Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure

červenec 1989
červenec 1990
76
27 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Třetí hra používající SCUMM engine vyšla ve stejném roce jako film, jehož děj víceméně následuje. Indy se právě vrátil z jedné výpravy a od svého přítele Waltera Donovana se dozvídá o Svatém grálu a o zmizení svého otce. Dlouho tedy nelení a vydává se ho zachránit. Cestou potkává krásnou archeoložku Elsu, dostává se do hradu plného nacistů a osobně se setkává s Hitlerem.

Ve hře můžete na určitých místech postoupit více způsoby, například pokud najdete manuál pro letadlo, můžete odletět s ním. V opačném případě musíte cestovat zeppelinem a řešit věci, kterým se dalo vyhnout. Stejně tak stráže můžete buď přemluvit, nebo je porazit v pěstním souboji a vícero zakončení hry jest samozřejmostí.

Hra byla později vydána s vylepšenou VGA grafikou.


Poslední diskuzní příspěvek

Radši pěstní souboj v zeppelínu, než studovat manuál k letadlu. Chci hrát adventuru a ne letecký simulátor:)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Chtěl jsem si dát znovu Fate of Atlantis a tak jsem se pustil i do předchozího Lucasovského dobrodružství s Indiana Jonesem.

První co mě překvapilo byla na rok 1989 opravdu pěkná grafika. Tam kde Sierrovky ještě pár let poté bojovaly z rozplizlými obrazovkami a pixely nabízí Lucas čistou, jednoduchou grafiku bez větších obtíží koukatelnou i dnes. Zvuková stránka je horší, protože občasného Williamsova motivu je to prakticky bez zvuků, hudby i dabingu.

Příběh asi nemá moc cenu zmiňovat, protože věrně kopíruje a sleduje film, který zná asi každý. Hra nepřidává naprosto nic nového, naopak pár postav a událostí z filmu chybí.

A konečně hratelnost. Ta je zajímavá tím, že přináší spoustu nelinearity a možností. A tak se při střetnutí se strážemi můžete z problémů vykecat, něco nabídnout nebo si cestu proboxovat. Při letu letadlem záleží na Vás kolik sestřelíte letadel a jak daleko doletíte, jinak zase můžete nabídnout deník pravý či falešný, přičemž při tom druhém přijdete o zajímavé setkání s Hitlerem. V jednu chvíli ovládáte dvě postavy a ty musí spolupracovat. Tahle nelinearita nepřináší kupodivu dead endy, nicméně můžete minout spoustu důležitých informací a předmětů a značně si zkomplikovat postup dál.

Mínusy jsou tradiční bolesti těchto prastarých adventur - pixelhunting, Scumm ovládání kde máte asi 15 naprosto zbytečných příkazů, myší kurzor pod kterým se nehlásí předměty a musíte poctivě zkoušet kliknout s Look na všechno podezřelé. Naprosto šílená je knihovna, kde mezi asi 20 policemi plnými knih máte najít tři knihy (a nikdo Vám to neřekne). 2D tod-down bloudění katakombami, hradem či vzducholodí připomíná spolu s boxováním spíše arkádu než adventuru. Navíc je hra docela krátká.

Takže Poslední křížová výprava není úplně špatná, ale ani žádný zázrak, ten se Lucasům povedl až s dalším dílem.

Pro: Pěkná grafika, nelinearita, možnost se vykecat nebo probojovat při střetnutí se strážemi

Proti: Pixelhunting, předměty se nehlásí, zbytečně moc příkazů, krátké.

+14
  • PC 75
V rámci herní výzvy 2016 znova dohráno. Upřímně se přiznám, že vzpomínky na tenhle díl byly teda trochu růžovější než realita samotná :) .

Tím nechci říct že je hra špatná! Pořád patří k jedněm z nejlepších adventur své doby. Kdo viděl film poslední křížová výprava, tak jakoby hrál hru (a naopak) - věrně totiž kopíruje průběh filmu, mimo pár pasáží (např. jízda v tanku / na tanku ve filmu).

Co mne na hře iritovalo, jsou tzv.akční pasáže, takové to bloudění v katakombách pod Benátkami je ještě ok, dobře zkousnu i "akci" na hradě Brunwald (zde se dalo ze všeho vykecat), ale ta pasáž v zepelínu (resp. množství pěstních soubojů), to už bylo na mě moc - holt nenašel jsem návod jak odletět s letadlem a tak jsem musel zepelínem.

Co se týká zpracování, zde není co vytknout - prostě scumm ve svých začátcích, grafika je fajn, hudba a zvuky skoro žádné.

Pro: Je to prostě Indy!

Proti: rádoby akční pasáže

+11 +12 −1
  • PC 50
Jako většině starých adventur, ani této se nevyhnul místy šílený pixelhunting a některá záseková místa, kde se dalo vytuhnout na několik desítek minut. I když některé situace byly změněné, většinou se jelo podle filmu, čímž se obtížnost částečně snižovala. Pěstní souboje byly zpočátku zábavné, po čase nudné a třeba v takovém zeppelinu už šlo vyloženě o nervy (jak já se proklínal že jsem radši nenastoupil do letadla). Nezapomenutelné bylo setkání s Hilterem, kterému jste mohli dát pěstí :)
+5