@Charllize (12.02.2024 16:38): kniha špatná není, nakolik je autentická nedokážu u spousty titulů odhodnotit, třeba Garretovi tam chybí Deus Ex. Obecně těch her co tam chybí, a jenž by si zaloužili tam být, je celá řada ale chápu, že vtěsnat do bichle o cca 900 stranách nelze každý zásadní titul v případě, že se máš o konkrétní hře trochu více rozepsat.
@Tulareanus (12.02.2024 16:17): z velké části ano (A má pravdu tam není). Nechtělo se mi to doslova slovo od slova přepisovat, proto jsem záměrně necitoval. Kvalitu nemohu posoudit, originál rozhovory s vývojáři jsem nikdy nečetl, a ani aktivně nevyhledával. Tahle hra není úplně můj šálek kávy.

@Garret (12.02.2024 15:42): souhlasím, už jsem se k tomu opakovaně rozepsal u stejné hry, ale remasteru, viz. http://dbher.cz/hp431795 , AI mě dává pořádně zabrat, byť v Unreal je lepší.

@Charllize (12.02.2024 14:59): upřímně nevím, nejspíš to Pavel nehrál, protože kdyby ano asi by ten text byl osobnější, viz. Bioshock.
@Rapier (12.02.2024 13:58): toto sú citácie z tej knihy?

"Vývojáři zmínili, že HALO disponuje deseti procenty zábavnosti. Tzn. skutečná zábava z hraní HALO je deset procent herního času, zbylých devadesát procent hraní je přípravou na těch skvělých deset procent .
Jinými slovy desetiprocentní zábavnost znamená, že čas od času přijde třicet sekund hraní, které se dají opakovat dokola aniž by nudily. Půlminutovek je ve hře pořádné množství, a tak neustále baví. "

"Chovali se přirozeně, s grácií skutečně uvažujících protivníků. Za jejich chování nemohla AI, ale charakterizace každého druhu.
Každý nepřítel se pohybuje jako skutečné zvíře zmiňuje animátor hry Steve Ageyta. A má pravdu. Jeden typ připomíná pohybem ptáky, další kočkovité šelmy a jiný zase zpanikařené mraveniště. Jinými slovy svět HALO žil a dýchal. "

Lebo ak áno, tak je to strašné, veď to pôsobí ako zle pochopené a následne zle preložené texty z angličtiny.
@AlieN (11.02.2024 12:56): Ono ještě víc je to kontrastní u Halo 3: ODST, kde od začátku je dobrá melancholická atmosféra, kterou ovšem systematicky "rozveseluje" pištění a pitvořící se Grunti :))

Halo je prostě takové své a často je to svébytnost taková rozladěná.
@Rapier (12.02.2024 13:58): No myslím že Dobrovského moudra sesbiraná po internetu si muže každý najít sám a bylo by určitě zajimavejsi kdyby poskytnul osobní zkušenosti, které ale bohužel moc nemá :)
@Garret (11.02.2024 11:49): nutno dodat, že vývojáři z Bungie sami přiznávají, že umělá inteligence (AI) nemůže za to jak se nepřátelé ve hře chovají (dostanu se k tomu níže) a zároveň jedním dechem dodávají, že jsou si vědomi faktu, [i]že AI nedopadla ve hře nejlépe![/i]
@Charllize: to ovšem nevylučuje, že se AI na vyšší obtížnosti nemohla chovat lépe z pohledu hráče. :)

Vývojáři zmínili, že HALO disponuje deseti procenty zábavnosti. Tzn. skutečná zábava z hraní HALO je deset procent herního času, zbylých devadesát procent hraní je přípravou na těch skvělých deset procent.

@AlieN (11.02.2024 16:53): vývojáři zmínili, že v HALO použili lehce komiksovou grafiku a ironizující pohled na akční amok kolem + humor. O designu nepřátel a jejich chování se starali lidé z týmu Ala Lowea, jenž dělal na sérii Larry (to mluví za vše).
Nejmenší nepřátelé mají na zádech žraločí ploutev, střílejí z plazmových bambitek a ve chvíli kdy jejich druhy odpravujete jeden po druhém pisklavě volají o pomoc a panikaří. Stejně tak se chovají, když je v jejich blízkosti umře silnější nepřítel, tedy vyšší šarže. Byli tak osobnosti kterou jste s chutí zabíjeli. Chovali se přirozeně, s grácií skutečně uvažujících protivníků. Za jejich chování nemohla AI, ale charakterizace každého druhu.

Chápu, že se Ti Unreal a Half-Life líbí více, mě taky ale jisté kvalita HALO má a když se na hru podíváš komplexně není to špatný titul ale chápu, že se Ti enemáci z Unrealu nebo Half-life líbí více, protože obě PC střílečky působí realističtěji (platí především pro Half-Life) než to co prezentuje HALO. A navíc AI v Unreal byla skvělá, mnohem lepší než V HALO, v tomhle ohledu se HALO a Unreal nedají vůbec srovnávat.

Každopádně účel killer-app na Xbox HALO splnilo dokonale.

@Paul (11.02.2024 14:07): ano to sedí. Vývojáři z Bungie byli velebeni profesionály z oboru kvůli nezávislosti a talentu jaký do hry vložili. Hráči naříkali nad krátkou délkou hry a nedopracovanosti několika úrovní.

@Paul (11.02.2024 11:52): souhlas, level design je trochu repetitivní.
Diskuse se točí na tom samém, co asi měsíc nazpět, ale zase jste mi tento milník FPS přimoněli a s ním i to, že bych si ho mohl dát znovu. :)
@AlieN (11.02.2024 16:53): Giants jsem tehdy taky hrál a bylo to super, dokud to byla střílečka. Jak tam začali tahat strategii tak mě to nebralo. Btw to mělo i podobně pěknej soundtrack jako Halo. Jinak v Halo mi na tehdejší dobu prostě přišlo skvělý zpracování slunce (ty sluneční paprsky jak prosvítaly stromama, tím jsme se kochali dost), vody, bumpmapping v interiérech. Pak ten splitscreen co-op byl super, kdy jeden řídil a druhej střílel. Prostě mělo to taky svoje, zvlášť na rok 2001. Ale ten debilní level design interiérů tam holt byl taky.
@Charllize (11.02.2024 16:40): Tak zrovna ten Unreal působil emzácky dost. Half Life a bizarní Xen? Mohem lepší level design mimozemských bází byl i v Duke Nukem 3D. A co fantaskní mimozemské světy v Giant: Citizen Kabuto?
A AvP2 je v tomhle úplně jiný level - no ale budiž to je podle filmů.

Btw jak mluvíte o wow efektu u Halo - vizuálně a zpracováním exteriérů se na Giant: Citizen Kabuto absolutně nechytalo, to byla ta pravá revoluce, nehledě na milionkrát lepší hratelnost. Ale možná abych parafrázoval Charlizeho argumentaci, na to se ve společnosti možná tolik nevzpomíná proto že to vyšlo první na PC, a až pak na PS, kde to bylo až po Halo?
@Charllize (11.02.2024 16:17): Já si pamatuju, že všechny ty interiéry byly děsně strohé a copy+paste, knihovna byla jen vrchol. Do toho i exteriéry působily jak v nějaké sandbox debilitě (tj. placka terénu bez nějakého většího designérského umu). Ale jestli se mi na Halo něco líbilo, tak to byla taková určitá zvláštní jedinečná atmosféra.
@Paul (11.02.2024 14:07): Ai v Halo je podle mých zkušenosti závislý na obtížnosti. Čím nižší tím blbější. Na Legendary obtížnost ty emzaci dokázali neskutečný věci. Navíc mám i pocit ze na pc ta Ai byla dosraná nějak. Když sem pc verzi hrál bylo to prostě výrazně horší.

Half Life, Unreal jsem před Halo hrál a nijak výrazně lepší mi nepřišli. Každý mělo něco ale ten wow efekt jsem měl mnohem větší u Halo.
@Charllize (11.02.2024 13:29): já to hrál v době vydání na kamarádově xboxu, ikdyž v němčině, a rozhodně jsem už tehdy doceňoval v čem to bylo cool (pěkná grafika, pixel shadery co v tý době na PC ještě nefrčely, auta, letadýlka, splitscreen, skvělej soundtrack). Ale prostě to i mělo svoje nedostatky a ty se nikdy nezměnily. Half-Life jsem považoval za lepší hru už tehdy, přitom byl o tři roky starší. Hlavně díky lepšímu level designu, imerzi, arzenálu...to jak se chválí AI v Halo je hezký, ale AI vojáků a spec-ops v HL byla srovnatelná ne-li lepší, o tři roky dřív.
@AlieN (11.02.2024 13:47): No působí to že o tom víš velmi dobře :)

Kazdopádně už nemá smysl tohle dál řešit, holt na pc mají vsichni pocit ze jsou fps guru protože se to tam lip ovládá a vyšel tam Doom a jakákoliv další rozprava je zbytečná :)
Ať nejedem pořád jen omílání starých diskuzí - zkouší někdo druhou řadu toho seriálu, co tento týden odstartovala? První série byla sračka, ale do druhé prý hodně obměnili produkční tým, snad i koncept, a trailery vypadaly taky lákavěji, tak jsem v sobě oživil jiskřičku naděje.
@Charllize (11.02.2024 13:29): To furt opakuješ, a furt to není o nic míň směšný - je to už přes dvacet let, spousta hráčů tehdy ještě ani nebyla na světě, a o tom že prvně to mělo vyjít na PC a pak to šlo na xbox ví dnes jen pár přestárlých ultranerdů - a žádného z nich to nesere ;)

Je to naopak, konzoloví hráči byli nekritičtí, protože nemohli srovnávat třeba s tím o roky starším Unrealem co jsem zmínil :P
Ja si stále hlavně myslím ze většina pc hráčů nepřenesla přes srdce to zprvu exkluzivní vydání na xboxu a proto byli tak kritičtí. :)
@Paul (11.02.2024 11:52): Mě dostává hlavně ten kontrast - půlka nepřátel jsou směšný ječící děcka jak z nějaké grotesky, a půlka nabušení řezníci jako slabší a blbější verze Skaarjů z Unrealu. Proč tam není jen to druhé aby se ta hra při svém überpatosu dala brát třeba aspoň trochu vážně?

Nedávno jsem rozehrál dvojku a tam je to úplně to samé.
@Rapier (11.02.2024 08:42): určitě bungie nějaký vysvětlení proč tam megasuperdupermasterblasterchief zabíjí mimozemský ječící děcka vymysleli, ale to nic nemění na tom, že tam zabíjíš ječící mimozemský děcka :)

Ale nic proti tomu, mě jejich zabíjení bavilo, jak píše Garret, pokud mělo Halo v něčem slabinu, tak to bylo příliš copypaste v level designu.
Hra kterou Pavel Dobrovský zařadil do knihy 50 let videoher.

Mnohý PC hráč by si měl text o hře přečíst, možná by pak změnil názor na hru. Je tam totiž jasně vysvětleno proč nepřátele vypadají jak vypadají a proč se chovají jak se chovají. AI za to fakt nemůže. :)
@Isair (16.06.2020 00:03): Jinak to nemůže být - kdyby si hráči neprošli tou torturou, nemohli by pak mít ten pravý pride and accomplishment pocit!

Ale pak člověk vyleze ven a zas je to o řád zábavnější. Až na to trochu retardované ovládání vozidel tedy, netuším proč se víc neinspirovali jinými hrami které tou dobou už vozidla a létadla měly.
Oh god to musím jít stejnou cestou skrz ty samé úrovně ještě zpátky!?

To jim tehdy v Bungie došel na vývoj čas a museli levely dodělat za týden aby stihli vydání prvního xboxu, nebo jak to tehdy bylo? Reálný obsah hry na dvě hodiny natažený několikanásobným kopírováním na čtyřnásobek.
@Charllize (11.06.2020 22:21): To ti klidně věřím:), samozřejmě to ale není žádná vypovídající hodnota a ani statistický vzorek :).

Ale tak nebudeme si tu nic nalhávat ta hra prostě na Xboxu úspěšná je, to ti popřít nemůžu, ale svoje argumenty a důvody proč tomu tak je, jsem již zmínil.
A samozřejmě ani úspěšnost/prodejnost nic nevypovídá o kvalitách hry... viz. třebas Call of Duty série :).
@Charllize (11.06.2020 22:07): "Mysli si ze to je nejlepsi fps, pise to tam."

To ti nikdo nezpochybňuje, ale i podle něj se to líbí jen jemu, možná tobě a ještě pár dalším exotům :D.

Každopádně já měl vždycky za to, že je Halo tak oceňovaný především kvůli multiplayeru, což jsem tak nějak bral (ten jsem nikdy nehrál, tudíž ani nehodnotil), docela jsem se zhrozil, když jsem pak zjistil, že je několik hráčů, kteří tak jásají i nad singlem :D.
@Charllize (11.06.2020 21:45): Hele škoda že ani ten novinář, kterého cituješ, s tebou moc nesouhlasí. Měl jsi si přečíst i další větu hned po té co zmiňuješ: "Co tak slýchám kolem sebe, když se pokusím nějak formulovat moje důvody a kritéria, tak jsem buď za blbce, nebo se mnou minimální procento lidí souhlasí."

Prostě i on si myslí že většina lidí tu hru nijak neoceňuje, a jen tobě, jemu a pár dalším se (z našeho pohledu nějakou záhadou) fakt líbila.
Taky tvl, kam na to chodí? ;)