Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter and the Sorcerer's Stone

16.11.2001

Knižný fenomén Harry Potter zažil a stále zažíva obrovský úspech a tak štyri roky po vydaní knihy a v dobe príchodu prvého Potterovského filmu do kín prišla aj herná adaptácia.

V podstate sa jednalo o klasickú detskú hopsačku, kde pomocou skákania a občasného zakúzlenia nejakého toho kúzla zdoláva Harry Potter prekážky a nepriateľov v klasickom duchu a jednoduchom 3D prevedení. Hra sa viacmenej pridŕža predlohy, ale vo svojej neprílišnej dĺžke pochopiteľne množstvo postáv a udalostí vynecháva.

Opět dohráno. Největší bolest téhle hry v defaultu je ovládání, kvůli kterému tu ode mě svítila 60 %. To naštěstí vyřešili moddeři, takže to jde hrát s ovladačem úplně stejně, jako jakoukoliv jinou střílečku. Jen ovládání koštěte bylo doprasený, to jsem přecházel na K+M.
Hře samotné se dají vytknout jen detaily, jako nepřeskočitelné cut-scény. Atmosféra pořád skvěle funguje, hru není problém hrát ve 4K a s DGVoodoo to pod DX11 šlapalo s AutoHDR, což vypadalo fanstasticky. Jo, polygonů je málo, textury jsou hodně low-res a cut-scény nejsou taky nic moc, ale celkově nemůžu nic než doporučit.

Svět Harryho Pottera mám hodně rád. Byly to vlastně první knížky, u kterých jsem cítil napětí, strach, radost a totální ztotožnění se s charaktery. Proto tahle hra byla pro mě jakousi povinností.

Hra je jednou věcí výjimečná... nebere totiž v potaz pouze filmové zpracování, ale taktéž i knížky. Zatímco podobné béčkové hry pro děti pokaždé obšlehnou celou filmovou strukturu, Harry Potter se snaží vzít v potaz i relevantní věci z knižních předloh, které to do filmů nedotáhly. Tudíž se zde potkáme s Protivou, vydáme se pod neviditelným pláštěm tu dračí mrchu Norberta předat Charliemu, plus hra nás neošidí ani o závěrečnou zkoušku logiky s lektvary. Bradavice jsou navíc krásně barevné, s atmosférou a i vlastní hudební znělkou (Jeremy Soule, mám říkat víc?). Hra si v podstatě vybudovala zcela vlastní atmosférický místo s vlastní duší, což jí řadí mezi jednu z nejlepších her pro caparty, jakou jsem kdy hrál. Plus se to hraje senzačně. Vynikající je zde i ten motiv onoho prozkoumávání, který zde však ještě více méně nosí plenky, jeho pravé chvíle nastanou až v díle nadcházejícím. Je však trochu směšný ten fakt, že jestli si třeba chce člověk jen tak zajít na čaj k Hagridovi, musí zdolat záludné propasti, probojovat se přes krvežíznivé šneky a prdeloohnivé želvy, a projít skrz temné jeskyně s nestabilním stropem. Škoda, že Harry toho moc nenamluví. Moc by se mi líbilo, kdyby mohl ty své dva kumpány poslat do prdele a říct jim, že "sám" toho draka na tu věž fakt neponese.

Jakožto fanoušek série mám první tři herní Pottery rád právě kvůli svému originálnímu a vlastnímu charakteru, velká škoda, že ta čtyřka tenhle koncept totálně potopila, z čehož se série pak už pořádně nevzpamatovala.

Pro: Drží se to knížek, skvělá hratelnost, atmosféra

Proti: Bugy, Harry nemluví, ano, ten famfrpál byl zbytečnej

Na první hru ze série Harry Potter mám hezké vzpomínky z dětství. Pamatuji si krásné prostředí Bradavic, spoustu fazolek, a to že jsem měl velký problém vyhrát souboj s Malfoyem. Když jsem hru zapnul nyní po letech, zjistil jsem, že kouzlo Bradavic tam stále je, fazolky taky, jen toho Malfoye jsem porazil skoro s prstem v nose. :)
Bradavice jsou stále prostě kouzelné. Všechny ty kouzla, chodby, truhly a skryté místnosti jsou fakt super. Skoro to vypadá, že Bradavice byly vytvořeny jako ideální místo kam zasadit skákačku. Hra je celkem dost variabilní. Obsahuje například stealth pasáž, či několik boss fightů.
Co ale zestárnulo je ovládání, které je dosti tuhé. Famfrpál je spíše otrava než zábava. Animace a cutscény jsou... no... dost hrozné, ale o tom ta hra vlastně vůbec není.
Celkově je to prostě příjemná skákačka s Harry Potterem. Z dnešního pohledu už to není nic extra, ale rozhodně neurazí. ;)

Pro: zábavná skákačka, kouzla, Bradavice

Proti: ovládání, bugy, Famfrpál

Naprosto pohodová záležitost, která je po všech těch masakrech, střílení a utíkání příjemnou změnou. Herní HP je přesně ten typ hry, kde si v klidu sednete, hrajete, popíjíte kafe a na jeden zátah to dohrajete.
Nedá se prakticky zemřít, hra vás nestresuje, nikam vás nehoní. Vyjímkou je obkreslování magických znaků před zkouškou z daného kouzla - nikdy jsem neměl vše na 100%.
Dobře se to hraje, pěkně se na to kouká. Líbil se mi level design, odhalování tajných skrýší, získávání kartiček a vyzobávání kouzelných fazolí je zvláštně uspokojující. V dalších dílech se prostředí značně otevře, dostanete nová kouzla, budete lítat na Griffonovi, plnit questíky pro studenty apod. Za jediná negativa považuji "famfrpál" a délku všech tří her. Ač se nepovažuji za fanouška této série, tak k tomuto produktu se mile rád vracím.
Vzhledem k tomu, že nám brzy vychází Hogwarts Legacy, není úplně na škodu podívat se na ostatní hry ze světa Harryho Pottera. Jako malý jsem hrál první tři, avšak nikdy jsem je kvůli obtížnosti a mé tehdejší nezkušenosti nedohrál. Bylo proto zajímavé, zahrát si Kámen mudrců s odstupem času.

Zajímavostí je, že hra Harry Potter and the Philosopher's Stone sice těžila primárně z boomu tehdy vydaného filmu, ze kterého převzala i designy jednotlivých charakterů, zároveň ale využila i některé postavy a prvky z knižní předlohy. Objeví se tu tak například Protiva či místnost s lektvary v samotném finále. Je tak příjemné, že se nejedná o čistý převod z jednoho média na jiné, ale spíše o snahu dát dohromady to, co je zajímavé pro příběh ve formě videohry. Někdy se to ovšem kvůli zkratkovitému vyprávění nedaří úplně nejlépe a máte pocit, že bez znalosti alespoň jedné ze zmíněných předloh příběh nedává úplně smysl.

Z pohledu převodu po herní stránce to tvůrci však zvládli na jedničku. Jedná se sice o klasickou 3D skákačku s logickými hádankami obohacenou o občasné minihry, zároveň to ale skvěle prodává atmosféru, kterou chcete ze světa Harryho Pottera cítit. Vše, včetně sbírání fazolek či kartiček se známými kouzelníky, navíc působí uceleně a nemáte pocit, že by se jednalo o natahování času. Kartičky jsou navíc často odměnou pro pozorné a důvtipné hráče a odhalí vám něco o historii kouzelnického světa, což je rozhodně pozitivum.

O hratelnosti bych v klidu mohl říct, že funguje bez problému, nebýt soubojového systému, ať už při boji s vílami nebo těmi otravnými hajzlíky, co vám chtějí ukrást fazolky. Při akci zkrátka není úplně čas na míření (a divné otáčení kamery pomocí myši tomu také moc nepomáhá), a tak Harry občas místo útoku rozbije vázu, stiskne tlačítko či otočí nějakou sochu.

Druhá má výtka se v tomto smyslu týká obtížnosti. Hra je určena pro děti a přestože většina pasáží tomu odpovídá, u jiných je mi jasný, proč jsem Kámen mudrců jako malý nedohrál. Ať už s jedná o famrfpál nebo finální souboj, kde je obtížnost zkrátka vyšší, či o cestu k Hagridovi, kde je zase nedostatek čokoládových žabek na léčení, napadne vás, jestli by hře neprospěla volba obtížnosti. Té by se mohly podmínit i úložné body, které by navíc rozhodně nemusely být před cutscénami, aby vám z toho při opakování dané pasáže potřetí nebouchla hlava.

Ve výsledku se však i přes pár nedokonalostí jedná o poměrně příjemnou hru, na které se sice zub času podepsal, minimálně z nostalgie se však rozhodně vyplatí si ji znovu zahrát.

Pro: kombinace filmu a knihy, hratelnost, atmosféra světa Harryho Pottera, sběratelské kartičky

Proti: příběh bez znalosti předlohy nedává smysl, soubojový systém, chybějící volby obtížnosti, ukládání před cutscénami

Proč se po nějaké době nevrátit do starších časů? Pamatuji si, když jsem tuto hru rozehrál po přečtení knížek a mám na to pěkné vzpomínky. Do teď na to nezapomenu.

Samozřejmě, první čeho si člověk všimne je to krásné kouzlo Bradavic, prostředí je prostě stále skvělé, zachovalé a stále se mi to i po letech líbí. Už vím, co mi dělalo problémy, jako dítěti. Obkreslování symbolů byla opravdu makačka, stejně jako lítání na koštěti. To byla moje noční můra. No a dnes to již tak velký problém nebyl, i když musím přiznat, že kreslení symbolů jsem nikdy nedal na nejlepší hodnocení. Navíc mě určité pasáže rozesmály. Představa, že cesta k Hagridovi nebo na hodinu bylinkářství je tak zákeřná jsem nikdy nevěděl. Ne, samozřejmě si dělám srandu, ale pobavilo mě to.

Bohužel se zde vyskytovaly i bugy, kvůli kterým bylo občas potřeba restartovat určitou část, ale to mi samozřejmě zase tak nevadilo. Na druhou stranu je to pěkné se k této hře po letech vrátit.

70%... :)