@mazar1234 (05.07.2021 21:56): Chápu, že z jejich strany jakoby nejde o nic "nezákonného", ale jde taky o princip, kdyby ta firma byla solidní, jednoduše nabídnou nějaké bez-DRM patche, čímž nepoškodí a nenaštvou zákazníky... nejedná se o krachující/končící firmu proboha. Pokud někdo takhle moc sere na zákazníky a používá podobné praktiky, což se samozřejmě do budoucna může opakovat a tudíž to mě jako zákazníka poškozovat, nemám důvod s nimi nadále "spolupracovat" :).

Samozřejmě pořád doufám, že to nejsou až takoví kreténi a alespoň zčásti to fixnou (tj. alespoň ta MaM X bude hratelná, nyní se nedostaneš přes první akt), popřípadě by měli zprovoznit i ty DLC. Ale i tak... i kdyby všechny své chyby napravili a DLC nějak zpřístupnili, je to už obrovský přešlap, že to neudělali už předtím, než ty servery vypnuli... tady je vážně vidět že se jedná až o příliš nesolidního vydavatele a s ním vážně nechci nic mít.

Jakože jak píše Phoenix, každý má své přešlapy, nějakou sviňárničku tuhle nějakou sviňárničku/klamavou reklamu támhle, ale asi jde o to, co jsou zákazníci ještě schopni unést. Nicméně tohle co předvedl Ubisoft už mi přijde jako vyloženě fail největšího kalibru a naprostá neúcta k zákazníkům a netýká se to jen jednoho jejich produktu, ale celé řady produktů.

Něco podobného bylo ještě zastavení GFWL, jenže tam alespoň byla zajištěna kompenzace formou Steam klíčů a bezGFWL verzí (alespoň u her, co jsem vlastnil, ale taky se to asi netýkalo všech, nevím).
@Phoenix (05.07.2021 18:30): Je pravda, že už jsem zažil spoustu nekalých praktik velkých vydavatelů, ale snad žádná mě nevytočila tolik, jako právě tohle, jakožto jeden z těch, kdo se rád vrací k zakoupeným hrám opakovaně, nemluvě o tom, že mnohdy trvá třebas i několik let, než se ke hře vůbec dostanu i když ji mám zakoupenou, načež mi to mezitím nějaký Ubisoft deaktivuje s tím "už se k tomu nedostaneš vole" (o to spíše, že se jedná o single-playerové hry, kde ta náprava může být poměrně jednoduchá), to už mi přijde vyloženě jako zlodějina. A samozřejmě věřím že se to do budoucna bude opakovat, pročež nemám důvod investovat do ničeho, co Ubisoft produkuje/vydává, samozřejmě tím nic nezměním, ale bylo by fajn, kdyby takhle přemýšlelo více lidí a nenechali by si neustále od někoho srát na hlavu, pak by se možná časem něco změnilo... asi mám v tomhle určité zásady.
Tím neříkám že chci zanevřít na digitální distribuci jako celek, věřím, že jiné firmy to třebas potencionálně dokáží vyřešit řekněme rozumněji (jakkoliv naivní to může být), ale už nyní třebas preferuji GoG, kde něco takového nehrozí, pokud mám možnost volby.
@veselykralicek (05.07.2021 18:14): Legální možnosti jsou dvě. Buď si tu hru chceš zahrát a tak strpíš vydavatelské praktiky (počínaje několik desetiletí starým problémem s příliš intruzivními ochranami proti kopírování přes online DRM, mikrotransakce až po dnešní deaktivace již zakoupeného obsahu). Nebo si na protest proti podobným praktikám hru nekoupíš, čímž ochudíš sám sebe, aniž bys vysoce pravděpodobně cokoli změnil.

V tomhle skutečně nejsem idealista, situace, kdy něco změnili hráči, jsou IMHO celkem vzácné a spíše šlo o nevybíravý nátlak ("hlasitá menšina" na sociálních sítích, review bombing atd.) než gentlemanské laissez-faire hlasování peněženkou.

EDIT: M&M X výborně ilustruje minimálně jeden další problém a tím je neexistence konkurence. U některých titulů si mohu vybrat, s jakou DRM si je koupím, někdy si je mohu koupit dokonce i bez DRM. U M&M X žádnou možnost volby nemám. A podobných her, u kterých neexistuje konkurence a já buď přistoupí na shady praktiky distributora nebo si je nezahraji je poměrně hodně. A k tomu si přidej to, že máslo na hlavě má asi tak každý vydavatel a tak se můžu rozhodnout, jestli podpořím Ubi za to, že vydal další díl mé oblíbené série nebo ho potrestám za shady praktiky. Jestli podpořím EA za to, že vydávají pro mě zajímavé single-player tituly (Fallen Order) nebo je potrestám za shady praktiky. Jestli podpořím GOG za to, že vydávají hry bez DRM nebo je potrestám třeba za rozbitý Cyberpunk, hraničící s klamavou reklamou. A to jsem ještě nezmínil takový Epic.

Šance změnit to z pozice silného hráče (např. nějaké YouTube hvězdy nebo třeba jiné korporace, politika atd. ) je malá, šance změnit to z pozice nevýznamného příslušníka neprotežované menšiny nulová. Mám svou hranici, za kterou nepůjdu (kdyby po mně chtěl například Ubisoft, abych si pro zakoupení M&M 11 usekl malíček, tak si jej opravdu nekoupím), ale kdybych idealisticky kupoval hry jen od vydavatelů, co nikdy neudělali žádnou sviňárnu, tak už si nekoupím nikdy nic.
@Charllize (05.07.2021 14:10): No jo, ale jak s tím má člověk bojovat, když si tu hru prostě chce zahrát?

I když to koupím fyzicky třeba přes Xzone, stejně bývá v krabičce jen štítek s kódem na aktivaci na Steamu (v lepším případě).

Nehledě na to, že dneska už ani ty počítače nemají CD mechaniku..
@Ringo (05.07.2021 08:58): Já kupuju DLC vždy, pokud se mi základní hra líbí. Teda aspoň ty, co opravdu něco přinášejí, ne jen oblečky a skiny na zbraně. Je to přidaná hodnota a hra mi vydrží dýl. Kolikrát i v DLC přijdou se zajímavým nápadem občas je DLC lepší jak původní hra (koukám na Tebe, Zaklínači 3).
Ale že by mi někdo blahopřál k placu ředitele Ubisoftu to ne. :(
Ona už uplynula už nejaka doba co se na výsluní dostali všechny ty digitálně založené systémy ohledně her a začíná těch případu ze něco přestane fungovat a podobne být čím dal tím víc. Třeba to lidem postupně dojde ze to není dobra věc. Když tomu nikdo před par lety moc nevěřil a každý si myslel ze digitální věci jsou věcne. Nakonec se začíná postupně ukazovat jaký jepičí život to má.
Navíc z toho tedy vyplývá jedno, což je vlastně super. Už nikdy nekupovat DLC. Pro mě DLCčka byly vždycky strašné zlo. Stejně jsem nakonec hry hrál v základu a i když už jsem nějaké DLC principiélně zakoupil, tak jsem s ním pak stejně hru už nehrál.
@Phoenix (04.07.2021 23:12): Je to banda zmrdů, pokud nezajistí nějakou "offline" no-DRM náhradu, tak už nikdy nic více od Ubisoftu... s touhle politikou, už takhle mi to jejich U-Play pilo občas krev a teď ještě tohle. Naštěstí mi to usnadňují tím, že ty jejich hry stejně stojí většinou za houby...

Alespoň to vypadá, že snad opraví původní hru (viz. odpověď od jednoho z Ubisoft týmu na Steam fóru)
"Hello everyone thank you for your posts.

The server for Might and Magic X - Legacy was shut down on the 1st June.

We are aware that this will prevent you from accessing any unlockable extra content that was available with the game originally. Please see our forum post for a description of ULC content - https://forums.ubisoft.com/showthread.php/1241617-Online-Services-Update-Forums

We are also now aware you are unable to progress past Act 1 of the game, because of an activation needed. We are busy investigating a possible solution and will do our best to update you when we hear back from the Might and Magic team, thank you.

-Ubisoft Support"
viz. odkaz

Ale s těmi DLC je to v podstatě zlodějina.
@Bragi (04.07.2021 12:02): Parádní je hned ta druhá věta. Zabránit platící zákazníkům v užití produktu je vlastně Dobro. Protože díky tomu se mohou lépe věnovat úplně jiným zákazníkům u úplně jiného produktu.

Já samozřejmě rozumím tomu, že support něco stojí, ale chtěl po nich snad někdo Always Online DRM? Dělají, jako by šlo o technický nutnou záležitost a přitom jde pouze o kontraproduktivní nesmysl, poškozující platící zákazníky.
@Charllize (04.07.2021 11:37): Príliš by som sa na to nespoliehal. Ak Ubisoft vyhodnotí, že prípadné finančné straty kvôli negatívnemu ohlasu budú nižšie ako náklady na opravu hry, bez váhania ju odpíše. Nebolo bo by to po prvý krát, čo sa také niečo stane.

Inak v tom rozruchu celkom zaniklo, že M&M X nie je jediná hra, ktorá doplatila na zrušenie serverov. Len je o nej najviac počuť, pretože to spôsobilo nefunkčnosť celej hry. Bližšie info a zoznam konkrétnych hier
tu.

Najkrajší je bod 4:

The Unlockable Content will be disabled, meaning that you will no longer be able to unlock them. On PC, even if you have redeemed them, the ULC will no longer be available. On consoles, the ULC will be available until you decide to reset your saved game files.

Nádhera. Som zvedavý, koľko podobných nášľapných mín Ubisoft ešte pripraví. :)
Osobně hodnotím jedničku jako mnohem lepší druhého dílu. Jistě, grafika dvojky je lepší, hra se tváří poněkud přístupnější, ale pokud si dáš práci s nastudováním manuálu a rozjedeš se, zjistíš že neexistuje věrnější přenesení papírového dračáku na PC.
Při hraní jsem si představoval jak Jon Van Caneghen leží v posteli, programuje RPG, ajké dosud nikdo neudělal, do hry vkládá to nejlepší s čím se kdy setkal a pak mu manželka radí se scénářem... neskutečné.
Ono totiž chudá grafika má ohromný vliv na tvou fantazii a zároveň je hra klaustrofobická ( + strach z toho, že nikdy nenajdu cestu zpět) + hardcore (save jen ve městech). A neskutečně rychlá co se týče ovládání.
@Phoenix (22.06.2021 22:29): No nevím, komunita nekomunita, docela se kolem toho strhlo haló. Ale tak snad to jde nějak vyřešit i nějakým crackem nebo zásahem právě někoho z komunity. Tak to snad naštěstí půjde spustit, aspoň nějak.

I když uznávám, je to smutný..
@hanak_v_exilu (22.06.2021 23:03): No podle mě je jednoznačně nejen legendárnější, ale po všech stránkách lepší, jednička. Dvojka dost působí jako nastavená kaše nebo datadisk s přebuřelým obsahem. A hlavně, MM II nepřinesl oproti dílu prvnímu vůbec nic nového. Pokud teda nepočítám více barev v grafice na PC, nebo už docela hezkou ucházející grafiku v Amiga verzi. MM 2 hodnotím bohužel asi nejníže z celé série. Zato MM1 považuji za jeden z nej dílů, který vlastně drží dole jen grafika daná dobou, v které hra vznikla.
@Richmond (22.06.2021 22:55): První díl jsem hrál asi tři hodiny. Dvojku jsem zkoušel přece jenom delší dobu, slyšel na ni jenom chválu a dokonce si dokázal i představit, že bych se na ni někdy hecnul. Netroufám si hodnotit ani jeden, ale dvojka má mnohem lepší pověst.
@veselykralicek (22.06.2021 22:07): Samotné ověřování proti serveru je možné pomocí patche zrušit, Ubisoft se v minulosti nebál v podobných případech použít ani crack (nechal v upraveném exe dokonce podpis dotyčné skupiny).

Pokud skutečně část dat zůstává na serveru, tak by museli přeprogramovat část hry tak, aby se všechna data stáhla. Otázka také je, jestli mají zdrojáky (aby to nedopadlo jako v případech typu Ultima VIII The Lost Vale).

Můj osobní tip je, že se na to Ubisoft zvysoka, protože M&M X nemá tak silnou fandovskou základnu, aby se proti nim mohl hněv komunity nějak výrazně obrátit. Rád se budu mýlit.

@hanak_v_exilu (22.06.2021 22:25): Mně se úplně nejvíc líbila čtyřka+pětka coby World of Xeen, ale ještě jsem pořád nehrál jedničku a dvojku.
@Red (22.06.2021 22:12): Já věřím, že to opraví. Že max pár dní / týdnů a půjde to normálně hrát.. Zrovna nedávno jsem po dohrátí 9 přemýšlel, že bych si to po letech zase dal. Jedna z mála her, kde má (podle mě) smysl zkoušet jiný a jiný party..
@Charllize (22.06.2021 22:00): No, osmička se krčí v jeho stínu. Pro mě je to 7- 10 - 5 - 4 - 3 - 6 - chvilku nic - 8 - dlouho nic - hovno na botě - 9. Přičemž 4, 3 a 6 jsou téměř na stejné úrovni a sedmičce pomáhá nostalgie, jinak by byla desítka před ní.
@Phoenix (22.06.2021 21:59): No, a jak z toho teda ven, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? Nějak naprogramovat, aby se ta část nainstalovala s celym stažením hry? A nezůstávala někde na serveru, který je teď neaktivní?
@veselykralicek (22.06.2021 20:51): Jak píše Garion, vlastnictví DLC bylo ověřováno online (ono to snad dokonce fungovalo tak, že část dat byla na serveru a nikdy se Ti nestáhla na local). A pokud jsem to pochopil dobře, tak další problém spočívá v tom, že pokud sis koupil DLC, tak tohle Ti zpětně rozhrabe i základní hru (v původní hře byl už nějaký problém, kdy se plná tvářila jako demo, dost možná to nějak souvisí).
No já nevím, nejsem programátor, ale proč to vlastně vadí? Spoustě her se vypnula online podpora a frčí vesele dál. Jako snad nikdo nečeká, že do toho vyjde ještě nějaký další patch. Taky neřeknu, kdyby najednou vyšly Windows 11, který by s tím měly problém a nikdo by to neřešil.. Ale takhle??
tak ještěže jsem si to loni zahrál, i tak s tím bylo sraní, protože se mi tam nenačítaly ty jejich body.
Tohle je zlo.
No každopádně tyhle vady na kráse digitální distribuce jsou čím dal tím častější, přeci jen už to tak funguje docela dlouho a začíná se pomalu ukazovat to co asi nikdo neočekává.
Pro jistotu bych digitální knihovnicky dal do ohradky s nápisem ohroženy druh :)
Já bych se toho nebál. Za pár dní to bude opravený tak, že to půjde spustit i bez té jejich online podpory.

Spíš člověk nemá alternativu, když to nechce přes Uplay, tak to má přes Steam, což se stejně spouští přes Uplay. Krabicovka to taky už dneska neřeší, anžto tam většinou bývá stejně jen korba stažení. Tady tuším, že CDčko bylo, ale Day One patch to stejně přebije.