Na Microsoft Adventure, respektive Colossal Cave Adventure, se dnes lze dívat pouze dvojicí pohledů. Buď s notnou dávkou shovívavosti a respektu k historickému odkazu hry, nebo jako textovou adventuru jako každou jinou.

Na druhou stranu, až takový rozdíl by v přijetí být nemusel. Colossal Cave Adventure je stále až překvapivě aktuální a v první řadě i zábavná adventura. Jednoduchý scénář s výpravou do rozlehlé (několik pater) jeskyně pobaví každého správně naladěného dobrodruha. Navíc pokud je cílem nalézt cenné poklady a vyhnout se nástrahám. Není to ovšem omezení inventáře (co se nosnosti týče) a relativně časté přepadení (zákeřný trpaslík nebo pirát), ale navigace, která natropí asi nejvíce problémů. Orientace není vůbec jednoduchá, naopak nefunguje lineární postup z místnosti do místnosti a z chodby do chodby a zpět – ne, v takové jeskyni se nachází mnoho zkratek a slepých pasáží, ale i nutné převisy přístupné jen z jedné strany. Trochu jsem si při hraní Microsoft Adventure vzpomenul na klasický gamebook Propasti zla (1988), který se zaměřoval také na prozkoumávání rozsáhlé jeskyně.

Možná nejdůležitější otázkou ale je, jak se to vše hraje. Colossal Cave Adventure má bohužel již letitý systém rozpoznávání slov a spojení, a tak některé akce jdou provést (napsat) jen značně neintuitivně. Možné je také zanechat některý předmět někde v jeskyni, a zjisti, že byl více než potřebný – a hledat ho znovu je martyrium. V tomto případě je tak vhodné často ukládat a občas nahlédnout do návodu, aby vás nečekalo nemilé překvapení. Nicméně i průchody „na blind“ jsou zábavné a občasné "dead endy" nejde minout.

Hlavní hodnotu v hraní Colossal Cave Adventure tak vidím v ukázce toho, kde žánr adventur stál přibližně před čtyřiceti lety a jak silné základy CCA položila. A také doporučuji hraní na mobilu v zde o něco přívětivější (co se ovládání týče) a volně dostupné verzi.

Pro: historická hodnota, objevování neznámého, systém bodů

Proti: obtížné hledání správných výrazů, orientace

Před vydáním 3D remaku jsme se konečně dostal k hraní této legendární textovky. Vzhledem ke vzniku a následnému rozšiřování hry dnes existuje řada verzí pro různé platformy. Dokonce i názvy se liší i u často téměř stejných verzí - od původního ADVENT, přes Adventure pro asi nejčastější Colossal Cave Adventure. Už jenom vybrat co hrát chvíli trvalo, ale nakonec jsem dal přednost zde preferované verzi Microsoft Adventure, která je celkem věrná originálu. Nakonec mi to ale nedalo, chtěl jsem vidět a hrát tu opravdu původní hru. Využil jsem tak služeb Living Computer Museum (doporučuji, skvělé online služby), připojil se na reálný hardware PDP-10 a po troše zvykání na prehistorický systém spustil :ADVENT.

Parser je i proti jen o něco novějším hrám, jako Zork, celkem omezený a v originále navíc bere pouze velká písmena. Přesto není problém do hry po pár pokusech vklouznout a užívat si tajemnou atmosféru prapodivné jeskyně. Všechny základní varianty jsou na maximálních 350 bodů s cílem sesbírat různé poklady a umístit je na svá místa v domku. Hra obsahuje mnoho podobností s pozdějším Zorkem, od pokladů po zloděje. Každý předmět je dostupný pomocí trochu jiné finty a vždy je třeba na něco dávat pozor. Strategii postupu také ovlivňuje klasicky omezený inventář, ale naštěstí není problém předměty různě povalovat. Předmětů není mnoho, takže dojít ke správné kombinaci lze. Obtížnost je dána především členitostí jeskyně, řadou jednosměrných cest a slepých uliček. Po vytvoření mapy a zjištění cest k jednotlivým předmětů je dohrání již celkem krátké. Další pokusy také značně urychlují magická slova, která lze využívat i před jejich objevením v daném průchodu. Chce to ale trpělivost, pečlivě mapovat, při každém pokusu zmapovat jiný směr a pak finální kompletní průchod. Na jeden dva pokusy se hra projít nedá. Poslední tři předměty jsem nemohl najít, ale na návod nakonec nedošlo. Vyšel totiž zmiňovaný remake a jeho postupy jsou platné i zde.

Závěr je zajímavý a vše vyzní vlastně překvapivě zábavně. Hra má stále svou atmosféru a hrát ji alespoň vzdáleně na originální hardware je zážitek. Mnoho principů a mechanik využily pozdější hry, jde o významnou historickou hru. Překvapivě se slušně hraje ještě dnes a rozhodně jsem si ji užil. Pokud vás textovky neděsí, tak doporučuji zkusit i tuto.
Microsoft Adventure je dosovským portem hry Adventure. Tedy hry, označované někdy též jako Colossal Cave, která od doby svého vzniku doznala různých modifikací či mutací. Jednou z nich je např. i verze doplněná o jednoduché grafické obrázky, kterou v roce 1986 pod názvem Colossal Adventure vydali britští Level 9 jako první díl z trilogie Jewels of Darkness. Od původní kanonické 350 bodové verze, kterou jsem hrál já, se obvykle liší vyšším množstvím dosažitelných bodů.

Princip však zůstává vždy stejný: jako bezejmenný dobrodruh se vydáváte prozkoumat gigantický podzemní komplex s cílem nalézt maximum cenností roztroušených v jeho jeskyních, dómech, komínech, propastech a šachtách, za které vám hra následně uděluje body. A to jednak při jejich samotném nalezení a pak tehdy, když je bezpečně dopravíte do domku u vchodu do jeskyně, který je vaším útočištěm. Aby to nebylo tak jednoduché, tak vám v cestě stojí nebezpeční trpaslíci, pirát mající spadeno na vaše poklady a nakonec nejrůznější pasivní překážky jako např. had, troll na mostě přes propast, zarezlé dveře či drak, které budete muset zdolat silou své mozkovny. S ohledem na to, že Adventure byla vytvořena programátorem, který měl skutečně jako svého koníčka i jeskyňářství, jsou navíc přechody mezi místnostmi leckdy komplikovanější a vždy neplatí, že směr, kterým z místnosti odejdete, bude v reverzním smylu také ten, kterým se dostanete zpátky. Je to realistická simulace faktu, že se chodby mezi místnostmi mohou klikatit a být různě dlouhé. Samotné mapování jeskyně je tedy výzva sama o sobě a s ohledem na sice sporé, ale výstižné a evokativní popisky je dalším důvodem, proč je Adventure nadčasovou zábavou. Po sesbírání všech pokladů pak následuje jakési platónovské pohlédnutí za oponu do ducha stroje (které má však stejnou měrou blízko i k Monty Pythonům).

Díky své originalitě a propracovanosti byla tedy Adventure dostatečně inspirativní, aby vytvořila nový herní žánr. Tento žánr, který by bylo možné označovat jako adventure-like, má však ke klasické představě příběhových adventur v zásadě dosti daleko a mnohem spíše se jedná o otevřený dungeon crawl, ve kterém však není kladen takový důraz na souboje a vývoj postavy. Ten v něm až na hru Beyond Zork zcela chybí. Je to tedy ve skutečnosti sandboxové pojetí archetypální honby za poklady, které dalo vzniknout textovým adventurám jako masově úspěšný Zork (400 tisíc prodaných kopií), ale které je silně znatelné např. i v počátku série King's Quest. V prvním díle King's Questu jsou dokonce kromě konceptu otevřeného světa a libovolného pořadí nalezení magických předmětů a cenností i některé hádanky inspirované nebo přímo převzaté z Adventure (obří fazole či troll). Oblíbenost tohoto konceptu mezi vývojáři a hráči byla natolik velká, že Infocom dokonce sám jako jakousi kritiku vydal subverzivní textovou adventuru Infidel, ve které je nakonec mamonu lačný archeolog zavalen v hlubinách pyramidy a umírá. S nástupem příběhověji laděných grafických adventur a interaktivních próz (Planetfall, A Mind Forever Voyaging, Trinity), ale i hledáním nových cest v Sieře (Police Quest, Hero's Quest) se od tohoto herního systému v mainstreamových titulech postupně upustilo a s úpadkem komerčních textových adventur v zásadě zanikl (v nezávislé scéně však dodnes vznikají interaktivní prózy tohoto zaměření). Principy překonávání překážek logickou cestou, inventář s předměty a vy jako hrdina ve vzrušujícím světě však pochopitelně přetrvaly. A tak, když poprvé spustíte Adventure Williama Crowthera, kterou vytvořil v roce 1975 pro své dvě dcery, a přečtete si první popisek, který říká "stojíš na konci cesty před malou cihlovou budovou. Kolem tebe je les. Pramínek vody vytéká z budovy dolů úžlabinou", víte, že to není tak úplně pravda. Ve skutečnosti totiž nestojíte na konci cesty - jste na začátku.
Rád se hrabu v herní historii a většinou mi o hrách nestačí jen číst, ale chci si je i tak říkajíc osahat. Z pravěku jsem toho moc neohmatával - nehrál jsem Pong ani Tennis for two (jedny z prvních her vůbec) ani Mystery house (první grafická adventura). S Adventure jsem tu čest měl. Otrkán parserem v Quest for Glory II, spustil jsem jeden z mnoha portů prastaré Adventure.

Textovky jako marginália existují a jsou psány dodnes a zas tak moc se toho nezměnilo, ovšem u těch prvních jsem měl vždycky problém s gramatikou příkazů. Příkazy je třeba zadávat v jednoduchých spojeních a (v případě absence manuálu jako tady) i zkoušet různá synonyma, protože ne všem hra rozumí (a když nerozumí, dá vám to sežrat nějakou vypečenou hláškou).

Ale ke hře samotné. Získal jsem poklad? Ne. Dostal jsem se do jeskyně? Ehm, ne... zabloudil jsem totiž v lese. Nejdřív jsem vlezl do jakési barabizny, kterou jsem horko těžko prohledal a pak šel lesem... Hra si pamatuje několik kroků zpět, ale po určitém množství lokací zapomene a hráč, který si nepamatuje, kudy šel, je nahraný... Přes absenci grafiky jsem hru shledal zábavnou - a třeba se jednou do té jeskyně přece jen dostanu:)