Jack Keane 2: The Fire Within

07.11.2012 PC
DECK13 Interactive
Pred piatimi rokmi bol prekvapujúci hit Jack Keane spoluzodpovedný za nemeckú renesanciu adventúr. Ak by mal niekedy Indiana Jones a Guybrush Threepwood dieťa, tak by z toho určite vyšiel niekto ako Jack Keane. V roku 2007 dokázalo DECK13 Interactive (Ankh, Ankh: Heart of Osiris, Ankh: Battle of the Gods , Venetica) s klasickou grafickou advetúrou Jack Keane zabodovať s prevažne vysokými hodnoteniami ako u kritikov tak aj hráčov.

Niekoľko rokov po jeho dobrodružstve s Dr. T sa vracia smolou prenasledovaný, ale nenapraviteľný hrdina Jacka Kean späť, aby v sprievode tvrdej texaskej krásky Amandy zažil dobrodružstvo svojho života a samozrejme opäť spoznáva, že nie všetko je také jednoduché, ako si to Jack predstavuje.

Shanghai, 1899 - tajomné mesto v srdci Číny je ozajstné lákadlo pre dobrodruhov všetkého druhu. Aj Jacka Keana priviedol chýr o legendárnom poklade do Šanghajského väzenia, v ktorom je uväznený záhadný šaman, strážca pokladu. Bohužiaľ, náš hrdina zabudol, že je jednoduchšie dostať sa do väzenia ako von...

A to je len začiatok Jackovho najnovšieho, šialeného dobrodružstva: za tajnými pokladmi, s hnusnými darebákmi v pätách, s dvoma neskutočne krásnymi ženami a množstvom drzého humoru. Je taktiež o roztomilom hľadačovi pokladov, ktorý kedy precestoval sedem morí na jeho bláznivej ˝Tour de Force˝ okolo zemegule. Pri tom nestretáva iba starých, ale aj veľa nových známych, ako elegantnú lady Eve a geniálneho inžiniera Carla.

Postava sa bude ovládať pomocou kláves W S A D s možnosťou prepnúť na tradičný point & click štýl. Rýchle akčné sekvencie kombinované s formátom klasických adventúr sľubujú kvalitný zážitok v moderne ponímanej adventúre 21. storočia.

Jack Keane se vrací a to v novém pokračování které nám slibovalo filmovější pojetí a také větší porci humoru. No a jak to vlastně dopadlo, na to se právě podíváme.

Celý příběh začíná poměrně akčně a výpravně jako tomu bylo u dílu minulého, akorát teď místo Big Benu začínáme v Šanghajské věznici, kde Jack sdílí celu se šamanem který mu sdělil že má nalézt pradávný poklad. Jackovi předá jednu část amuletu která mu má pomoci poklad najít. Takže Jack je na stopě pokladu který v nesprávných rukou znamená zkázu pro lidstvo (ano zase originální) a v patách má zákeřného Profesora Umbatiho.

Příběh je tedy klasické dobrodružné klišé které navíc ještě táhne ke dnu veliké opakování věcí z minulého dílu jako např: chytré opice,nebo masožravé rostliny. Bohužel to podruhé není ani moc zábavné. Musím ale přiznat že Gorilla jako kuchař na lodi mě pobavila. Bohužel má příběh ještě v sobě dost děr kdy zase rozebírají Jackovy strachy a podobné věci které se vyřešily v minulém díle a tady se zase o kolo nich trochu točí příběh.

Z postav z minula se nám tu vrací jen Amanda která je pořád velice sympatická. K naší dvojce se ale přidala dvojce nových postav a to německý inženýr Carl který žije trošičku ve svém světě a chce furt všechno vynalézat zkoumat atd. No a pak tu máme Eve pro mě ne moc sympatickou fotografku: Je to fiflena a má pořád nějaké otravné kecy, plus k její otravné povaze i její obličej je na první pohled nesympatický. Na druhou stranu ale její přítomnost vytváří někdy komické chvilky když se s Amandou hádá či s ní soupeří.

Bohužel Profesor Umabti se jako záporák moc nepovedl, jelikož v této humorné hře se bere příliš vážně. Což mi na celkový tón hry nesedí. To nás přivádí k humoru který tu pořád je, a kupodivu je pořád vtipný sice se tu občas objeví nějaké trapné či ohrané fórky, ale většinou jsem se v dialozích či v cut-scénách pobavil.

Nevím čím to je, ale Deck musí mít vždy ve své adventuře kopu chyb a že jich tu taky dost bylo. Grafický kabátek je hezky barevný a sympatický, celkově prostě zapadá do atmosféry hry. Bohužel celou tu atmosféru kazí hromada debilních bugů jako nemožnost jednu chvíli pohybovat s postavou (ovladání se přesunulo na W,S,A,D- klikání na předměty je pomocí myši), místy nedodělané či neúplné animace, někdy zmatená kamera a na závěr se občas dialogy prolínají nebo hlas některé z postav je moc ztlumen apod. Holt Deck zase zvoral technickou stránku a že mě to ani nepřekvapuje.

Jak bylo zmíněno hra měla být více filmovější, akčnější. No povedlo se jí to napůl cesty.Akční sekvence typu osvobození Jacka ze vzducholodě nebo vtipná variace na Donkey Konga jsou přijemné momenty jak zpestřit hru. No jenže tvůrci zašly ještě trochu dál a přinesly souboje...ANO SOUBOJE !!!!!!!! TUTUTUDUUUUUM (vyhružná hudba) No asi jsem to teď s tou výhružností trochu přehnal takže vás hned uklidním že se nemusíte bát že zažijete i v Jackovi Monkey Combat...no i když je to tu trochu podobně laděné.

Dovolil jsem se věnovat jednu část své recenze právě na tuhle mini-hru tak dávejte pozor :D Vždycky před soubojem je Jack nezkušený a každý ho porazí proto také musí vždy obejít nějaké postavy které nabídnou že Jacka naučí obrané a utočné kombo za protislužbu (pokud se vám to zdá jako vata na vyplnění herní doby hádáte správně). Poté jste v puštěni do souboje kde máte vždy kartičky s jménem útoku. Nejdříve na vás protivník vytáhne utočný kombo na které musíte vybrat správnou obranu no a poté musíte zvolit správný útok kterým protivníka zničíte. Animace u soubojů jsou docela humorné a celkově tento soubojový systém není až tak moc obtížný, ale mohly místo něho tvůrci dát nějaké quick-time eventy, no ale to by asi nedosáhly dlouhé herní doby.

Abych neskončil negativně tak nové dobrodružství Jacka nabízí hezké lokace,vtipné momenty a i sympatickou čtyřku postav až na Eve (nevím jak působila na ostatní hráče, ale já jí moc rád neměl) Čím mě ale tvůrci překvapily je takový malý systém rozhodování který spočívá v tom koho budete upřednostňovat..buď Eve nebo vaší přítelkyni Amandu. Tyto rozhodnutí poté mají lehce změnit závěr příběhu.

Dabing se podle mě až na pár vyjímek povedl..sice jsem si na nový hlas Jacka chvíli zvykal, ale poté mi přišel stejně kvalitní jako minulý dabér.

Takže na závěr..pokračování Jacka se povedlo i když je horší a lehčí než minulý díl tak je to pořád docela legrace která se utápí kvůli horší technické stránce.

GOG mi nahlásil nahraných 12 hodin a 10 minut.

PS: Možná přijde i Agent Montgomery !

Pro: Lokace,dobrodružná atmosféra, Jack a sním i zbytek party,lokace,humor,dabing,délka hry,akční vsuvky (nemyslím soubojovou sekvenci), dialogy,grafické zpracování

Proti: Pro někoho souboje a místy lehčí obtížnost,záporák,příběh který je ke všemu ještě místy dost děravý v návaznosti na minulý díl.