NHL 17

13.09.2016

Dlhoročná športová séria NHL prináša v ročníku 2017 viacero nových režimov a rozšírené možnosti v starších módoch. Novým režimom je Draft Champions, ktorý obsahuje možnosť fiktívnych draftov, v ktorom si môžete zostaviť tím z bývalých a aj súčasných hviezd NHL. V online režime EA Sports Hockey League sa spájate s inými hráčmi, tvoríte spoločné tímy a bojujete proti ostatným. Postupne sa levelujete, získavate novú výbavu pre hráčov a tak si otvárate ďalšie nové možnosti úprav.

V režime Organization pribudla možnosť dohliadnuť na celé dianie okolo vášho hokejového tímu. Máte pod kontrolou aj stánkový predaj vo vašej aréne, alebo prípadné presťahovanie celého tímu na iné miesto.
Znova sa do hry vracia tréner, ktorý si prešiel mnoho zmenami. Tréneri vylepšujú výkonnosť tímu a udeľujú dôležité rady počas zápasov.

Ročník 2017 obsahuje aj vynovený systém progresie v EASHL Player Rank System, kde sa dajú získať nové odznaky a predmety pre vašich hráčov, tím alebo rovno celú arénu v NHL 17. Začínate s obyčajnou arénou a postupne ju môžete vylepšiť až na medzinárodné sídlo hokeja. Váš domovský hokejový stánok sa dá vytvoriť za pomoci funkcie Arena Creator, ktorý obsahuje možnosť meniť ľadovú plochu, tribúny, alebo aj ovplyvňovať hudbu hrajúcu pri strelených góloch.

Nový systém súbojov pred bránkou umožňuje zabojovať o kľúčový priestor v bránkovisku a to ako pred vlastnou, tak aj súperovou bránkou. Brankári pôsobia autentickejšie vďaka svojmu vzhľadu a správaniu doplnenému o realistické postoje. Zásluhou dokonalejšej umelej inteligencie tak predvádzajú lepšie zákroky, lepšie čítajú hru a môžu aj zablokovať puk telom.

A je to tu zas, MS v ledním hokeji. Krom fandění národnímu týmu u televizní obrazovky vždy navíc dostanu chuť zahrát si i nějaký ten virtuální hokej (na ten opravdový nemám vlohy). Letos jsem se k sérii NHL nakonec opravdu dostal.

Nejsem žádný zarytý fanda NHL ani jiných sportovních her. Kdysi jsem strávil hodně času u NHL 2001 a 2002 (odkaz), pak dlouho opravdu nic a aktuálně jsem se dostal k ročníku 17 (byl ve slevě). Tudíž moje hodnocení není nijak ovlivněno tím, zda každý rok tvůrci vydávají v podstatě to samé s minimem úprav, jelikož nemám s čím porovnávat. A upřímně ani nejnovější ročník nepotřebuji. Aktuální soupisky mě nezajímají, novinky v módu kariéra taktéž ne, jediné co chci je zahrát si jednu sezónu NHL za vybraný tým a pak hru opět odložit k ledu.

Naučit se dokonale ovládání není jednoduché a chce to opravdu cvik aby to člověku přešlo do krve. Kolikrát jsem se přistihl, že jsem začal během zběsilé akce mačkat tlačítko, které v ten okamžik opravdu nebylo ku prospěchu věci a spíše mi škodilo. Smířil jsem se s tím, že ze mě nikdy žádný profesionál nebude. Ale nevadí mi to. Hraji to jen pro zábavu (i když ne vždy se bavím) a na online zápasy se opravdu nechystám.
Umělá inteligence mi přijde někdy trochu hloupější, ale zase na druhou stranu mi hra přijde férová. Nemám pocit, že bych dostával nesmyslné góly, ale naopak, většinou za tím vidím svou chybu jako je například chybná přihrávka či chyba v bránění. To je vždy k vzteku. Naopak, když se mi povede pěkná útočná akce zakončená gólem, člověk skoro až prožívá euforii.
Grafická stránka mi přijde stále dost dobrá, a zda jsou tváře hráčů vymodelovány téměř až fotorealisticky či ne mi je jedno.

Když to shrnu, hra mě baví. Mé hodnocení se tak úplně nevztahuje na hru jako na celek, jelikož jsem sváteční hráč jemuž stačí odehrát si sem tam nějakou sezónu a vše ostatní je pro něj nezajímavá nadstavba. Nevidím ani důvod k tomu si v dohledné době kupovat nový ročník, protože mi toho nenabídne až o tolik více.