Please, Don’t Touch Anything

26.03.2015
07.12.2016
22.11.2018
08.02.2019

Please, Don’t Touch Anything je pixel-artová hra, pripomínajúca štýlom a hrateľnosťou Papers, Please (2013).
Celú hru tvorí jediná hracia obrazovka. Na nej je zobrazený ovládací panel s červenými tlačidlami. Hráč hneď na začiatku dostane od kolegu upozornenie, že sa nesmie dotýkať žiadneho tlačítka, lebo to môže priniesť nečakané následky. Samozrejme, keďže sa v hre nadá robiť nič iné, hráč je tak prinútený objavovať celú skrytú logiku zvláštneho zariadenia.

Postupne sa tak aktivujú a objavujú rôzne hlavolamy a s nimi sa odomyká až 25 rôznych zakončení tejto hry. Zatiaľ čo približne polovica zakončení sa dá objaviť pomerne ľahko, pre ďalšie z nich je už nutné uvažovať nad najmenšími detailami, ktoré sa objavia na obrazovke.

"Ahoj, potřebuji si na chvíli odskočit. Prosím, pohlídej mi tady ten panel s jedním tlačítkem a hlavně: ničeho se nedotýkej!" To je celý příběh této jednoduché jedno-obrazovkové hry a snad nebudu moc prozrazovat, že skutečně stačí chvíli počkat, než se ten odskočivší kolega vrátí a nastává konec hry. Vlastně je to jeden z 25 konců hry a tou pravou zábavou je prozkoumávání tajemného panelu a hledání dalších konců.

Mně samotnému se podařilo bez další pomoci najít asi 15 z nich, ke zbytku jsem se už proklikal s pomocí návodu, ale věřím, že bych se s větší dávkou trpělivosti ještě k nějakým dalším dostal. Některé byly celkem i zábavné třeba symbol iluminátů po mlácení kladivem a následné vypnutí hry. Na druhou stranu některé z nich byly celkem kulišárny. Třeba konec 'Death star', který jde na PC verzi splnit pouze a jenom o půlnoci, takže buď je potřeba počkat a nebo manipulovat časem ve Windows

Jako správný lovec achievementů jsem se pokusil získat všechny a musím říct, že u 'Perfectionist' jsem se opravdu zapotil, protože je potřeba dosáhnout všech konců hry bez jediného zbytečného kliknutí mimo. Samozřejmě jsem to ve finále jel podle návodu a podařilo se mi to až na 8. pokus.

Celkově jsem se u hry dobře bavil. Myslím, že by se dala označit i za jednoduchou casual odreagovačku.