Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
 

Momentálně rozehráno


Profil

S počítačovými hrami jsem začal v útlém věku těsně po sametové revoluci, kdy se mi do ruky dostala replika osmibitové herní konzole Atari 2600 z vietnamské tržnice. Konzoli jsem dostal k Vánocům a celé svátky u ní seděl pantáta do šesti do rána a nemohl se odtrhnout od "nějakých letadel" až do úplného vyčerpání :D Od té doby se hraní her věnuji poměrně intenzivně až do dnešních dnů. Asi největší množství vzpomínek z této doby mám na legendární střílečku River Raid, a dále na "indiana-jonesovskou" skákačku Pitfall.

Po Atari 2600 následoval kolem čtvrté třídy můj první počítač - Atari 800XL s kazetovou mechanikou AtariXC12 a (bohužel jen kazetovým) Turbem 2000. Osmibitové hry byly o řád výše než předchozí jednoduché hry pro konzoli 2600. Z této éry dodnes nejraději vzpomínám na Cavelorda, International Karate a na dobové hardwarové možnosti neuvěřitelně pohlcující simulátor Rescue on Fractalus. Nelze nevzpomenout ataristické předělávky legendárního Diktátora.

Nedlouho poté, kolem roku 1997, jsem dostal své první PC, u kteréžto platformy jsem zůstal dodnes. Tenkrát šlo o 486ku s legendárním procesorem DX2/66 (později jsem vyměnil za "žihadlo" DX4/100 MHz), 8 MB RAM a populární videokartou S3 Trio 64. V té době jsem hraní zcela propadl. Mezi své největší libůstky bych rozhodně vyzdvihnul první Red Alert, Duke Nukem 3D, Caesar III, Fallout 1&2. Byl jsem na těchto hrách skoro až chorobně závislý a nejednou mi byl třeba na měsíc odebrán panímámou napájecí kabel od počítače, protože jsem žil jenom hraním a úplně jsem se do něj ponořil :D

Realtime bojové strategie a budovatelské strategie jsou mojí hlavní dominantou až dodnes. Ačkoliv s nástupem silnějšího hardwaru jsem se s oblibou ponořil i do 3D openworld RPG her, jako byl Oblivion, Fallout New Vegas, případně i akčních 3D "vyklusávaček", strategické hry v mém portfoliu převažují.

V současnosti je času na hraní málo, ale občas upustím páru u World of Tanks, budovatelské série Anno či Tropico nebo jen tak zavzpomínám u starého dobrého Transport Tycoona, ale mám ve svém pracovním notebooku stále nainstalovaného i již zmíněného Caesara III a občas u něj posedím až do rána. Obecně mne berou spíše starší tituly, z novějších mi jich utkví v paměti minimum. Těším se na příchod Kingdom Come: Deliverance, ale to se se mnou asi žena rozvede.... :-D

Své stařičké osmibitové Atari 800XL mám dodnes. Rád bych ho jednoho dne oživil a vrátil se k osmibitové scéně čistě ze zajímavosti, ale chtělo by to násobně více volného času.

Můj TOP žebříček her je (bez pořadí, prostě je mám rád všechny):

1) Command & Conquer: Red Alert 1
2) Fallout 1+2
3) Caesar III
4) série Anno
5) Fallout: New Vegas
6) Mafia 1
7) World of Tanks
8) Duke Nukem 3D
9) OpenTTD
10) série Tropico