POSTAL: Brain Damaged

09.06.2022
25.10.2023
02.02.2024

Brain Damaged je spin-off série POSTAL, který se odehrává ve snech hlavní postavy POSTAL Duda. Zatímco černý humor a celkový ztřeštěný tón série byl ponechán, žánrově se hra posunula k retro střílečce z pohledu první osoby, někdy také označovaný jako subžánr boomer shooter. Ovšem slovo "retro" vás pravděpodobně napadne již při pohledu na stylizovanou grafiku.

Hra je rozdělena do tří epizod, každá z nich obsahuje pět úrovní a souboj s bossem. Rozlehlé úrovně nabízí arénové přestřelky i důmyslné puzzly, které mohou odkrýt tajná místa s odměnami. POSTAL DUDE používá jak zcela normální zbraně, jako je dvouhlavňová brokovnice, tak i značně šílenými jako je vysavač střílející kočky. Většina z nich má navíc alternativní módy střelby a tak ještě více zpestřují hratelnost.

O vývoj se postarali polská studia Hyperstrange a CreativeForge Games a nahradili tak pro tuto sérii běžné vývojáře z Running With Scissors.

Za Brain Damaged tentokrát nestojí Running With Scissors ani Akella (Postal 3), ale studio Hyperstrange. A tomu se podařilo vytvořit opravdu zábavný boomershooter spin-off v cartoon stylu, se všemi postalovskými benefity - záplava debilního humoru, pop-kulturních odkazů, politicky nekorektních narážek a urážek. A to všechno v relativně bezproblémovém technickém provedení. Protože jestli jsem u Postal 4 zaznamenal první bug asi po minutě hraní, tady jsem se nesetkal s jediným problémem za celou, sedmi a půl hodinovou, herní dobu.

BD je hektická střílečka, jednotlivé levely nejsou "příběhově" nijak propojené a mají vždy svůj vlastní námět. Většinou se jedná o relativně rozsáhlé úrovně, buď s fixně postavenými nepřáteli nebo respawnem v rámci arénovitých potyček. Zběsilou akcí se autoři inspirovali např. u Doom Eternal, ale nemusíte mít strach, že by bylo potřebovat rozřezávat tlusté Američany motorovkou, abyste s z nich vytřískali náboje do brokovnice. Tohle je klasický old-school tak, jak ho máme rádi.

Můžete vypouštět hořlavý chcanec, odrážet projektily mocným kopem v pantoflích, přitahovat se k nepřátelům grapling hookem přimontovaným k dvouhlavňové brokovnici, penetrovat cosplayerky Penetratorem nebo střílet kocoury Pussy Blowerem po zmutovaných zlatých retrívrech. Celkový ansámbl nepřátel čítá k padesáti kusům a rozhodně se nejedná o nějaké levné barevné variace.

Bohužel, ve druhé polovině ztrácí dech level-design, objevuje se spousta prázdných nebo slepých míst a celkově mi přišly úrovně natahované. Měl jsem z toho pocit, že herní doba byla dvojnásobná, oproti skutečnosti. Obtížnost by potřebovala taky trochu tuningu, protože smrt někdy přichází nečekaně a né zrovna férově a i díky otravným soubojům s bossy musím nakonec dát nižší hodnocení, než bych si přál.

Hodnocení: ✰✰
Od Brain Damaged jsem popravdě toho příliš nečekal, ale ve výsledku mě velice příjemně překvapil. Je to prostě správně praštěná a ujetá střílečka. Působí skoro jako kombinace Postalu (jak jinak), Serious Sama a Doom Eternal, což je záruka, že se člověk pořádně vyblbne a užije si.

Hrozně se mi líbí její komixový "cartoon" art-style. Spoustu věcí, které v předchozích Postal hrách působily úchylně nebo přehnaně (možnost močit po lidech, nebo je i zabíjet), najednou vypadají v novém vizuálním kabátku v pohodě. Najednou je tam víc cítit jakási nadsázka, a že hra sama sebe nebere tolik vážně. Já si dokonce myslím, že každá série by měla mít aspoň jeden nekanonický díl, který by byl v tomhle stylu. Třeba Doom... Anebo Duke Nukem. Představte si komixového Duka jakožto omluvu za zpackaný Duke Nukem Forever? To by bylo cool, co?

Myslím, že i humor se zatraceně povedl. Je tu hromada různých parodií, odkazů a prostě všechno možné. Občas jsem se opravdu zasmál. Před sámoškou potkáte zombie, které čekají na Black Friday slevy, nebo uvnitř narazíte na bosse ve formě Karen, které si chce promluvit s manažerem. Další boss je doslova koronavirus. Jeden level se odehrává v Tumpově zdi na hranicích s Mexikem, další na Comic Conu. Mezi monstry můžeme narazit třeba na furries, illumináty a jedno monstrum vypadá trochu jako Siren Head, ale ve skutečnosti je to 5G vysílač. A samozřejmě je tu zbraň, která střílí dilda - to by mě i překvapilo, kdyby tu taková zbraň nebyla.

Tenhle humor je však hodně dobový a otázkou je, jak bude působit třeba za deset, dvacet let. Možná nám bude připadat podobně vzdálený jako jsou dnes různé vtipy na Usama Bin Ladina, Bushe a 11. září. Kdo ví...

Co mě nepotěšilo je fakt, že hra působí nedokončeně. Je tam stále mnoho bugů a různých technických problémů. Na jednom místě jsem třeba prošel stěnou a vyskytl se "mimo mapu" a tak podobně. Doufám, že tvůrci zapracují a budou furt vydávat nějaké updaty. Něco mi ale říká, že se na to vykašlou stejně jako na Postal 2, který má do dnes řadu technických problémů.

Když to shrnu, měl jsem z Brain Damaged radost. Zkrátka je to dobrá ptákovinka na vyblbnutí, která si na nic nehraje. Popadni brokádu a postřílej vše kolem! K tomu pořádná dávka nekorektního humoru, kvalitních úchyláren a různých originálních nápadů. A to celé ještě v zajímavém grafickém kabátku, který hře perfektně sedne. Za mě se Brain Damaged fakt povedl!