Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure

01.07.1989
Lucasfilm Games
Třetí hra používající SCUMM engine vyšla ve stejném roce jako film, jehož děj víceméně následuje. Indy se právě vrátil z jedné výpravy a od svého přítele Waltera Donovana se dozvídá o Svatém grálu a o zmizení svého otce. Dlouho tedy nelení a vydává se ho zachránit. Cestou potkává krásnou archeoložku Elsu, dostává se do hradu plného nacistů a osobně se setkává s Hitlerem.

Ve hře můžete na určitých místech postoupit více způsoby, například pokud najdete manuál pro letadlo, můžete odletět s ním. V opačném případě musíte cestovat zeppelinem a řešit věci, kterým se dalo vyhnout. Stejně tak stráže můžete buď přemluvit, nebo je porazit v pěstním souboji a vícero zakončení hry jest samozřejmostí.

Hra byla později vydána s vylepšenou VGA grafikou.

Fingon
Fingon

Radši pěstní souboj v zeppelínu, než studovat manuál k letadlu. Chci hrát adventuru a ne letecký simulátor:)

V rámci herní výzvy 2016 znova dohráno. Upřímně se přiznám, že vzpomínky na tenhle díl byly teda trochu růžovější než realita samotná :) .

Tím nechci říct že je hra špatná! Pořád patří k jedněm z nejlepších adventur své doby. Kdo viděl film poslední křížová výprava, tak jakoby hrál hru (a naopak) - věrně totiž kopíruje průběh filmu, mimo pár pasáží (např. jízda v tanku / na tanku ve filmu).

Co mne na hře iritovalo, jsou tzv.akční pasáže, takové to bloudění v katakombách pod Benátkami je ještě ok, dobře zkousnu i "akci" na hradě Brunwald (zde se dalo ze všeho vykecat), ale ta pasáž v zepelínu (resp. množství pěstních soubojů), to už bylo na mě moc - holt nenašel jsem návod jak odletět s letadlem a tak jsem musel zepelínem.

Co se týká zpracování, zde není co vytknout - prostě scumm ve svých začátcích, grafika je fajn, hudba a zvuky skoro žádné.

Pro: Je to prostě Indy!

Proti: rádoby akční pasáže

Jako většině starých adventur, ani této se nevyhnul místy šílený pixelhunting a některá záseková místa, kde se dalo vytuhnout na několik desítek minut. I když některé situace byly změněné, většinou se jelo podle filmu, čímž se obtížnost částečně snižovala. Pěstní souboje byly zpočátku zábavné, po čase nudné a třeba v takovém zeppelinu už šlo vyloženě o nervy (jak já se proklínal že jsem radši nenastoupil do letadla). Nezapomenutelné bylo setkání s Hilterem, kterému jste mohli dát pěstí :)