Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Momentálně rozehráno


Profil

S počítačovými hrami jsem začal v útlém věku těsně po sametové revoluci, kdy se mi do ruky dostala replika osmibitové herní konzole Atari 2600 z vietnamské tržnice. Konzoli jsem dostal k Vánocům a celé svátky u ní seděl pantáta do šesti do rána a nemohl se odtrhnout od "nějakých letadel" až do úplného vyčerpání :D Od té doby se hraní her věnuji poměrně intenzivně až do dnešních dnů. Asi největší množství vzpomínek z této doby mám na legendární střílečku River Raid, a dále na "indiana-jonesovskou" skákačku Pitfall.

Po Atari 2600 následoval kolem čtvrté třídy můj první počítač - Atari 800XL s kazetovou mechanikou AtariXC12 a (bohužel jen kazetovým) Turbem 2000. Osmibitové hry byly o řád výše než předchozí jednoduché hry pro konzoli 2600. Z této éry dodnes nejraději vzpomínám na Cavelorda, International Karate a na dobové hardwarové možnosti neuvěřitelně pohlcující simulátor Rescue on Fractalus. Nelze nevzpomenout ataristické předělávky legendárního Diktátora, kterou do češtiny překládal František Fuka.

Nedlouho poté, kolem roku 1997, jsem dostal své první PC, u kteréžto platformy jsem zůstal dodnes. Tenkrát šlo o 486ku s legendárním procesorem DX2/66 (později jsem vyměnil za "žihadlo" DX4/100 MHz), 8 MB RAM a populární videokartou S3 Trio 64. V té době jsem hraní zcela propadl. Mezi své největší libůstky bych rozhodně vyzdvihnul první Red Alert, Duke Nukem 3D, Caesar III, Fallout 1&2. Byl jsem na těchto hrách skoro až chorobně závislý a nejednou mi byl třeba na měsíc odebrán panímámou napájecí kabel od počítače, protože jsem žil jenom hraním a úplně jsem se do něj ponořil :D

Realtime bojové strategie a budovatelské strategie jsou mojí hlavní dominantou až dodnes. Ačkoliv s nástupem silnějšího hardwaru jsem se s oblibou ponořil i do 3D openworld RPG her, jako byl Oblivion, Fallout New Vegas, případně i akčních 3D "vyklusávaček", strategické hry v mém portfoliu převažují.

V současnosti je času na hraní málo, ale občas upustím páru u World of Tanks, budovatelské série Anno či Tropico nebo jen tak zavzpomínám u starého dobrého Transport Tycoona, ale mám ve svém pracovním notebooku stále nainstalovaného i již zmíněného Caesara III a občas u něj posedím až do rána. Obecně mne berou spíše starší tituly, z novějších mi jich utkví v paměti minimum. Těším se na příchod Kingdom Come: Deliverance, ale to se se mnou asi žena rozvede.... :-D

Své stařičké osmibitové Atari 800XL mám dodnes. Rád bych ho jednoho dne oživil a vrátil se k osmibitové scéně čistě ze zajímavosti, ale chtělo by to násobně více volného času.

Můj TOP žebříček her je (bez pořadí, prostě je mám rád všechny):

1) Command & Conquer: Red Alert 1
2) Fallout 1+2
3) Caesar III
4) série Anno
5) Fallout: New Vegas
6) Mafia 1
7) World of Tanks
8) Duke Nukem 3D
9) OpenTTD
10) série Tropico