Ankh: Heart of Osiris

Ankh: Srdce Osirise

18.05.2007 PC
DECK13 Interactive
Srdce Osirisa sa odohráva krátko po Assilových dobrodrúžstvách v Ankhu. Spor s Osirisom rozhodne nie je vyriešený tak ako sa pôvodne zdalo a my navštívime viacero známych lokácií ako aj niekoľko nových. Počas hry sa nám v rukách vystriedajú tri postavy a to Assil, Thara a faraón.

Zaujímavosťou je formát hry, jedná sa totiž o stand-alone datadisk k adventúre.

Pluto: Ano, to bezesporu. :c)) Mně to vyzvedla přítelkyně cestou domů z práce (ještě s další hrou), tudíž to nestálo nic navíc. Jinak se to…

Pouhý rok po prvním díle vyšlo druhé pokračování příběhů egyptského mladíka Assila. Svobodomyslný mladík hned na začátku (opětovně) ztratí Ankh, do toho se objevuje zlý bůh Osiris, který by se rád vrátil do světa živých, i faraón to má nahnuté…

Ve své podstatě jde o takový malý datadisk k prvnímu dílu. Častokrát se hráč prochází místy, které zná velice dobře právě z prvního dílu, i když jsou tentokráte viděny z jiného úhlu či v jinou denní dobu. Hráč navíc neovládá jen Assila, ale v různých kapitolách i další postavy.

Humorný charakter prvního dílu zůstal zachován, stejně tak grafické či zvukové zpracování. Jednotlivé úkoly jsou opět ztřeštěné, ale ve většině případů logické, stylově zapadající do celého ujetého světa. Stejně jako v prvním díle je neduhem časté zdlouhavé chození z jednoho místa na druhé, v tomto díle je takovýchto míst už přespříliš, obzvláště v závěru.

Komu se líbil první díl, bude se mu líbit i druhý. Příjemná oddechovka na pár večerů.

Pro: občas povedený humor, hráči prvního dílu ví, do čeho jdou

Proti: až příliš podobné prvnímu dílu, spousta zdlouhavého chození

Ankh (první díl) nikdy nebyla nějak extra skvělá adventura ale nabízela pohodový příběh,hezké barevné prostředí a sem tam i nějaký povedený vtípek. Decku asi nestačilo že vydali lehounce průměrnou adventuru a rozhodly se že i to málo co bylo v jedničce totálně poserou vydáním samostatného dodatku který je otřesný a ohavný... Samozřejmě si hned řekneme proč ! :D

Příběh bych rychle shrnul asi takto JSEM MOCNÝ OSIRIS BU BU... BOJTE SE MĚ JDU SE POMSTÍT ASSILOVI BAF!. Příběh jak z dnešního Hollywoodu že ? :D

Mezi klad prvního dílu patřilo barevné grafické zpracování které se mi docela líbilo ale tvůrci si řekly že barevné prostředí je moc nuda a tak celou hru zahalily do tmy ve které hra vypadá ještě víc debilně a nudně než kdy dřív.

Další krásnou věcí je to že tvůrci se rozhodly všechno recyklovat..tedy skoro všechno takže tu máme stejné postavy stejné lokace a stejné chyby takže hře chybí energie je celá taková nudná charaktery vás nějak nezajímají a i když je tu občas světlí moment v podobě výjmečně povedeného fóru hru to nezachrání. Oproti těmto všem odpadním neduhům dabing působí kvalitně a dobře (což nepochybně kvalitní je)

Takže shrňme to velká porce nudy všechny dobré herní vlastnosti z jedničky byli odstraněny a mi tu máme před sebou chudého mrzáka co prosí o další peníze ! No a já plánuji poslední tažení a to zahrání třetího dílu no snad mě nezklame a pobaví více než tento paskfil ! :D

Pro: Občas se vtip povede, Dabing

Proti: Recyklace prvního dílu, Odstranění dobrých vlastností jedničky,Nudný trapný humor,Příběh, Chybí energie, Celá hra nudí

Celé zle. Teda skoro. Tak by sa dal zhrnúť tento "stand-alone datadisk k adventúre". Je vidieť, že autori chceli svoju kravičku Ankh podojiť, kým je ešte relatívne čerstvá. Tentokrát to urobili bez dozoru Telltale Games a s menšími úpravami v engine hry.

A možno práve to sú tri zásadné chyby tejto hry, priveľmi skoro po Ankhu trpia vývojári nedostatkom nápadov a hráči pridobrou pamäťou na to, aby sa preplietali v tých istých lokáciach a kecali s tými istými postavami, čo na tom, že je noc, keď to nemá žiaden podstatný Vplyv. Bez dozoru Telltale games akosi ztrápnel humor, už v pôvodnom Ankhu bolo možné vycítiť, že hra by mohla byť sarkastickejšia, ale tu to pôsobí až infantilne a s prepáčením nemecky nevkusne. Engine hry je a bol pomerne jednoduchý, bloom efekt síce pôsobil celkom pekne, neviem však čím to je, v tomto datadisku to proste vyzerá horšie, čo by možno ani z polovice tak nevadilo ako to, že navigovať postavu napríklad po kameňolome je s tou výrazne nadrogovanou/opitou/whatever kamerou veľmi zlé, až nervyskúšajúce.
Hre som však dal 50%. Prečo? Dabing je totiž stále podarený, občas sa dokonca aj nejaká tá hláška podarí, aj keď o dosť sporadickejšie než v prípadne pôvodnej hry a ono aj tie adventúrne prvky celkom fungujú, ale nikoho srdce si to asi nezíska, rozhodne nie Osirisove...

Pro: dabing, občas nejaký svetlý moment

Proti: silný pokles kvality oproti pôvodnej hre, ach ten "humor", duel: ovládanie vs kamera, minimum nových postáv a lokácii