Master Rallye

17.04.2002
09.08.2002

Off-road závodní hra odehrávající se na skutečných tratích v Evropě a Asii. Díky zdařilému fyzikálnímu modelu je řízení v extrémních podmínkách poměrně náročné, což poskytuje hráči odpovídající požitek doplněný o mnohé kategorie příslušných automobilů. S nimi je možné provádět dech beroucí skoky ve vysoké rychlosti. To vše v mnohých nehostinných podmínkách.

Zajezdíte si například v Rusku, Francii nebo Turecku. A to skrz několik šampionátů rozdělených podle příslušné automobilové třídy. Kupříkladu v třídě T3 Custom je třeba splnit pět šampionátů obsahujících dohromady patnáct závodů. V těch ostatních tomu není jinak. Což znamená jediné, všechny závody se pokusit zajet co nejlépe s cílem se stát absolutním šampiónem. Dalšími herními režimy jsou v singleplayeru Challenge a Invitation.

Master Rallye je jedna z mála závodních her tohoto typu, co jsem hrál. Singleplayer mě moc nebavil, ale jakmile jsme s bráchou zasedli k jednomu počítači, byl to parádní zážitek. Za prvé jsme díky tomu přišli o jednoho soupeře a bylo tak snazší vyhrát, a za druhé jsme ostatní soupeře mohli zdržovat, aby vyhrál ten, co měl více bodů.

Zajímavý byl model poškození, kdy jednotlivé díly mění barvu od bílé, přes zelenou, žlutou a červenou, až po černou, značící úplné zdevastování řízení, motoru, tlumičů převodovky nebo pneumatik. Jako první vždy odešly tlumiče, ale na chování vozu to nemělo žádný vliv. Ani poškození pneumatik nemělo téměř žádné následky a motor snad ani úplně zničit nešel.

Horší to bylo, když zčernalo řízení a auto zatáčelo ke straně, ale úplně nejhorší bylo poškození převodovky, která pak přeskakovala jeden a posléze dva rychlostní stupně. Když šlo o jedničku, tak na dvojku se rozjet jakž takž dalo, ale když vypadla trojka, na kterou se jezdilo převážnou část závodu, tak to byl opravdu problém. No a bez jedničky a dvojky najednou už se mohl závod zabalit, protože na trojku se rozjet prostě nedalo.

Pamatuji si, že většina tratí šla na různých místech značně zkrátit, ale muselo se dávat pozor na rozmístění chekpointů. Jedna zkratka skokem přes val, což mělo samozřejmě za následek zničení tlumičů, byla tak rychlá, že i přes převrácení a restart vozu zpět na trať vzrostl náskok na soupeře snad o půl minuty.

Bohužel se nám nikdy nepodařilo vyhrát šampionát, protože vždy ten, co vedl průběžné pořadí, udělal nějakou chybu, rozbil auto a skončil poslední. To se mě samotnému povedlo až po letech, vyhrál jsem všech patnáct závodů ve všech třech kategoriích, všechny Master Rallye, závody v režimu Invitation i všechny výzvy. Díky tomu se mi odemkla kupa vozidel (včetně létajícího talíře řízeného opicí). Je škoda, že se závody v jednotlivých kategoriích opakují a jezdí se tak stále to samé. U Colin McRae Rally 2.0 jsem se v tomto směru bavil o něco více.

Pro: multiplayer, model poškození, zkratky, hudba, létající talíř

Proti: opakující se tratě, vysoká obtížnost ve vyšších kategoriích

Poměrně dobře zpracované závody ke kterým jsem nenašel skoro žádné recenze. Takže jsem si řekl že půjde o nějaký bezcenný budget. To ale nebyla tak úplně pravda. Díky velmi slušné zábavě, velké obtížnosti, počtu závodů a herních režimů. Vyhrát daný závod bylo obtížné, udržet se první rovněž. Hra měla potenciál, krom uvedených vlastností a možností, i v neokoukaném prostředí mnoha off-road cest a automobilů. Jedinou její slabinou bylo dementní ovládání (které ani nešlo přenastavit) přes klávesy W a S spolu s kurzorovými šipkami. Z tohoto důvodu mě bolely často prsty. To ale vynahradil skvělý pocit z vyhraného závodu, několikrát opakovaném.

Tenkrát mě Master Rallye přišla v tomto ohledu dost hardcore, že jsem si po splnění a vyhrání jednotlivých položek v menu hry, pořídil i dokumentující screenshoty s dosaženými výsledky. Bylo mi totiž jasné že pokoušel-li bych se hru někdy pokořit znovu, bylo by to pro mě už téměř nemožné ji opět celou dohrát a získat všechny medaile. Hodně sil mě stálo splnit i doplňkový režim Challenge, kde bylo potřeba porazit soupeře. Jednotlivé závody v něm jsem také mockrát opakoval.

Když nad tím tak přemýšlím tak byly tyto automobilové off-road závody, dost frustrující záležitostí ne pro každého. O to víc si dnes cením toho že jsem se v této hře stal tehdy absolutním šampiónem a mohl si tak zajezdit v bonusovém voze. Jednalo se, tuším o zmrzlinářský vůz v růžové barvě :-) Ale nesmírně, nesmírně rychlý byl.

Pro: Neokoukané prostředí off-road cest, slušná zábava v Challenge a přehledně zpracované menu s dosaženými výsledky.

Proti: Ne příliš vyhovující ovládání a obtížnost. S volantem by to bylo asi lehčí.