Memoranda

25.01.2017
01.11.2017
06.11.2020

Memoranda je 2D point and click adventúra, inšpirovaná surrealistickými poviedkami japonského autora Haruki Murakamiho. Rozpráva príbeh mladej ženy Mizuky, ktorá si po rozchode zo svojim manželom postupne uvedomuje, že zabúda na vlastné meno.

Hra sa odohráva na mieste, kde sa miesi fantázia z realitou. V pobrežnom mestečku žijú ľudia v harmónii so zvieratami, ktoré majú ľudské rysy a tamojšie technológie majú mimozemský pôvod. Mágia a nadprirodzeno je bežnou súčasťou tamojšieho sveta a tak vás putovanie zavedie do tajnej skrýše mafiánskeho bossa, ktorý je v skutočnosti labuťou, alebo vám cestu skríži zabudnutý vojak z druhej svetovej vojny, či obrovské a hovoriace žaby.

Hrateľnosť je postavená na hľadaní, kombinovaní a používaní predmetov a na rozhovoroch s postavami. Popritom však musíte vyriešiť aj často náročné a abstraktné hádanky.

Na 2. bod herní výzvy (Právě vychází) jsem se nechala inspirovat v diskuzi o adventurách a rozehrála Memorandu s poměrně velkým očekáváním.

Děj se odehrává na maloměstě a jeho okolí, které jsem postupně s hlavní hrdinkou, Mizuki, objevovala. Mizuki po rozchodu s manželem trpí ztrátou identity a pomalu zapomíná i své vlastní jméno. Aby toho nebylo málo, trpí také nespavostí. Že je třeba hlavní hrdince pomoct, je tedy jasné už od začátku. Málo koho by však napadlo, že cesta k úspěchu začne nalezením plakátu s fotografií ztraceného slona, po kterém je vyhlášeno pátrání.

Po grafické stránce se mi hra velmi líbila, občas jsem však zapomínala, ve kterém období se hra vlastně odehrává. Místy na mě dýchaly staré časy a jindy se zase připomínala moderní doba.
Přiznám se, že mě tato adventura moc nebavila. Ač se děj jeví jako netradiční a originální, hra vůbec neodsýpala a přišlo mi, že se vůbec nikam neposouvám. Když jsem třeba po delší době našla konečně nějaký nový předmět který byl například zákeřně schovaný ve vysoké trávě a zjistila, že nejde na nic použít, byla jsem ze hry čím dál více otrávená.

Hrací doba Memorandy se pohybuje kolem čtyř hodin, já s ní však strávila kolem devíti hodin. Ve hře jsem se několikrát zasekla a bez návodu bych hru zřejmě nedohrála. Systém nápovědy se mi zde jevil téměř zbytečný, jelikož málokdy opravdu pomohl k postupu.

Možná bych hru ocenila více, kdybych znala tvorbu spisovatele Haruki Murakami, dle které se vývojáři nechali inspirovat. Nicméně mnohdy však ani dobrá inspirace nebývá zárukou k vytvoření dobré hry.
Murakami pro mě byl před hraním této hry jedna velká neznámá. Neznal jsem jeho ani jeho tvorbu. A už vůbec jsem nevěděl, že existuje hra inspirována jeho krátkými povídkami.

Ze hry se tedy vyklubalo jedno velké překvapení. Velmi milé překvapení. To první, co mě dokonale přikovalo k židli, byla nádherná ručně kreslená grafika. Hra hýří barvami, všechno je živé, a já se tak nechal vtáhnout a unášet. Ať už to bylo krásným městečkem, do kterého je zasazena, nebo jeho okolím, jež k němu dokonale sedí.

Hlavní postava, dívka, která si nedokáže vzpomenout na svoje vlastní jméno, krásně pasuje do celého prostředí. Jakmile jsem se s ní rozběhl po městečku, užíval jsem si opravdový hráčský požitek. Místy jsem se přistihl, že ji nechávám stát uprostřed oblasti a rozhlížím se kolem. Jak je to všechno TAK malebné.

Problémem pro mě nebyly ani hádanky, které byly na můj vkus místy příliš stručné. Některé z nich jsem si opravdu užil a mrzí mě, že jich nebylo ve hře o trochu více.

Co se dějové linky týče, tak jsem byl spíše pohlcen těmi vedlejšími, byly opravdu zajímavé. Kdybych mohl těm vedlejším malinko ubrat a předat je té hlavní, byl bych stoprocentně spokojen. Takto jsem na hlavní linii místy nemyslel vůbec a užíval si toho všeho okolo, a že toho je k užívání dost.

Hru jsem měl odehranou cca za 5 hodin. Užíval jsem si ji natolik, že bych ocenil, kdyby byla delší. Bylo by vážně super, kdyby některé "nakousnuté" dějové linky byly odhaleny do konce. Hru by to dle mého názoru ještě více obohatilo.

Memoranda každopádně patří mezi jednu z mých TOP adventur a rozhodně si ji v budoucnu zahraji znovu. Do třetice všeho dobrého.

Pro: Poutavost hry, přenádherná grafika, pozoruhodné herní prostředí, atmosféra městečka

Proti: Nedokončené vedlejší dějové linky, herní doba