno baví obscénnym vraždením spritov v izometrickej paráde (za to tých 5 percent), tí ostatní by však boli radšej keby hra ako Postal nikdy nevyšla. Na základe takých hier totiž vzniká ten úsmevný mýtus, že počítačové hry vyvolávajú agresivitu.
Za mlada nadšenie z dema (potom aj z hry), pecka grafika, more krvi a plaziaci sa citizeni prosiaci o svoj pochabý život. Za 10 rokov sa z Postalu stal malý buranský kult a hra zostarla. A dobré hry nestarnú. Dajte si radšej Crusadera a nechjte Postal odpočívať v pokoji s dobrými spomienkami.

Pro: surovosť, veselý arzenál, hlášky

Proti: neštastne ovládanie, dnes už aj grafika

V roce 1997 kdy tahle hra vyšla byla ihned označena jako neskutečně brutální, tudíž jsem si jako žák základní školy řekl, že si to musím zahrát. Poštěstilo se mi díky demu na Score a hned jsem se proklínal kvůli čemu, že jsem to rozbil prasátko. Ovládání je frustrující, grafika i na tehdy hnusná a hranatá a brutality ve hře není víc než v Duke 3D nebo Wolfenstein. Rozhodně mě v té době mnohem víc oslovili jiné akce viděné shora a sice Take no prisoners a Mageslayer.

Pro: bylo to zakázáno v pár státech - dodnes musejí děkovat bohu

Proti: všechno - grafika, ovládání, izometrický pohled, obtížnost....

-4 +4 −8