Nelson Tethers: Puzzle Agent

30.06.2010 PC
30.08.2010 iOS
01.06.2011 PS3
Telltale Games
Hlavním hrdinou hry je agent FBI z oddělení výzkumu hádanek - Nelson Tethers. Nelson je vyslán do tajuplného zasněženého zapadákova Scoggins v Minnesotě, aby vyšetřil, proč se v místní továrně zastavila výroba mazacích gum pro Bílý dům. Místní obyvatelé nejsou zrovna hovorní a sovy nejsou tím, čím se zdají být...
Všichni ostatní agenti při předchozím vyšetřovaní selhali, kvůli náročnosti zdejších hádanek... to se ovšem našeho hrdiny rozhodně netýká.

Puzzle Agent je zpracováním klasická point´n´click adventura s tím rozdílem, že se zde celý děj posouvá řešením různě zapeklitých puzzlů a hádanek. Ty se dají usnadnit třístupňovou nápovědou, kterou získáváte tím, že sbíráte sežvýkané žvýkačky nalepené všude možně po lokacích.

O unikátní vzhled hry se postaral kreslíř Graham Annable, díky čemuž hra vypadá jako pohyblivý, velice stylový komiks.

Pamatujete ještě Akta X? A měli jste rádi odlehčené epizody v prvních sériích? Pokud odpovíte „ANO“ i na otázku, zda máte rádi hádanky a rébusy, pak je tato hra právě pro Vás! Přidejte mráz a tísnivou atmosféru, ne nepodobnou Bruntálsku (sečtělejší klidně Horám šílenství) a víte o hře takřka vše.
Krátká groteska se vším, co k tomu patří – absurdní humor, svérázné postavičky zapadlého maloměsta a výrazná stylizace. A vše korunuje žánrový závěr …a nebo to všechno bylo úplně jinak?

Jediné co mě mrzí, že jsem si hru nenechal až na nějaké ospalé, zimní nedělní odpoledne.

Herní výzva 2017, kat. 5

Pro: Já si ji fakt užil ...

Proti: ... ale nemusí sednou každému

Milá, malá adventůrka s ujetým příběhem, ještě ujetější grafikou a přejetým hlavním hrdinou nehrdinou.
Telltale se odvážili postavit celou hru prakticky jen na obrázcích Grahama Annabla a ono jim to vyšlo. Jednoduchá, krátká skoro až experimentální jednohubka, která sice neudělá díru do světa, ba ani do ničeho jiného, ale přesto stála za to. Puzzlíky jsou někdy lehučké, někdy těhučké, povětšinou fajn. I když na hlavní nápň hry by mohli být o něco propracovanější. Krásná atmosféra (sněhem) zaprděnýho zapadákova s vyšinutými obyvateli však všechno dorovnává. Fargo hadr.
Příjemná adventura s dobrou variabilitou, co se hádanek týče, ale příběhově mě docela zklamala. Jde o přesný opak toho, kdy je hra spíše interaktivním filmem a zapojení hráče není moc potřeba. V Puzzle Agent sice hráč řeší rébus každou chvilku, ale příběh to nikam neposouvá. Zápletka je dost absurdní, i když to by vůbec nevadilo, kdybych po dohrání neměla ještě víc otázek než na začátku.

Ačkoliv mi ve hře chyběl pořádný příběh s pořádnou strukturou (aneb expozice, kolize, krize, peripetie a katarze), tak mě Puzzle Agent vcelku bavil. Ráda trávím čas nad rébusy, křížovkami, hlavolamy apod. bez ohledu na to, jestli jsou zasazeny do příběhu nebo ne. Jednotlivé postavy ve hře měli charakter, k čemuž přispíval podle mě dobrý dabing, a občas trochu nesmyslné rozhovory mě s nimi dost bavily.

Podle toho, co jsem četla v diskuzích se rozuzlení příběhu odehrává až v druhém díle. I když hraní prvního dílu ze mě neudělalo největší fanynku na světě, myslím, že se k pokračování časem dostanu. Jen počkám až bude zas někde za pár šušňů a ne za 10 euro. :D

Pro: různorodost hádanek, postavy, grafika, dabing

Proti: neukončenost, zápletka