Marvel Puzzle Quest

05.12.2013
16.10.2015
04.02.2016

free to play

Ide o tematické rozšírenie obľúbenej logickej série Puzzle Quest tento raz zo sveta Marvelu.

Príbeh sleduje snaženie super hrdinov o nastolenie poriadku v nadväznosti na únik Isotopu-8. Ten sa snažia získať superzločinci, nakoľko dokáže vylepšiť ich schopnosti a ktorých cieľom je prevziať kontrolu nad národnou bezpečnosťou. Do hry vstupuje aj Norman Osborn, známejší ako Green Goblin, ktorý za pomoci svoje organizácie H.A.M.M.E.R. vyšachoval Nicka Furyho z láskavosti vládcov sveta. Výhodou pre pochopenie zápletky je samozrejme znalosť sveta Marvel Comics.

Hráč začína s prvou dvojicou superhrdinov a prebojováva sa vždy novými protivníkmi až ku finálnemu súboju. Na konci každej úrovne či boja, získava hráč nové body vo forme kryštálov, hernej meny, komiksových obálok alebo dokonca nového hrdinu. Kryštály a komiksové obálky sa používajú na zdokonaľovanie hrdinu a levelovanie a upgradovanie jedinečných schopností. Za hernú menu sa dajú naverbovať ďalší hrdinovia, čo nie je jednoduché, nakoľko slotov nie je nikdy dostatok a ich nákup je nákladný. Hrá sa nielen za kladných ale aj za záporných hrdinov. Používanie ich jedinečných schopností a prideľovanie skúsenostných bodov pridáva do hry strategickú zložku. Hra taktiež ponúka multiplatformové online hranie s možnosťou PvP boja.

@KordusCZ (komentář): Dobrý komentář, jen bych doplnil, že pay to win začalo po posledním updatu. Teď už pay to win bije do očí. Předtím jsem i některý turnaj vyhrál ale po updatu, to už nejde.

O prvním Puzzle Questu jsem slyšel mnoho dobrého, ale nikdy jsem neměl možnost si ho zahrát. Druhý díl proháním na Androidu už pár měsíců a vždy je to zaručený požírač času. Navíc miluju komiksy a svět Marvelu. Takže bylo jasné, že si tuhle hru nemůžu nechat ujít. Hrál jsem ji na PC i na Androidu a obě verze jsou prakticky totožné, takže tenhle komentář se týká obou.

Začněme plusy. Spojování barevných kostiček do tří a víceřadů je stále zábavné. V téhle hře navíc operujete hned se třemi postavami, které mají schopnosti navázané na určité barvy a zároveň silné a slabé útoky, takže vás to nutí víc přemýšlet, které spojení provést pro největší zranění a potenciální superschopnost. Hra je navíc zadarmo, takže máte-li pár přebytečných minut, můžete sednout k PC nebo vytáhnout mobilní zařízení a strávit je tímhle způsobem.

A tím jsem plusy vyčerpal.

Hra je zábavná pouze do doby, kdy ji nehodláte hrát nějak vážněji, piplat si své postavy a vůbec se chovat jako člověk, co by u ní strávil rád hodiny místo pár minut. Protože pak přichází to pravé finanční peklo. Free to play se ve většině případů změní na pay to play a pay to win - pokud se vám nějaká postava během hry zraní (a věřte mi, to se stane skoro vždy), musíte buď počkat určitý čas, než se vyléčí (na začátku jsou to trapné minuty... po chvíli se to změní do hodin až dnů), nebo ji uzdravit instantně pomocí tokenu. Které občas získáte během hry, ale pokud dojdou? Žádný problém, vhoďte vývojářům do ksichtu pár dolarů či euro a pár si jich kupte. Další postavy získáte občas během hry. Občas můžete ve hře vyhrát token, díky kterému si koupíte novou. A jinak musíte platit fakt nehorázné částky - za nové postavy, za nové místo "v balíčku", kam postavu umístíte, jinak jí po pár dnech vyprší čas a zmizí, pokud chcete levelovat schopnosti, tak buď získáte znovu tutéž postavu (zní to divně, já vím, ale nedokážu to aktuálně napsat srozumitelněji) nebo zaplatíte... BTW nové postavy si kupujete naslepo, náhodně. A samozřejmě čím lepší, tím dražší.
Vývojáři do hry hážou nové eventy, kde se můžete utkat o slušné ceny s dalšími hráči, ale opět - kdo platí (hodně), má výhody.

Takže hru bych určitě doporučil PCčkářům pro strávení pár volných minut, pokud teda nemáte jednu z tisíců dalších her... Jinak raději ruce pryč, může to být horší než automaty a pokud Dark Reign propadnete, tak fakt chudák vaše kreditka :)

Pro: Spojování barviček je zábava, větší taktické možnosti než PQ2, universum Marvelu

Proti: Bez peněz je to běh nejen na dlouhou trať, ale navíc s jednou zlomenou nohou a frakturou lebky.