Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Anno 1602: Creation of a New World

01.04.1998
76
12 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

První ze série německých budovatelských strategiích o dobývání Nového světa.

Na výběr máte z několika typů her pro jednoho hráče - příběhová kampaň, samostatné scénáře nebo nepřetržitá hra, ve které se snažíte o co nejvyšší score. Nechybí samozřejmě ani hra pro více hráčů. Ještě zvolit své jméno a barvu, pod kterou budete hrát, a nic vám nebrání skočit rovnou do hry. Začínáte s jednou obchodní lodičkou spolu s dalšími třemi rivaly a první důležitý úkol je před vámi - osídlit ten nejlepší ostrov. Na mapě jsou dva typy ostrovů, které se liší produkcí svých plodin a na některých můžete objevit železo nebo zlato, které je nezbytné pro další rozvoj kolonie.

Po založení osady a postavení prvních nejdůležitějších budov propojených cestami si už všimnete prvních obyvatel, jak kmitají mezi budovami a převážejí suroviny do skladiště. Chvíli si užíváte nerušeného rozvoje a ouha! Došlo nářadí, za které se najímají noví pracanti. Naštěstí se v okolí plaví několik neutrálních obchodníků, od kterých se dá za nemalý peníz koupit další.

Jak vaše osada roste, rostou i nároky vašich obyvatel. Už jim nestačí jen dostatek jídla, látky a piva. Začínají mít mlsný jazyk a chtějí po vás dostupnost vína, koření, tabáku a v okolí nějakou tu hospodu nebo školu. Každá ze sociálních budov má velký rádius vlivu a tak stačí pro jednu kolonii většinou po jedné takové budově, ale pokud na ostrově nevypěstujete tabák nebo vinnou révu, musíte expandovat na další ostrov. V tu chvíli si vás všimnou piráti a značně vám budou znepříjemňovat cesty vašich lodí. Aby si tolik netroufali, postavíte železnorudný důl, slévárnu a výrobnu kanonů, kterými vyzbrojíte vaše lodě a s piráty si hravě poradíte.

Po překonání všech problémů už jenom uspokojujete čím dál větší nároky vašich obyvatel. A až se z nich stanou aristokraté, díky jejich daním si můžete postavit i palác.

Hra má detailní grafiku a animace a disponuje i vysokou herní variabilitou.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
V době svého vydání nemělo Anno 1602 moc šancí, protože vyšlo ve chvíli, kdy se na pulty hrnul Caesar III, nejočekávanější budování té doby! Leč možná nejenom proto se v našich končinách tolik neuchytilo, na vkus většiny hráčů je zde vše příliš strohé, příliš informativní, příliš německé!

Já sám takový styl u budovatelských strategií, prošpikovaný kvanty čísel a informací preferuji, alespoň si člověk připadá jako skutečný plánovač, stavitel, správce a kdo ví, jaké všechny funkce se ve vašich rukách spojují.

Začátek hry je velice hezky vyřešen, kdy má každý kolonizátor k dispozici pouze loď s trochou nákladu a "Čiň se!" Kdo ukořistí lepší, větší ostrov, má vyhráno. Postav přístav, dřevorubce, rybáře, pár domků pro osadníky, kostel a městečko už se rozrůstá jako houby po dešti.

Grafika je velice malebná, hudební doprovod taktéž zdařilý, jen ta umělá inteligence, ta je k nepochopení. Oponenti si vás celou dobu hry nevšimnou, i když mívají ekonomicko-vojenskou převahu většinou dřív, než vy, ale bát se stejně nemusíte. Stačí si počkat, než si hráč postaví dostatečně silnou flotilu, nalodí armádu, objede ostrovy a má vyhráno. Jakýkoliv náznak agrese od počítačem řízených hráčů se nekoná, bohužel. To pak člověka po čase omrzí věčné hromadění surovin do skladů a uspokojování potřeb osadníků. Nicméně po odečtení všech záporů si tahle hra zaslouží hodnocení lepší, než průměrné. Mezi budovatelskými strategiemi je pořád jedna z lepších.

Pro: Dynamická hra, hudba, roztomilá grafika

Proti: AI protivníků, běsnící sopky, mor a nenasytnost obyvatel :))

+6 +7 −1