I Am Bread

Bossa Studios •  Just Add Water (PS4, XOne)
09.04.2015
25.08.2015
03.09.2015
10.10.2016
20.01.2017

Díky této hře se vám poprvé v životě dostala možnost vžít se do role chleba a splnit si svůj velký sen, v němž se stanete toastem. Cestou k opečení vás čeká mnoho nástrah, od špinavých podlah, přes armády hmyzu, po dřezy plné neumytého nádobí. Kromě klasického Story módu se ve hře nachází také veselé módy Cheese Hunt, Bagel Race nebo Rampage, v nichž se stanete i jinými typy pečiva.

Váš chléb je schopný přilepit se snad na cokoliv, ale za jeho cestou k toustu jej nic nezastaví. Chleba je schopný šplhat po stěnách, jezdit na prkně, převracet židle i ničit jiné objekty. Hraje se ovládá pomocí kláves nebo ovladače.

@Wild One (08.01.2018 20:35): To chápu.. nebýt těch marmelád, asi bych byla taky frustrovaná docela rychle. Nejde jenom o obtížné pasáže, ale taky o to ovládání na PC.
A ohledně smíchu, to jsem ráda.. :D Kdo by taky chtěl číst dlouhé a, ač fakticky hodnotné, suše podané odstavce, že? :D

Ten chleba je pšeničné ztělesnění ďábla. Jeho touhou je stát se toustem a nezastaví se před ničím.

Jako plátek chleba se ocitáte v místnosti a vaším cílem je jediné, najít způsob, jak se opéct. Což rozhodně není jednoduché. Musíte si totiž zachovat určitý stupeň poživatelnosti, jinak úroveň končí. Musíte si také dávat pozor na úchop, chleba vám nebude viset na stěně věčně, ale brzy mu dojdou síly. Pád na podlahu či do dřezu je pro vás jistá zkáza, stejně tak se musíte vyhýbat i dalším nástrahám. Najít samotný zdroj tepla pro milý toust také není konec, často je potřeba několika dalších kroků. A pak, pěkně rovnoměrně opéct z obou stran!

Příběh hry je poměrně jednoduchý, tvořený řadou dopisů a epilogem. Musím říct, že mě bavil, jakkoli zjednodušeně vyjádřený byl. V každé místnosti začínáte jako plátek ukrojený ze stále se zmenšujícího bochníku, před vámi nová výzva. S každou další místností a dalším dopisem jsem se více těšila na konec, ačkoli ho šlo docela předvídat.

Hratelnost hry na PC není žádná sláva. Můžete si sice upravit přiřazení kláves, ale stále je to takové kostrbaté. Tvůrci předem a všude upozorňují, že je potřeba gamepad pro ideální zážitek, ale i tak. Nevím, jestli je to i u ostatních verzí, ale hra nabízí velký ústupek v podobě zázračné marmelády, která vám dává nekonečnou poživatelnost (můžete se válet i v té největší špíně a toast z vás bude) a nekonečnou výdrž v úchopu.
Kamera byla docela svérázná. Většinou mi to nevadilo, ale v některých situacích, kdy se chleba dostal mezi nějaké předměty, blízko ke stropu nebo do uzavřeného prostoru, to celkem komplikovalo hraní. To stejné se dá říci i u módu Bagel Race, ve kterém ovládáte kutálející se bagel.

Vyzkoušela jsem i další módy, ale žádný z nich mě nijak zvlášť nebavil. V Rampage se ujmete role zuřící bagety, v Cheese Hunt jste zase knäckebrotem, který se snaží posbírat sýr a zůstat přitom v jednom kuse, v Zero Gravity jste plátek chleba s tryskami pohybující se stavem beztíže. Ram-page byl pro mě překvapující. Cíle jsou stejné jako u klasické Rampage (rozmlátit všechno okolo za co nejvíce bodů), nejste ovšem bagetou, ale kozou z Goat Simulator..

Shrnuto podtrženo, hra je poměrně zábavná. Dokáže být náročná, místy díky nedokonalému ovládání, místy sama o sobě. Zabrala mi 6 hodin i s rezignovaným využitím marmelád. Určitě doporučuji, pokud nepotřebujete být stále vážní a jste ochotni být i trochu velkorysí.

Pro: příběh, zábava, nápad

Proti: hratelnost klávesnice+myš, občas bugy