Mafia III: Sign of the Times

Mafia III: Znamení časů

25.07.2017
01.10.2021

rozšíření

Sign of the Times je v pořadí třetí a zároveň poslední příběhové DLC ke hře Mafia III. Lincoln se tentokrát zaměří a došlápne si na jeden šílený kult s názvem The Ensanglante, který je zodpovědný za sérii několika rituálních vražd v New Bordeaux. Nicméně společně s otcem Jamesem nejdříve pátrají po zmizelé ženě Anně, kterou chtějí osvobodit za každou cenu, než bude příliš pozdě.

DLC oproti původní hře a předchozích DLC působí do značné míry jako psychologický thriller z šedesátých let. Kromě intenzivních přestřelek na hráče čeká také detektivní část, ve které se například hledají stopy pomocí černého světla, prozkoumávají různé objekty v okolí či se analyzují těla obětí s cílem nalezení důležitých indicií. Novinkou jsou i nové lokace, které hráč průchodem DLC navštíví. Přídavek je pro majitele Season Passu automaticky dostupný zdarma.

Taky parádní, o něco delší než Faster Baby. Ty DLC se mi líbí, hodně dobře napsané a filler nula, plus i nějaké ty nové mechanics.

Tak i přes přísloví – darovanému koni na zuby nekoukej (měl jsem pouze Mafii 3 bez datadisků, ale dostal jsem automaticky na Steamu update na DE, která obsahuje veškeré DLC) jsem se rozhodl napsat hodnocení. A zcela upřímně musím říct, že příběh tohoto datadisku je lepší, než celá základní hra.

V tomto rozšíření se dostává Lincoln na stopu vraždícího kultu, který využívá manipulaci s myslí lidí pomocí drog (no, trochu má člověk pocit, jako by přepnul do Far Cry), a musí provést vyšetřovaní, pátrání a čelit útokům kultistů. V tomto úkolu mu pomáhá otec James.

Ačkoli celý příběh není nijak zvlášť dlouhý, a ani se v něm nestane nic extrémně překvapivého (podobné téma likvidace „ďábelských“ kultů už bylo v obdobném vidět v mnoha hrách), tak v Mafii 3 působí extrémně osvěžujícím dojmem. Zatímco v základní hře není prakticky žádný příběh, jen pomsta, a hráč si připadá, jako by Lincoln byl jen vraždící bezcitný robot jdoucí od mrtvoly k mrtvole, tak najednou v tomto datadisku začal působit jako člověk. Navíc to není jen o tom jít na místo, vše tam povraždit a odejít (byť zabíjení je tam stále dost), ale tady musí hráč také hledat indicie a cestu pomocí UV lampy v temných místech a ohledávat těla a místa kvůli důkazům – hodně mi tohle připomíná Sherlocka od Frogwares. A je to dobře, najednou ta hra ukázala, že neumí být jenom tupou střílečkou, konečně tam byl nějaký duch Mafie – příběh, který člověka chytí a úkoly, které nejsou jen o pustém vraždění.

Takže ano, jakkoli tento příběh úplně dle mého nezapadá do světa Mafie (která se snaží být realistická, a tahle kultistická tématika už balancuje na hraně fantasy), tak oproti plochému a prázdnému ději základní hry je to jak výborná zmrzlina v parných letních dnech proti suchému chlebu. Je až k naštvání, že je vidět, jaký Mafie 3 mohla mít potenciál, stačilo se nad příběhem trochu lépe zamyslet, přidat tam obdobné úkoly ředící maratón zabíjení, a mohla to být skvělá hra.

P.S. Dohrání tohoto datadisku umožní provést renovaci Sammyho baru. Nic speciálního, dostanete k tomu nějaký ten drobný úkol a závod. Spíš mě pobavilo, že jim hapruje návaznost příběhu - v základní hře v jedné cutscéně odehrávající se dlouho po událostech hry povídá otec James, že se už město nechtělo dívat na spálenou ruinu a tak nechalo zbytky baru zbourat a postavit parkoviště. To trochu hapruje s tím, že v DLC můžete bar obnovit a zásadně zvelebit. Jasně, šlo by se vymluvit na to, že bar byl poté znovu vypálen...ale prostě to je tak, že jim ujela návaznost. :-)

Pro: Mnohem lepší příběh i pocit z postavy než v základní hře

Proti: Na Mafii možná až moc fantaskní

Banda místní okultistů udělala největší chybu v životě, když použila vypálený Sammyho bar jako svoji klubovnu. Agenda kultu není podstatná... podstatné je, že Lincoln svraštil obočí a v jeho řeči těla to znamená jediné - "všechny vás zabiju".

Kupodivu je ale součástí hratelnosti i nějaká ta detektivní investigace. Ohledávání mrtvol, hledání a manipulace s podezřelými předměty, pořizování fotek, hrátky s UV lampou a dokonce i jeden logický puzzle! Úplně mi to k Lincolnovi nesedělo, přeci jen je to mašina na zabíjení a né Cole Phelps z L.A. Noire, ale nemůžu říct, že by zvolnění tempa bylo na škodu. V rámci hlavní kampaně to je příjemná odbočka, ve které je i tak spousta střílení a propíchaných hrtanů.

Velkou součástí tohohle nášupu je i následná rekonstrukce Sammyho baru, na kterou jsou navázány ještě další vedlejšáky. Je škoda, že bar negeneruje žádný zisk, protože investice jsou naprosto nesmyslné (obrázek na bar za 5000$?) a návratnost nulová. K dispozici pro Lincolna je tak jen nový kutloch s taktickou vestou a možnost se ztřískat na baru.
Třetí a poslední DLC je podle mě nejpovedenější. I když fantasmagorické prvky, které do hry přidává se mi sem úplně nehodí, přesto má z hlediska příběhu a rozvíjení postav co nabídnout. Právě toto DLC více rozkrývá Lincolnovu osobnost a ukazuje, že Lincoln není jen narušenou mašinou na zabíjení, ale že má i nějaké city.

Další důležitou součástí, které toto DLC přináší, je možnost zrekonstruování Sammyho baru a s tím je spojeno i pár úkolů. Pokud byste nevěděli, kde utratit všechny ty peníze za prodej marihuany z prvního DLC, zde je skvěle uplatníte. Rekonstrukce je totiž značně nákladná. Celkově jsem tak i díky tomu neměl po celou dobu hraní pocit, že bych překypoval penězi, i přesto že se ze mě stal skvělý pěstitel.

Jelikož je i toto DLC, tak jako i předchozí dvě, součástí definitivní edice, není o čem. Tento přídavek bych ale vřele doporučil i v případě, že by se za něj muselo platit zvlášť. Všechna DLC pro třetí Mafii se zkrátka povedly a skvěle ji rozšiřují.