@Tulareanus (22.06.2018 15:21): Já předpokládám, že hlavní zdroj inspirace bude asi vycházet ze Slon mizne, kde ještě jeho styl nebude tak vybroušen. Možná v tom je ta neshoda s jeho nynější románovou tvorbou a Memorandou.

"But there’s clearly something more at play in this world, and that feeling is something that Saedi was looking to pull from Murakami’s work, in particular short stories from collections like The Elephant Vanishes"
@Laurona (21.06.2018 09:17): Ono Murakami má vo väčšine svojich kníh fantaskné prvky magického realizmu, ale takmer vždy sú nejakou metaforou/alegóriou na určitý stav postáv a ich vzťahu s inými postavami alebo minimálne cez ne Murakami odkazuje napr. na starogrécke príbehy a tragické postavy tým, že situáciu vykreslí podobne. V Memorande som sa vlastne nedočkal skoro žiadnych odpovedí a tých fantaskných prvkov tam bolo po A. priveľa, po B. nedávali žiaden hlbší zmysel C. väčšinou spolu nesúviseli a hlavne po D. veľa z nich ostalo otvorených, "príbeh" načrtnutý, ale išlo do stratena bez rozuzlenia (napr. kamarátka zo strednej Moriko alebo tá časť so slonom).
Tak som to dohral a ostal som sklamaný. Normálne som rád, že to bolo krátke, lebo to pôsobilo ako nelogický mix čo najviac rôznych vecí dokopy, bez toho, aby mali vôbec nejaký súvis. S tým súviseli aj miestami hlúpe zákysy alebo riešenia niektorých vecí. A koniec bol fakt neuspokojivý, príbeh/nepríbeh bol dosť randomný. (Od Murakamiho som čítal niekoľko kníh a páčili sa mi, toto s ním nemá až na pár minidetailov nič spoločné.)