NightSky

06.01.2011 PC
22.07.2011 Wii
25.10.2012 3DS
Nicalis
NightSky je logická arkáda od nezávislého autora freeware her, Nifflase, vydaná společností Nicalis.

V hlavní roli se zde představí kulička, jež má některé ne zcela obvyklé schopnosti jako je třeba lepivost nebo extrémní zrychlení. Za pomoci šipek a několika dalších kláves je úkolem hráče provést kuličku bezpečně do cíle. Cestou na ni čekají různé nástrahy a postup dál se zdá občas na první pohled nemožný, takže je nutné dobře pracovat s fyzikou a gravitací.

Celé prostředí je vyvedeno v decentních tmavých barvách a levely jsou složeny ze statických screenů, takže kulička se pohybuje z jednoho do druhého, nikoliv tedy, že by byla stále uprostřed a prostředí plynule scrolovalo. O hudební doprovod se stará ambientní hudba od Chrise Schlarba a hráč se tak může během hraní zaposlouchat do klidných tónů, kde vyniká akustická kytara a celé to je to doprovázeno tlumenými zvuky přírody.

Crash: mě je to jasné. Já mela problém najít hru na obtížnost. Do kategorie neclovek se hledali líp.

Herní výzva 2018 - 3. Lidem vstup zakázán

Plošinovka s kuličkou v hlavní roli? Ale jó, tyhle hry já celkem můžu. Překonávání nejrůznějších překážek v mnoha různorodých levelech není špatné, ale i tak mi přijde, že vývojáři celkem nevyužili potenciál. Spousta nápadů se mi líbila, ale po jednom použití už se k nim tvůrci nevrátili, drtivá většina levelů postrádá větší logickou myšlenku a jsou otázkou pár sekund a těch těžších je ve hře, co by se za nehet vešlo.

Graficky se na to kouká příjemně, soundtrack k tomu sedne, ale přijde mi, že hře chybí něco, co by mě motivovalo hrát dál. A když jsem na závěr (dvakrát) zjistil, že se musím vracet do předchozích levelů, abych se dostal dál, to jsem opravdu prskal.

Ve výsledku je NightSky povedená rychlovka, ale nic, z čeho bych si sedl na zadek. V tomto žánru mi daleko více sedl skvělý Ballance nebo Switchball.

Pro: Příjemná hratelnost a povedený soundtrack, různorodost prostředí.

Proti: Velice jednoduché, nevyužitý potenciál.

Kwoky mě dobře odhadl, když mi v lednu poslal doporučení na NightSky, aniž bych dopředu nějak specifikoval své představy pro kategorii Herní výzvy 2017 "Kamarád doporučuje". NightSky mi sedlo od první minuty, je to milá logická plošinovka, která postupně odkrývá své herní mechaniky. Není nijak frustrující, ale ani úplně primitivní. Prostě hratelnosti a level designu nemám co vytknout.

Užíval jsem si hlavně ty pozdější levely, kdy se vámi ovládaná kulička přemění na motor různých mechanických strojů. Tam mě i trochu mrzelo, že se autoři nevyřádili ještě více, ale možná že se třeba vyřádili v alternativním herním módu, který jsem zatím nezkoušel. Každopádně má hra za tento způsob, vybízející k opakovanému a přesto odlišnému hraní, u mě další malé plus. Grafický styl se mi hodně líbil, stejně tak hudební i zvukový doprovod. A závěrečné "hratelné" titulky jsou už jen pověstnou třešničkou na dortu.

Abych našel na hře nějakou kaňku musím si vzít mikroskop a naladit se do stavu hnidopišství. Trochu mě mrzelo, že v intru je naznačen i jakýsi příběh, na který je pak ale totálně rezignováno, a už o něm do konce hry neuslyšíte. Možná by bylo lepší s ním vůbec nezačínat. A podobně jako RomcaT jsem měl problém s hvězdami, o kterých jsem neměl ani páru do chvíle, než byly potřeba. A chvíli jsem i nechápal, kde je mám vlastně hledat.

Ale huš, na tyto výtky honem rychle zapomeňte a mazejte si to zahrát, protože NightSky mě dokázala bavit po celou i když krátkou dobu. A to se povede málokteré AAA hře.
Plošinovka NightSky na mě v knihovně steamu čekala už nějaký čas. Když jsem se k ní konečně dostala, nezklamala mě. Cílem hry je dostat kuličku přes každý level zleva doprava.

Postupně jsem získala dvě schopnosti. Jedna zrychlí kuličku, což se hodilo, když jsem se potřebovala dostat po zkosených plošinkách výš. Druhá schopnost naopak kuličku zpomalí, což jsem využívala, pro přesné umístění, tam kde bylo potřeba. Hra je velice pěkně zpracovaná, některé hádanky mě dost potrápily, ale všechny mě bavily. Prostředí se různě mění, takže rozhodně nezevšední a hudba také stojí za zmínku, protože do hry krásně zapadá.

Trochu mě zarazilo, že v posledním levelu po mě hra chtěla nasbírané tajné hvězdičky, o kterých jsem neměla ani páru, takže jsem neměla sebranou ani jednu. Musela jsem zpětně projíždět všechny levely a najít všechny schované hvězdy. Naštěstí s tím autoři počítali a v náhledech dohraných levelů je vždy nahoře v rohu malá černá hvězdička na lokaci kde ji lze najít. I tak mi to dalo, ale dost práce ty mršky vypátrat. Každopádně bych ocenila, kdybych věděla dopředu, že mám hvězdičky hledat už od začátku.

Nakonec jsem Nightsky dohrála jen na obtížnost normal a i tak mi to trvalo dle steamu 9 hodin. Nutno říci, že mě občas od hraní zdrželo dítě, které vyžadovalo pochování nebo přebalení od maminky a já hru nestihla vypnout. Ale objektivně jsem hru čistého času hrála stejně dobrých 6 hodin. Je možné, že se ještě hecnu a zkusím „alternative“ mód, ale moc šancí tomu nedávám.

Pro: Pěkné hádanky, hudba, jednoduchost ovládání, grafika

Proti: Informace o hvězdách od začátku hry

Miluju hry, které útočí na představivost a nechají hráče, aby si to užil po svém. Jasně... hry s epickými cutscénami a kolosálními dějovými zvraty mají taky něco do sebe. Jenže když je každý trailer v dnešní AAA produkci přeplněný samými wow momenty, jako by se ztratilo něco jiného.

A čas od času se objeví hra, která je milá. Hra, která nechce po hráči nadlidské výkony a dopřeje mu čistý odpočinek, bez stresu. Taková je pro mě Nightsky. Podobně jsem se cítil i při hraní Botaniculy nebo Type:ridera.

Je to v podstatě obyčejná plošinovka, kde se v roli kuličky snažíte dostat zleva doprava. Aby to nebylo jednotvárné, hra kombinuje dvě "superschopnosti" - lepivost a turbo. A na hráči je, aby vymyslel řešení (to není těžké, mnohdy naprosto primitivní) a pak ho realizoval (to už je těžší). Levelů je hodně, jsou rozumně dlouhé, nápadité a tak akorát těžké - v žádném jsem se nezaseknul na víc než na 5 minut. To vše v jednoduché, ale živé grafice, kde se pořád něco hýbe, pohupuje, poblikává... prostě je to hrozně jednoduchý, ale přitom ne nudný ani mrtvý svět.

To by mi ale asi na tak vysoké hodnocení nestačilo. Nejvíc mě uchvátil soundtrack, potažmo i těch pár zvuků navíc. Sounddesigner a hudebník na hrad, prosím. Zvuková stránka je dle mého názoru úžasná.

Jestli hledáte hru na uvolnění s občas drobnou výzvou a radostí z dobře odvedené práce, vyzkoušejte to. Tahle hra vás přivítá s úsměvem. Prostě milá :)

EDIT: Dohrál jsem i alternative mód (něco jako těžká obtížnost) a to je teda věc. Zatímco normální hru jsem dojel asi za 3 hodiny, s touhle těžší obtížností jsem strávil nějakých 8. Neskutečné. Ani nejsem schopen odhadnou, kolikrát jsem práskl vzteky do stolu, když jsem spadl těsně před koncem levelu (po několika desítkách minut zkoušení). Pak ještě posbírat všechny hvězdičky - bleh. Doporučuji pro masochisty. I tak jsem si to celkem užil. Všechny ty milé levely jsou najednou využity a hráč se musí trefit mnohem přesněji, rychleji, jinak musí začít znovu. Ten pocit na konci, když to člověk konečně dokáže, je super. Rozhodně si ale o téhle hře už nemyslím, že je tak "milá", jak jsem psal. Umí to být i zákeřná mrcha.

Pro: Jednoduchý ale dobře využitý koncept, jednoduchá ale živá grafika, neobtěžující obtížnost, famózní zvukový doprovod, různorodé levely

Proti: Neustálé kutálení

Plošinovky nemám příliš v lásce, ale NightSky mi už od začátku připomínal mnou oblíbeného Gumboye. Dal jsem tedy hře šanci a neprohloupil jsem. Zdánlivě stereotypní ježdění s kuličkou se poměrně rychle mění v solidní zábavu. Častokrát je potřeba úroveň prokoulet s určitým načasováním a rychlostí a postup promyslet. Na pár místech jsem se i docela slušně zasekl. Celou hrou se line pohodová hratelnost a i když jsem málokdy dokázal NightSky hrát déle něž několik desítek minut, vždy jsem se k němu rád vracel. Audiovizuál potěší, ale překvapí pouze občas. Co překvapí určitě, je vcelku slušná délka hry (5 hodin odhadem). Navíc si můžete projet hru v módu pro pokročilé, kdy úrovně budou trošičku odlišné a samo sebou obtížnější. K tomu všemu je tu ještě bonusový level, pro jehož dokončení je potřeba získat v průběhu hry skryté hvězdičky. Taktéž oceňuji save systém hry – ukládá se téměř po každé obtížnější obrazovce a úroveň tak nemusíte dohrávat celou. Shrnuto a podtrženo, NightSky není ničím revolučním, přesto stojí za zahrání. Ať už máte rádi plošinovky, fandíte indie scéně nebo prostě jen hledáte oddechovou hru u které tu a tam musíte zapojit šedou kůru mozkovou. Zkuste alespoň demo.

Napsáno 15.7.2011.