Pandemonium 2

1997
30.09.1997
18.01.2012
29.08.2012

V pokračování původní plošinovky Pandemonium! se opět zhostíte čarodějky Nikki a šaška Farguse. Jejich cílem je najít kometu, jejíž síla daruje nálezci neomezenou moc. O vesmírné těleso má však velký zájem i zlá Goonská královna Zorrscha, která chce pomocí takové síly ovládnout svět. To naši hrdinové nesmí připustit, a tak začíná závod s časem.

Od prvního dílu se toho moc nezměnilo, jedná se tedy o 2D skákačku snímanou z různých kamer, svět tak působí trojrozměrně. Přidáno bylo několik nových kouzel a pohybů (plavání, šplhání, zachytávání, ručkování), speciální pohyby postav zůstaly stejné - Nikki umí dvojitý skok a Fargus rotační útok. 18 levelů je rozděleno na čtyři světy, na konci každého vás čeká speciální boss. Před každým levelem si můžete vybrat, za který z charakterů jej odehrajete.

Another day, another game. Pandemonium 2 vyšlo na PC ve stejném roce jako první díl, takže zcela nepřekvapivě vypadá a hraje se stejně jako jednička. Na začátku přilétá kometa, která podle bájí má dát tomu kdo ji ovládne neomezenou moc. To je výzva pro šášulu a holčinu, jejichž jména jsem si bohužel nezapamatoval, ale také pro jednu modrou čarodějnici, která má na kometu také zálusk. Opět tu jen intro a outro, které je značně odfláknuté holčina sratchuje s galaxiemi.

Na mapce je tentokrát 19 úrovní, z toho 4 jsou boss levely. Grafika se příliš nezměnila, za to se změnilo pojetí hry. Už první kola jsou víceméně "abstraktní", některá pozdější kola jsou pak neuvěřitelný maglajz, kdy absolutně netušíte na co koukáte. Pokud mě v prvním díly štvala občas nepřehledná kamera, tady autoři udělali z bugu featuru. Kamera tak schválně švenkuje a mění úhly, případně nabízí mizerný pohled, aby některé obtížné pasáže ještě ztížila.

Čímž se dostávám k hratelnosti. Ta je se zkušenostmi z prvního dílu ze začátku celkem snadná, nově nabízí ručkování či větší využití 3D. Novinkami jsou ručkování, chybí proměny ve zvířata, přibyla jedna dezintegrační zbraň a zvyšování zásoby energie proběhne na dvou pevných místech ve hře.

Snadná obtížnost se ovšem změní v noční můru při skluzavkovém pátém kole, kdy musíte v šílené rychlosti skákat na vteřinu přesné skoky to vše v mizerných kamerových úhlech. Pokud to zvládnete, čeká Vás ještě jeden tuhý souboj s mini bossem. Pak jsou kola celkem normál a pak to začnou autoři zpestřovat.

V jednom kole si tak vyzkoušíte jízdu tankem, který umí mířit nejen nahoru či dolů, ale i do stran, což mě bavilo. Pak je tu boss fight, kdy odrážíte na korbě náklaďáku útočícího robota stylem ala Arkanoid (máte pálku a odrážíte koule zpět na něj) - což byla noční můra číslo 2, kdy autoři přestřelil obtížnost až někam na úroveň Captaina Clawa. Ovládání robota ve 2D i přišerně nehratelných létajících sekvencích. A při finálním souboji si zastřílíte s jetpackem, přičemž hrdinka střílí kam ji napadne a nemáte nejmenší tušení kam střela půjde.

Každopádně se druhý díl hraje většinu času stejně jako první, většina novinek a změn je ale spíše k horšímu. Ovládání ve 3D pasážích je toporné, nepřesné, nemluvě o tom, všechny ty rakety, roboti a náklaďáky se hodí do pohádkového světa jako pěst na oko. Proto tentokrát jen 70%.