Od této humorné adventury, která mi připomíná A Vampyre Story nebo spíše Ghost Pirates of Vooju Island, jsem toho moc nečekal a taky jsem toho moc nedostal. Ani Duchové pirátů z ostrova Vooju mě moc neoslovili, ale Jack Keane na tom je bohužel ještě o trochu hůře.

Humor jde z velké části mimo mě a až na skvělé vyobrazení rčení o kostlivci ve skříni nebo pár narážek na filmové trilogie Indiana Jones, Kmotr a především Pán prstenů jsem se zasmál málokdy, což je u adventury, která sází hlavně na tento prvek, trochu problém.

Horší je však to, že hra dost často padá. Za celou dobu mi spadla snad třicetkrát, což rozhodně není málo. Nevím tedy, jak je na tom Steam verze, krabicovka moc stabilní bohužel není. Alespoň ne na aktuálním operačním systému, ale nemám jak vyzkoušet Jakcka na něčem starším. Stabilita se bohužel týká i bonusů ve formě konceptů z vývoje a voskových figurín hlavních postav, při jejichž zpovídání jsem také často skončil na ploše.

Potěšilo mě, že se tu objevil i Jon St. John alias Duke Nukem, který si střihl rovnou tři postavy, ale musím se přiznat, že jsem ho ani u jedné nepoznal a až po zhlédnutí titulků jsem začal pátrat, koho že to vlastně namluvil. Zakončení tohoto ztřeštěného příběhu mi přišlo celkem v pohodě, ale přesto mě druhý díl moc neláká a asi ho vynechám.

Pro: narážky na filmové trilogie, bonusy, Jon St. John, konec

Proti: nic moc humor, nestabilita hry

Kreslená, humorně laděná adventura, často přirovnávána ke skvostům produkce Lucas Art, ve mně vyvolala rozporuplné pocity. Co se týče LA, neměl jsem zatím to štěstí (čas), ale na zasvěcenou šuškandu celkem dám, nemůžu ovšem moc porovnat, do jaké míry se německým DECK 13 podařilo legendárním titulům vyrovnat. Ale dosti bylo té komedie, let´s play... V kůži Jacka Keana, trochu nedomrlého, přesto charismatem líznutého mladíka, považujícího se za zkušeného dobrodruha, musíte zpočátku splnit jednoduchý úkol. S vidinou lehce vydělaných grošů a s přídělem sarkastických průpovídek přijímáte. Na svou kocábku nalodíte tajemného pasažéra a už si to míříte směr cinkající penízky a určená destinace. Klasické příběhové klišé, že nic není tak lehké jak se zdá, se nevyhnulo ani této hře. Ne vinou vlastních činů se situace rapidně mění a vy za použití typických prvků adventurního žánru (sběr informací a předmětů, jejich kombinace a vhodné používání) se snažíte dopracovat k řešení "where's my fuckin' money?" rébusu.

Od úvodu se to jeví jako pohodová záležitost - obrazovky v jednotlivých kapitolách se dají spočítat na prstech jedné ruky a ani předmětů a informujících osob se v lokalitách mnoho nevyskytuje (hra samotná nedovolí opustit dané místo před vyřešením úkolu). Bohužel, často se mi stávalo, že jsem důležitý předmět přehlídl a nezbývalo než obrazovky důkladně projíždět kurzorem a hledat některé to titěrné místečko, kde bylo možné akci provést. Nebo jsem při rozhovorech nepoužil správnou odpověď, a to hlavně v důsledku většího množství stejně znějících odpovědí - pak nezbývalo, než pobíhat od čerta k ďáblu, od hoteliéra po majitele obchodu, a zjišťovat, kde je chyba. Beru, že z části je to moje máslo, protože mám hodně zafixovaný jiný mechanismus point 'n click (např. ten u Posla Smrti - akce provádím levým tlačítkem myši a výběr akce pravým). Zde je tím hlavním právě to pravé. Popojděme...

Postupně zjišťujeme, že proběhnuvší kontakt ohledně místa přistání není tak úplně náhodný, a tak v další fázi (dejme tomu poslední třetině) pátráme po něčem, co již bylo nějakou dobu víceméně jasné, i když celá skládačka sestavena nebyla. Stále bylo nutné s potěšením pátrat po dalších střípcích k utvoření celého obrazu, to vše (jak jinak než) s přispěním druhé hratelné postavy z řad něžného pohlaví a při přesunu do minulosti (do Jackova dětství)...

Vtipné rozhovory jsou tím nejlepším, co hra nabízí. K pozitivům patří také povedené audio a s přimhouřením oka i vizuální ztvárnění tajemného (džunglí prorostlého, dávným kmenem obývajícího) ostrova. Různé humorné narážky na politické dění minulosti (anglický kolonizátor a jeho zálibu v čaji), filmové postavy (Bond, Gandalf), alkoholová opojení, otázky vyznání a snobství dokázaly nejedenkráte vykouzlit na mé tváři úsměv od ucha k uchu. Úsměvy jiného druhu vyvolávaly zas klasické chyby jako jsou prolínání předmětů či špatné natočení postav při rozhovorech a totálně prkenné loutkové pohyby. Naštěstí se tyto situace (jak bývá neblahým zvykem) obešly bez znovunahrávaní předešlých pozic. Bohužel, jen těmito zábavnými okamžiky hra neoplývá. Patří sem i několik hluchých a nevyužitých míst (možná záměr tvůrců od odvedení pozornosti) či občas podivně reagující postavy - vědí o všem, co se na ostrově děje, ke všemu se vyjadřují, ale jak jde o důležitou odpověď, stále melou to stejné. K nedostatkům nesmím dále opomenout připočíst vytáčející systém běhu (po dvojkliku by se měla postava rozběhnout, ale občas to neudělá a jindy se zas bez povelu rozběhne na místo, kam nechci aby běžela) a v diskuzi propíraný katastrofální překlad.

Pro: hratelné postavy, humor, jednoduchost puzzlů, audio

Proti: pixel hunting, podobnost odpovědí, hluché místa, reakce NPC

Jack Keane se mi při prvním zahrání celkem líbil, i když jsem už tehdy u adventur dával přednost vážnějším či temnějším příběhům.

Při znovu zahrání mě praštila do očí grafika. U adventur mě většinou příliš netrápí vizuál, ale tady jsem si musel dlouho zvykat. Grafika je pestrobarevná, silně karikovaná, což mi nevadí, ale horší je, že je to celé v podivném neostrém a nekvalitním 3D enginu, který mě nesedl a některé lokace jsou vyloženě hnusné. K tomu se občas prolínají předměty, a to 3D s občasným hledání jak dál působí jak z plošinovky pro Playstation z 90. let Co dál? Nekonečné loadingy, pár pádů. a jednou při pádu málem vzala celý počítač. Ten zamrzl, pomohl až vypínač na zdroji a po spuštění hlásil že nenalezl harddisk!

Tím jsem si odbyl výtky a můžu už jen chválit. Jack Keane je dobrodružně komediální příběh, který se nebere moc vážně, ale je poctivě udělaný. Titulní hrdina je zkrachovalý kapitán britského impéria na konci 19. století, na krku má vymahače dluhů, posádka se mu bouří a tak vezme na plavbu na Tooth Island agenta Montgomeryho, který má prověřit podivné pokusy doktora T.

A dál to jede jako z učebnice dobrodružné komedie. Hrdina je lempl, kterému se do zachraňování moc nechce, je tu americká dobrodružka Amanda s opakovačkou, který chce pomáhat záporákovi, ale samozřejmě mění strany. Montgomery je neschopný a nabubřelý idiot, který pokazí co může a objeví se vždy v nejhorší dobu nejhorším způsobem. A samozřejmě nesmí chybět komický, pošahaný záporák, který vyvíjí masožravky a trénuje opice, aby zničili impérium, které neumí ani vyslovit (P-P-P-Pire :D) Motáte se kolem jedné indické vesnice, kde dáváte dohromady svatbu, potkáváte komické postavičky (třeba Ind co si hraje na italského mafiána). Dialogy jsou vtipné, plné narážek, odkazů, můžete se většinou bez jakékoliv změny v ději vybírat různé stírací či vtipné dialogy. Nechybí spousta v té době neexistující techniky, ale také džungle, zvířátka a často zapojíte pro postup dál šílenou škodolibost. Zahrajete si i za Amandu nebo za zcela nahého Jacka (bez inventáře) či Jacka jako tříleté dítě. A přes ten veškerý humor se Jack vyrovnává s minulostí a fóbiemi a parádně to graduje do famózně nadupaného finále na rozpadající se minivzducholodi. Konec je povedený, vtipný a titulky obsahují nepovedené záběry.

A hratelnost nezaostává. Jack Keane je obrovská adventura, má 13 kapitol a strávil jsem u ní dva celodenně (spíše celonočně) propařené dny. Kromě prohození pravého/levého tlačítka není co vytknout. Občas postupujete kupředu a hledáte jemně naznačené místa pro skok dál, jindy se pohybujete v několika lokacích a pomalu se blížíte k cíli, ve vesničce obíháte lidi a plníte jejich přání. A někdy Vás hra zavře na naprosto mrňavém prostoru nabitém předměty a aktivními místy a nechá Vás potit ve vlastní šťávě. Kombinace jsou opravdu šílené, nelogické, vyplatí se předem zkusit v inventáři každý nový předmět zkombinovat se vším co máte. Na druhou stranu tu nejsou žádné podrazy, žádné jasnovidecké hádanky/puzzly, většina věcí je vidět... no a těch pár zákysů plyne z toho co vidět není, nebo že Vás nenapadne s někým po nějaké akci promluvit. Je tu 10 achievementů či spíše herních bonusů, které byly jediné na co jsem koukal do návodu, aby to měl komplet, za jejich sesbírání se Vám odemkne bonusová galerie a historický mód.

Zkrátka a dobře bavilo mě to i když to bylo jen dobrodružně-komediální béčko. Hutná, obrovská adventura které můžu vytknout jen IMHO ne příliš povedenou grafiku a technické problémy.
Abych byl upřímný ze začátku jsem byl ke hře značně skeptický, a to z toho důvodu že za hrou stojí studio Deck 13 kteří stojí za ne moc povedenou hrou Ankh. Na druhou stranu jsem rád že jsem skeptický byl, aspoň jsem mohl být pořádně překvapený z toho jak je tahle hra skvělá.

Vžijeme se tu do kůže Jacka Keane který je svázaný bandou vymahačů na vrcholku Big Benu, jelikož dluží lichváři peníze které se půjčil aby si mohl koupit loď. Záhy ale dostane misi že má dopravit jednoho Britského agenta na Tooth Island aby konfrontoval podivného Doktora.T a zjistil jestli má něco za lubem. Samozřejmě jak je zvykem vše se zvrtne a Jack je odkázán sám na sebe protože posádka ho zradí a agent ten se nedá ani považovat za napomocnou osobu.

Celé dobrodružství začíná hodně svižně a to právě ve zmiňovaný moment když se Jack snaží dostat ze spárů vymahačů po této akčnější části už ale hra přibrzdí a nám je předhozena tradiční adventurní hratelnost, takže chodí po obrazovkách sbíráme předměty,hovoříme s postavami a kombinujeme předměty. Nebojte kombinování předmětů ani obtížnost tu nejsou nijak šílené jako např. v Monkey Islandu. Na většinu hádanek se dá logicky přijít, ale samozřejmě obtížnost se kapitolu od kapitoly stupňuje takže v pokročilé fázi hry vás i nějaký ten menší zákys potká.

Grafická stránka hry je skoro totožná té z Ankhu, i když je trochu více vylepšená a také díky tropickému prostředí barevnější. Bohužel jak bylo zvykem ve hře Ankh tak i tady je velké množství chybek jako např: předmět prochází postavou,postava se během animace zasekne nebo divně poskočí apod. Naštěstí to až tak moc nenarušuje pocit ze hraní, ale mohli to už tvůrci více vychytat. Hlavní ale je že grafické zpracování je bravné a místy vypadá i velice pěkně na dnešní dobu.

Během dobrodružství potkáte i řadu skvěle napsaných postav např: Agent Montgomery který je více směšný než užitečný, a když je na scéně je o zábavu postaráno, Amanda sympatická blondýna co se vyzná ve strojích a nebojí se akce (během hry se za ní i párkrát zahrajete) nesmím ještě opomenout hlavního záporáka který je sice krapet neoriginální, ale pobaví tak jako tak. Samozřejmě nezaostává ani hlavní hrdina který trousí jednu hlášku za druhou a je velice sympatický (i když je to takový ten typický hrdina). Stejně dobře jsou na tom i dialogy které se starají o většinu humoru takže jsou napsány čtivě a hlavně vtipně.

Příběh je bohužel místy trochu klišovitý, ale také patřičně švihlý, přeci jen doktor co chce zničit Britské impérium pomocí kytek co požírají čajové lístky je značně originální nápad. Musím také hlavně ocenit akční vsuvky v hratelnosti které vždy příjemné okoření hru a vždy vás nakopnou na pokračování ve hře. Také se tvůrcům velice povedla scéna kdy Jack byl vyhnán z postele nahý v sídle padoucha, a jednu část jste se v tom sídle pohybovaly nahý..podle mě docela originální scéna.

Teď ale ještě trocha kritiky..soundtrack obsahuje snad jen pět skladeb které jsou sice kvalitní, ale bohužel je jich tak žalostně málo. Což znamená že většinu času místo hudby budete poslouchat skřekot ptáků nebo mumlání obyvatel ach jo !!!

Na závěr Jack Kean je solidní dobrodružná adventura plná humoru,skvělých postav,kvalitních dialogů a hlavně dlouhé herní doby, ano párkrát se objeví několik hluchých výplní herní náplně jako: toulání po džungly, ale nic hrozného to není. Takže všem co prahnou po dobrodružné adventuře doporučuji. Tvůrci Ankha konečně ukázali co v nich je.

PS: Ve hře parkrát budete mít možnost vyřešit hádanku ruznými způsoby, ale nic co by ovlivnilo příběh nečekejte.

Pro: Jack Kean,Agent Montgomery,dlouhá herní doba,lokace,záporák, švihlost příběhu,dabing,humor, akční vsuvky, těch pár skladeb co je ve hře,přiměřená obtížnost.

Proti: Málo hudby,místy technická stránka hry, někdy poněkud nudnější výplň na úkor dlouhé herní doby,klišé části příběhu.

Hodně chválím pěkně ztřeštěnou atmosféru. Není to žádná sofistikovaná scenáristika ala posel smrti. Tohle, ale nemá být vážné a uchvátit promyšleným příběhem, ale zkratka jenom bavit. Ano, sice se tu často nezasměju jako u série polda, ale příběh a situace pořad vyvolávají takový příjemný úsměv. Postavy jsou fajn. Musím i docenit zajímavé a velké 3D lokace z velkým množstvím textur. Oproti spoustě jiným 3D Point-And-Click adventurám je tu velké množství objektu. Co musím hodně zkritizovat, což není asi úplně chyba vývojářů, tak je čeština. Jsou v ní chyby, špatné zvolené varianty překladů, chybné skloňovaní apod. Takhle hroznou českou lokalizaci jsem ještě neviděl. Hra není (a asi nebude) žádná klasika, přesto pro milovníky nevážných adventur to není špatná volba.

Pro: Zábavná atmosféra, příběh ujde, grafika na svou dobu není špatná, postavy, lokace a množství textur, délka

Proti: Nejsou tu moc vtipné situace a hlášky, které vás výrazně rozesmějí,, místy slabší animace, extrémně špatná česká lokalizace