Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Indiana Jones and the Last Crusade: The Graphic Adventure

červenec 1989
červenec 1990
75
31 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Třetí hra používající SCUMM engine vyšla ve stejném roce jako film, jehož děj víceméně následuje. Indy se právě vrátil z jedné výpravy a od svého přítele Waltera Donovana se dozvídá o Svatém grálu a o zmizení svého otce. Dlouho tedy nelení a vydává se ho zachránit. Cestou potkává krásnou archeoložku Elsu, dostává se do hradu plného nacistů a osobně se setkává s Hitlerem.

Ve hře můžete na určitých místech postoupit více způsoby, například pokud najdete manuál pro letadlo, můžete odletět s ním. V opačném případě musíte cestovat zeppelinem a řešit věci, kterým se dalo vyhnout. Stejně tak stráže můžete buď přemluvit, nebo je porazit v pěstním souboji a vícero zakončení hry jest samozřejmostí.

Hra byla později vydána s vylepšenou VGA grafikou.


Poslední diskuzní příspěvek

Ne, že by to byla špatná hra, grafika třeba super, Indy téma, to jsou vždy plusové body navíc, ale je tu příliš mnoho budišť, příliš mnoho nátlakových situací na čas, spousta pokus/omyl rébusů jako například okecávání nacistických strážců, aby nenastala boxovačka, protože se bohužel vše uboxovat nedá a taky znalost filmu bere hře jakékoliv napětí, protože člověk ví, co bude. No a když už to film kopíruje tak věrně, tak bohužel jen část z něj a autoři se vyhnuli africkému dobrodružství s tankem, naopak je trochu škoda, že snad 1/3 hry strávíte na hradě, kde budete chodit chodbičkami, jen v pár místnostech něco je, jinak jsou ostatní zbytečné a prázdné a hlavně, je tu plno nácků, kde člověk musí zkoušet v rozhovorech klikat na správné možnosti a každého nácka je třeba ukecat samozřejmě jinak. Přiznám se, že tahle kratochvíle mě brzy začala bavit a normálně jsem se na správné pořadí odpovědí koukal do návodu.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
  • FMT 65
Adventurní zpracování třetího filmu s Indiana Jonesem rozhodně není špatná hra, ale kvalit svého následovníka ani dobové konkurence nedosahuje. Příběh, až na drobné odchylky, kopíruje děj filmu a hra je tak rozdělena do částí podle lokace ve které se odehrává. Nejdelší a nejpropracovanější jsou Benátky a hrad v Rakousku. Případně ještě vzducholoď, ale tu jsem tentokrát neabsolvoval. Hru jsem dokončil již podruhé, ale od předchozího hraní uplynulo už opravdu hodně času. Vzpomínky na hru byly lepší než realita. Na rozdíl od jiných adventur (třeba Sierra Questy) utrpěla hratelnost více. Prostředí je často nepřehledné a i když jsem díky pár vzpomínkám a filmu tušil jak dál, tak reálné provedení bylo stejně na dlouho.

Hře bývají často vyčítány bludiště, která mi ale nepřišla nijak strašná. Ani nebylo třeba kreslit mapy, stačilo pár poznámek. Akční minihry jsou dvě. Boxu se lze naštěstí často vyhnout a sestřelování letadel zase nehraje moc velkou roli. Události v Berlíně jsou povedené a navíc se dá získat slušná herní výhoda. Za nejotravnější část považuji hledání knih a to jsem tušil co mám dělat. Největším plusem je možnost více cest a několika konců. Zajímavé je, že pro plný počet bodů IQ (Indy Quotient), je nutné projít hru vícekrát a různými způsoby. Pravdou ale je, že na opakování nemám po dohrání zrovna chuť. Hudební a zvuková stránka nestojí v podstatě za zmínku, v tomto byla hra daleko za konkurencí. Lepšího hudebního doprovodu se dočkala verze pro FM Towns, kterou jsem chvíli zkoušel. Hodnocení grafiky záleží na verzi. EGA za moc nestojí, VGA je na tom lépe, ale stále nic extra. Ovládání je bez problémů, klasický SCUMM seznam příkazů.

Výsledek je tak značně rozpačitý. Většina herní náplně je průměrná, pár věcí je špatně a pár dobře. Kladem je prostředí známého a dobrého filmu. Jde tak o lehce nadprůměrnou adventuru s dobrým námětem. Za zahrání stojí fanouškům adventur a filmové předlohy, ale obecně bych doporučil sáhnout spíše po Fate of Atlantis.
+22
  • PC 70
Chtěl jsem si dát znovu Fate of Atlantis a tak jsem se pustil i do předchozího Lucasovského dobrodružství s Indiana Jonesem.

První co mě překvapilo byla na rok 1989 opravdu pěkná grafika. Tam kde Sierrovky ještě pár let poté bojovaly z rozplizlými obrazovkami a pixely nabízí Lucas čistou, jednoduchou grafiku bez větších obtíží koukatelnou i dnes. Zvuková stránka je horší, protože občasného Williamsova motivu je to prakticky bez zvuků, hudby i dabingu.

Příběh asi nemá moc cenu zmiňovat, protože věrně kopíruje a sleduje film, který zná asi každý. Hra nepřidává naprosto nic nového, naopak pár postav a událostí z filmu chybí.

A konečně hratelnost. Ta je zajímavá tím, že přináší spoustu nelinearity a možností. A tak se při střetnutí se strážemi můžete z problémů vykecat, něco nabídnout nebo si cestu proboxovat. Při letu letadlem záleží na Vás kolik sestřelíte letadel a jak daleko doletíte, jinak zase můžete nabídnout deník pravý či falešný, přičemž při tom druhém přijdete o zajímavé setkání s Hitlerem. V jednu chvíli ovládáte dvě postavy a ty musí spolupracovat. Tahle nelinearita nepřináší kupodivu dead endy, nicméně můžete minout spoustu důležitých informací a předmětů a značně si zkomplikovat postup dál.

Mínusy jsou tradiční bolesti těchto prastarých adventur - pixelhunting, Scumm ovládání kde máte asi 15 naprosto zbytečných příkazů, myší kurzor pod kterým se nehlásí předměty a musíte poctivě zkoušet kliknout s Look na všechno podezřelé. Naprosto šílená je knihovna, kde mezi asi 20 policemi plnými knih máte najít tři knihy (a nikdo Vám to neřekne). 2D tod-down bloudění katakombami, hradem či vzducholodí připomíná spolu s boxováním spíše arkádu než adventuru. Navíc je hra docela krátká.

Takže Poslední křížová výprava není úplně špatná, ale ani žádný zázrak, ten se Lucasům povedl až s dalším dílem.

Pro: Pěkná grafika, nelinearita, možnost se vykecat nebo probojovat při střetnutí se strážemi

Proti: Pixelhunting, předměty se nehlásí, zbytečně moc příkazů, krátké.

+18
  • PC 75
V rámci herní výzvy 2016 znova dohráno. Upřímně se přiznám, že vzpomínky na tenhle díl byly teda trochu růžovější než realita samotná :) .

Tím nechci říct že je hra špatná! Pořád patří k jedněm z nejlepších adventur své doby. Kdo viděl film poslední křížová výprava, tak jakoby hrál hru (a naopak) - věrně totiž kopíruje průběh filmu, mimo pár pasáží (např. jízda v tanku / na tanku ve filmu).

Co mne na hře iritovalo, jsou tzv.akční pasáže, takové to bloudění v katakombách pod Benátkami je ještě ok, dobře zkousnu i "akci" na hradě Brunwald (zde se dalo ze všeho vykecat), ale ta pasáž v zepelínu (resp. množství pěstních soubojů), to už bylo na mě moc - holt nenašel jsem návod jak odletět s letadlem a tak jsem musel zepelínem.

Co se týká zpracování, zde není co vytknout - prostě scumm ve svých začátcích, grafika je fajn, hudba a zvuky skoro žádné.

Pro: Je to prostě Indy!

Proti: rádoby akční pasáže

+12 +13 −1
  • PC 50
Jako většině starých adventur, ani této se nevyhnul místy šílený pixelhunting a některá záseková místa, kde se dalo vytuhnout na několik desítek minut. I když některé situace byly změněné, většinou se jelo podle filmu, čímž se obtížnost částečně snižovala. Pěstní souboje byly zpočátku zábavné, po čase nudné a třeba v takovém zeppelinu už šlo vyloženě o nervy (jak já se proklínal že jsem radši nenastoupil do letadla). Nezapomenutelné bylo setkání s Hilterem, kterému jste mohli dát pěstí :)
+7
  • PC 65
Dobrodružství slavného archeologa práskajícího bičem samozřejmě nemohlo minout i herní svět a tak nám vývojáři tenkrát představili i scénáristicky věrnou kopii Spielbergova filmu. Překvapením je slušná grafika a zase naopak nudná zvuková stránka věci, ale nejzajímavější vzpomínkou byla možnost dát Adolfovi jednu čuni :-)

Jinak hratelnost celkem v průměru, hra nabízí možnost buď všechno okecat nebo vymlátit pěstma, ale co je vyloženě na pěst je lov pozic jednotlivých předmětů, člověk musel klikat na všechno podezřelé ... no ale to je prostě nemoc adventurních vykopávek - 65 %
+4