Harry Potter a Fénixův řád je takový zlatý grál mezi hrami podle filmů. Všichni víme, že je to většinou neuvěřitelný propadák a zkrátka to nefunguje. Harry Potter byl vždycky tak trochu výjimka, až na několik propadů. Na rozdíl od jiných já nikdy nezazlíval ten přechod od skákaček k něčemu akčnějšímu a temnějšímu. Harry Potter takový zkrátka já, a já dovedu ocenit, že tento přechod jsme mohli vidět i ve videoherní scéně. Po nevydařeném čtvrtém díle je pak Fénixův řád učiněný zázrak.

Ta hra je neuvěřitelně bohatá a na svou dobu nádherná. Je to poprvé co máme k dispozici průzkum celých Bradavic. Můžeme do společenské místnosti, do velké síně, k Hagridově hájence, do knihovny… ano, jistě. Je to podle filmu, hrad je kapének zmenšený pro herní potřeby, ale stejně je to něco. Hrad navíc skrývá tajemství. Skryté sběratelské předměty, mluvící chrliče, různé události a tak dále. A ty si navíc nemusíte plnit jen pro radost. Za nalézání tajemství odemykáte zajímavosti ve skryté bradavické místnosti. Což jsou rozhovory s herci a mnoho dalšího. Je to tak neskutečně super, že to ani nedovedu vystihnout.

Navíc je úžasné, že ačkoliv je hra silně inspirována filmy – podoba hradu, postav, atd – stále využívá některé události, a dokonce postavy z knih které se do filmu prostě nevešli. Například kapesní bažiny Greda a Forge.

Ačkoliv hra opět neobsahuje Famfrpál, což je jistě škoda, obsahuje jiné minihry. Já si nesmírně oblíbil šachy. Každá kolej má svého mistra, a pokud porazíte každého – miluju fakt, že nejsilnější hráč je z Havraspáru a mateřskou základnu má v knihovně – stanete se šampionem školy. Podobně fungují i Tchoříčky, kouzelnická varianta kuliček.

A co tomu dodává ten největší lesk? Český dabing. Všechny postavy z filmů namluvili stejní dabéři. To-je-něco. Tohle mimochodem nemá ani anglický originál a díky tomu je Fenixův řád jeden z našich nejkvalitnějších videoherních dabingů.

Ano, ta hra není bez chyby. Kamera a ovládaní je neuvěřitelně kostrbaté, což je především nepříjemné u kouzlení. To je jinak super, pohybujete hůlkou určitým způsobem, aby vaše postava začala kouzlit, ale někdy se to prostě nedaří a nedaří… dnes je to už téměř neodpustitelné.

Nicméně, nemůžu téhle hře vzít fakt, že jsem u ní jednou strávil celé léto. Doslova. Součástí balení byla i mapa v podobě pobertova plánku, měl jsem ho rozložený, a prostě pařil a pařil. Stojí za to zmínit, že tahle hra z roku 2007 – což zdůrazňuji proto, že ačkoliv by to dnes měl být již standart, mnoho her to nemá – má vynikající endgame a po dohrání hlavní zápletky se můžeme do Bradavic vrátit a v klidu řešit všechna tajemství tak dlouho, jak si budete přát.

Ano, má té své chyby. Ale myslím, že bez přehánění na to jednou hráči budou vzpomínat jako na stařičkého předchůdce Hogwarts Legacy.
První Potterovská hra, ke které napíšu normální komentář. Poprvé je totiž trochu o čem psát.

Hra je takřka dokonalým převedením filmu do hry. Že se postavy podobají filmovým předlohám, to asi nikoho nepřekvapí. Tvůrci si ale dali záležet i na Bradavicích. Ty vypadají zcela jako ve filmu. Identická je i dějová linka a všechny hlavní scény.

Samotná hra pak sestává víceméně z těchto fází, nějaký ten úvod, pak hrozně dlouhá část, kdy naháníte lidi do Brumbálovy armády, pak uděláte nějaký ten nepořádek a pak je konec. A mezi tím máte spoustu času objevovat tajemství Bradavic, a že jich zase je. Dohrát hru na 100 % musí být čirý masochismus. Já končím s 85 % a už opravdu nevím, co dělat a kde hledat. Nicméně hledání je zábavné a skoro vždycky vás nový úlovek potěší. V sérii poprvé nejsou žádné fazole, čokoládové žabky ani nic podobného. Taky zde není žádný ukazatel zdraví a Harry nemůže umřít. Může maximálně podlehnout v souboji, což vyústí v probuzení na ošetřovně.

Způsob hraní se od minulých dílů změnil. Tentokrát je na vás, jaké kouzlo použijete. A tím se otevírá mnohem více možností. Zmínit rozhodně musím ovládání a s tím ruku v ruce jdoucí kameru. Hraní na klávesnici jsem vzdal velmi brzy a vytáhl gamepad. S ním je ovládání... no řekněme snesitelné. Samotná kouzla se sice dělají dobře, ale jejich zacílení na konkrétní předmět je hodně obtížné. V zájmu zachování filmovosti bohužel tvůrci usoudili, že bude nejlepší použít takovou polostatickou kameru, která celé ovládání hodně komplikuje. Dá se na to zvyknout, ale je to prostě otravné a ovládání a kamera jsou bohužel největšími mínusy celé hry.

Technické zpracování je slušné. Grafický styl se snaží napodobit film a daří se mu to. Postavy také vypadají pěkně. Přítomno je vystínování postav a nějaké ty shadery. Bohužel se dostáváme k druhému zásadnímu mínusu, a tím je framelimiter. Nevím na kolik je, protože Afterburner ukazuje furt 60 FPS, ale hra se prostě dost seká. Viděl bych to na 20 - 25 FPS a dost se obávám, že to byla snaha napodobit film. Velmi hloupé a nehezké, jinak to hodnotit nejde.

Takže verdikt? Tohle mohl být s náskokem nejlepší dosavadní díl série. Stačilo umožnit hru ovládat klasicky myší + WASD a kameru prdnout za hráče. Bohužel takhle uděluji stejné hodnocení, jako trojce. Baví to hodně, hezky se na to kouká, má to výbornou atmosféru, mluví to na mě česky, ale ta kamera s tím ovládáním, to se odpustit nedá.

Pro: Atmosféra, secrety, věrnost filmové podobě, český dabing, celkově slušná zábavnost

Proti: Frame limiter, kamera, ovládání, pár hluchých míst, kdy člověk netuší, co má dělat

Líbí se mi, jak jsou hry z prostředí Harryho Pottera v kontextu jiných her podle filmové předlohy celkem ambiciózní. Fénixův řád je hra, kde něco funguje naprosto skvěle a něco zase vůbec ne.

Náplň hry, narozdíl od předchozích plošinovek (první tři díly) a akčňáku (čtvtý díl), nejlépe odpovídá "duchu" Harryho Pottera a je to něco, co jsem si od začátku představoval.

Vizuální převedení Bradavic do herního prostředí dopadlo na jedničku. Po dohrání mám pocit, že je znám na zpaměť a mohl bych tam z fleku studovat.

Další věc, co funguje báječně, jsou vedlejší úkoly. Jsem přesně ten magor, který kvůli statistikám bude dělat sebevětší blbost, takže jo, bez 100% dohrání bych hru nemohl považovat za dohranou. A bavilo mě to moc. Vedlejší úkoly jsou celkem pestré, motivující, většinou lehké, ale čas od času je potřeba si i hlavu zalámat. Supr. Však taky vedlejší úkoly zaberou většinu herního času, pokud je děláte. Je to úžasná změna oproti všem ostatním dílům, kde prim hrálo otravné hledání fazolek. Ačkoliv někdy byly úkoly zdlouhavější, zejména lezení na různé stěny a sloupy a otravné vracení se.

Skvělá věc je, že máte konečně volnost v tom, jaké kouzlo použít a hlavně se od vás chce přesné máchnutí hůlkou. Tenhle systém jsem očekával už v jedničce a i jsem ho v jedničce praktikoval, než mi došlo, že se ode mě neočekává. Tady už je to samozřejmost a je to super.

O dabing se sice nepostarali úplně všichni z originálního castu, ale zhruba půlka osazenstva ano a u těch zbylých byly náhrady vybrány dobře. A to by člověk nečekal například u tak typického Snapea, který je neodmyslitelně spjat s Alanem Rickmanem.

Potěší minihry. Zejména kouzelnické šachy. Škoda, že není verze v multiplayeru proti živým hráčům na jednom počítači, neboť ti počítačoví soupeři nejsou zrovna Kasparov. Ale zpracováno je to dokonale. Další dva okruhy miniher taky ujdou, jedna z nich (klasická verze gobstone) je celkem náročná na ovládání i na skill, ale nakonec se to dá.

Ale teď k těm negativům. Naprostá příšernost je zmíněné ovládání. První tři díly se ovládaly naprosto skvěle, čtvrtý díl v tomto ohledu zpětným pohledem ještě ušel, ačkoliv už tam byla hrozná kamera. V dílu patém se k hrozné kameře přidává i ovládání. Pohyb na šipkách (či WASD) a neohrabaný pomocník jménem myš. Pohybem myši či šipkami se aktivují jednotlivé objekty, na které se dá kouzlit. A je to strašně nepohodlné. Člověk vůbec nemá jistotu, že se bude dít to, co chce. Potter téměř pravidelně udělá pohyb čelem vzad, i když to vůbec nechcete. Často je na malém prostoru třeba hned deset objektů, na které se dá kouzlit a to je ten pravý očistec. Nejlepší je to ve chvíli, kdy jste pod časovým stresem. Grr. Je pravděpodobné, že na gamepadu je to lepší. S gamepadem mi to ale vůbec nejde a já jsem sakra PC hráč a kašlu na gamepad a chci, aby se to dobře ovládalo na myši a klávesnici!

Další věc k posrání je Ron a Hermiona, kteří se vždy s chutí postaví do dveří, kterými chcete projít. A co je horší, nikdy se moc nemají k tomu, že by od těch dveří třeba odešli.

Tahle hra má taky jednu z nejvíc prudérních místností v historii her, a sice místnost s posouvajícími schody. Jsem tak rád, že tohle peklo už nebudu muset nikdy procházet. Měl jsem pocit, že hra byla designovaná tak, abych vždy pokud možno musel chodit přes více jak pět pater, abych si to čekání na schody užil.

Další ne příliš přesvědčivou věci jsou souboje. A to jednak kvůli ovládání, tak také tím, že nemáte moc přehled o tom, co zrovna děláte. Prostě tak nějak bušíte do soupeře, co se zrovna namane. A přitom by se to dalo udělat mnohem lépe. Hráči vysvětlit, jaké kouzlo je dobré proti kterému používat. Jak jsou různá kouzla efektivní a v čem. Jak moc se mi zlepšila síla kouzel po dosažení další úrovně, abych to třeba poznal atd. Jaké je moje a soupeřovo "zdraví" atd. Nic z toho tu není, bohužel.

Za zmínku stojí i nespolehlivost ukládání pozice. Je tu jakýsi autosave a zároveň i manual save, ale mnohdy se váš poslední postup neuloží, pro jistotu uložení pozice je potřeba před ukončením hry splnit některý z hlavních úkolů a pak teprve máte jakous takous jistotu, že se uloží i to, co jste v Bradavicích objevili "nepovinně". To se mi nelíbí, protože pak na konci s překvapením zjistíte, že něco, co jste dělali na začátku, musíte dělat znovu na konci hry.

Každopádně zakončím to v pozitivním duchu; příběh filmu/knihy je do hry naroubován doposud nejzdařileji, a možná by obstál i bez znalosti předlohy, což se o předchozích dílech říct nedalo. Je tady plně otevřený svět, a s jistou dávkou tolerance to tu opravdu žije svým životem. Jednotlivé postavy na vás reagují a opravdu cítíte tu oboustrannou nevraživost ke členům zmijozelské koleje.

Pátý díl je ten, který se asi nejvíc snažil udělat plnohodnotnou a dobrou hru, kterou se člověk nemusí stydět hrát a kdyby nebylo pro mě zásadních negativ, i by se mu to podařilo.

Pro: Vizuální prostředí a zpracování Bradavic, herní náplň, otevřený svět, variabilita a svoboda kouzlení, propracované vedlejší úkoly, dabing

Proti: OVLÁDÁNÍ, kamera, překážející kámoši, souboje, sem tam celkem otravné a zdlouhavé situace

Na téhle hře miluju ten český dabing, u drtivé většiny postav namluvený přímo herci z filmu. Takový luxus nemá ani originál v aj, protože tam to původní herci nemluví. Vzpomínám si například, že jsem neustále schválně kazila úkoly do lektvarů, jenom, abych slyšela Snapea mluvit. :D

A taky to bylo hodně zábavné, hrála jsem to několikrát. Chodit po Bradavicích a kouzlit je prostě k nezaplacení + můžete si zahrát snad nejpěknější šachy na počítači v rámci úkolů... :)

Pro: Český dabing!, pěkné zpracování, rozmanité úkoly, klidná atmosféra

Proti: občas trošku pomalé (např. svolávat všechny členy BA po jednom bylo trochu zdlouhavé)

Herní zpracování pátého dílu Harryho Pottera se podle mého povedlo.

První, co bych chtěl vyzdvihnout je český dabing. Ačkoliv ne všechny postavy mluví stejným hlasem jako ve filmu, rozhodně čeština výrazně prospěla atmosféře. Přeci jen Harry Potter by měl být především pro děti a tak by měla česká vydavatelství vždy češtinu zpracovat.

Další, co bych chtěl vyzdvihnout je velmi věrné zpracování prostředí. Jen se tak pohybovat po Bradavicích je v této hře skutečné potěšení, člověk poznává jednotlivá zákoutí a může si i jednotlivá místa reprodukovat. To je dané také téměř dokonalou grafikou.

Bradavice jsou prošpikované zkratkami. Tyto chodby však kryjí portréty, které je uvolní teprve až splníte jejich hádanku. Obtížnost hádanek je celkem vyvážená - některé jsou triviální, ale většina potřebuje hodně soustředění a někdy i umu.

Co se týče ovládání, hráč se pohybuje kombinací myši a šipek, každé místo má svou kameru (stejně jako například Alone in the Dark). Tento systém má téměř v každé hře své mouchy jako jsou špatně postavené kamery kde málo vidíte co se děje, nicméně v HP je jich celkem minimum. Vedle pohybu hlavně zaměřujete předměty a děláte na ně kouzla. Kouzla se zde vyvolávají pohybem myši, což je sice nápadité ale přináší řadu komplikací pro ty méně dovedné jako jsem já. Kvedlání myší lze ještě nahradit šipkami, ale pěkné oblouky už jsou docela problém a potřebují dosti cviku.

Co se týče miniher, byl jsem spíše zklamán - není zde Fanfrnpál, Harry Potter and the Half-Blood Prince má i velice pěkně zpracované míchání lektvarů.

Během hry především budujete Fénixův řád tím, že plníte úkoly pro jednotlivé spolužáky, aby se k vám ten který přidal, tu a tam taky musíte splnit přípravu na zkoušky NKÚ. Každý úkol je specifický, je však u něj téměř vždy potřeba kouzlení.

Samotná dějová linie není nijak závratná co do obsahu nebo délky, svět je však opravdu detailní a skrývá mnoho zajímavých zákoutí vhodných ke zkoumání a hledání bonusů.

Pro: detailní a věrné prostředí, český dabing

Proti: miniher je málo a moc nezaujmou, obtížnější kouzlení

Patrím ku generácii, ktorú fenomén zvaný potterománia zastihol v tom najvhodnejšom veku - v puberte :D . Následky v mojom prípade zahŕňali prečítanie prvých štyroch kníh, pozretie všetkých filmov (aj keď tam bol časový odstup o niečo väčší) a dohranie prvých troch PC hier. V porovnaní s dovtedy vydanými hrami podľa knižnej predlohy mal však Harry Potter a Fénixov Rád údajne predstavovať nielen obrovský skok vpred po stránke spracovania a grafiky, ale z pohľadu hrateľnosti výzvu aj pre skúsených hráčov. Nedávno som si povedal, že to vyskúšam - a že to bude výzva, mi bolo jasné hneď od začiatku hry.

Asi najväčším kameňom úrazu tejto hry je ovládanie. Tak "znásilnený" prevod z konzolového ovládania som zatiaľ nikdy nezažil. Až na dve-tri banálne možnosti sa nedá vôbec zmeniť a chýba aj nastavenie citlivosti myši - to všetko má zrejme na svedomí zarytý odporca PC :D. Pokiaľ človek nevlastní gamepad, tak si nemá z čoho vyberať. Občas nevhodne zvolená kamera na dobrom dojme tiež nepridá. Čarovanie pomocou myši je neohrabané, rovnako ako zameriavanie predmetov, na ktoré možno zakúzliť. Hra síce ponúka možnosť kúzlenia cez kurzorové/WASD klávesy, no tie zároveň slúžia aj na prepínanie medzi cieľmi, čo v niektorých prípadoch (čarodejnícke súboje, skúšky OWL) pôsobí značné problémy. A keď to ešte náhodou niekto hrá na obtiažnosti HARD ako ja, tak v duchu nadáva, ako môže niečo takéto byť určené pre deti 10+ (ja by som na to trpezlivosť nemal).

Ďalším problémom hry je, že hlavná príbehová línia je veľmi krátka. Knihu som síce nečítal, ale videl som film a v porovnaní s ním je veľa podstatných vecí potlačených do úzadia a naopak, veľa banalít umelo nastavených tak, aby vám zabrali čo najviac času napr. verbovanie jednotlivých členov Dumbledorovej Armády. Od okamihu odhalenia DA Umbridgeovou má hra na môj vkus až príliš rýchly spád. Radšej by som privítal nejaký zložitejší rébus v rámci hlavného príbehu, než na pozadí.

Aby som však hru iba nezhadzoval, musím vyzdvihnúť spracovanie prostredia. Tvorcovia sa s modelom hradu Rokfort naozaj vyhrali a v danej dobe predviedli asi maximum, čo sa z filmu dalo previesť do hernej podoby. Grafika a najmä tváre postáv už konečne vyzerajú reálne a nie tak arkádovo a detsky, ako tomu bolo pri predošlých HP hrách. Musím spomenúť aj nepovinnú náplň hry v podobe objavov rozmiestnených po hrade a okolí. Nemusíte po nich pátrať, ale rozhodne spestria hru. Väčšinu z nich je možné nájsť aj čírou náhodou iba pomocou kúzlenia (sám som ich našiel cca 80%), ale občas natrafíte aj na tvrdší oriešok, napr. čarodejnícke šachy alebo pľuvadlíky/tchoříčky. Navyše bonusy za ich objavenie sú prekvapivo zaujímavé.

Na záver musím povedať, že Harry Potter a Fénixov Rád nie je až taká hrozná hra, ako na prvý pohľad vyzerá. Bohužiaľ vznikla v dobe, kedy herné konzoly boli na vzostupe, čo sa odrazilo najmä na krkolomnom ovládaní. Ak to však dokážete prekonať a navyše ste aspoň kúskom fanúšik Harryho Pottera, rozhodne stojí za to ju vyskúšať!

Pro: Grafické spracovanie, univerzum Rokfortu (minihry a pod.), už to proste nie je arkáda

Proti: Ovládanie, hlavná dejová línia príliš krátka