Five Nights at Freddy's 4

23.07.2015
25.07.2015
04.08.2015
29.11.2019

Ve čtvrtém a zároveň posledním díle této hororové série se vtělíte do role mladého a neznámého kluka, který je každou noc uvězněn ve svém pokoji. Jakmile hodiny ukazují čas 0:00, začíná chlapci boj o přežití. V domě totiž není sám. Společnost mu dělají hračky z pizzérie Freddy Fazbear's, které touží po krvi.

Tento díl se od ostatních odlišuje hlavně tím, že nemáte k dispozici žádné kamery. Musíte spoléhat na svůj zrak a hlavně sluch. V pokoji se nachází dvoje dveře, ale také šatník, přes které se tato monstra mohou dostat a zabít vás. Dveře kontrolujete vykouknutím skrz škvíru, případně posvícením na chodbu. Hračky většinou o sobě dávají vědět pomocí zvuků. Pokud se tak stane, vaší jedinou nadějí, je dveře dovřít a přidržet kliku. K celkovému vítězství vám stačí přežít šest nocí, přičemž se vám každou noc odkrývá další kousek do celé skládačky příběhu.

Po sérii nočních hlídačů tu máme poslední kousek ze světa Freddyho. V tomto díle hrajeme za jakéhosi kloučka uvězněného ve své vlastní ložnici, což je jistě tajné přání každého z nás. A musím říci, že čtyřka se ze všech povedla nejvíce. Takové napětí jsem nezažil ani u Slendyho ani u Wanovo "The Conjuring".

Atmosféru jistě tvoří ten fakt, že po pokoji se nepohybujete volně, ale vlastně máte na výběr 4 interakce, tudíž můžeme rovnou zapomenout schování se v rohu, odkud by byl nejlepší výhled na celé dění. Posránci rovnou mohou zapomenout na tradiční "schování se pod peřinu", což jistě zajišťuje absolutní nezranitelnost. Ne takhle to tedy nefunguje. Nejenže musíte hlídat dvě absolutně tmavé chodby, ale také dnes již oblíbenou šatní skříň. Ba co víc, musíte si také kontrolovat záda, protože váš pelech je lákadlem různých entit, které hlavně mají za úkol vás rozptýlit. Je to velice originálně vymyšlené. Prostě si tak zkontrolujete velice pomalou a napínavou otočkou o 180 stupňů postel a vida...párek duchů se na vás velice mile usmívá. Možná budete přemýšlet co to je, kde se to vzalo a proč to tam bylo, no a mezitím jsou chodbičky nehlídané. A je to jen na vás...zkontrolujete je v rychlosti anebo radši ESC?

Zpočátku jsem často zvažoval volbu ESC či rovnou alt+F4. Nakonec jsem ale na chodbu nakoukl jako chlap, ale následně jsem zavřeštěl jako ženská. Hlídání chodeb totiž spočívá v tom, že postava vykoukne škvírou na velice děsu-plnou chodbu. Někdy můžete slyšet podivné zvuky, což udává přítomnost plyšáků. Ale většinou není slyšet nic, to znamená tu nejhorší možnou věc co udělat dále: rozsvítit. Ale nyní to není po vzoru jedničky, že hračky jen tak stojí a čumí. Zde se i pohybují. Můžete je spatřit odcházet anebo hůř...běžet přímo naproti vám. Chce to vážně pevný nervy a nezačít panikařit. Kyberzvířátka jsou totiž chytrá a mohou si to lehce obejít. Na výběr mají ještě dvě cesty, tudíž se šance snižují na 50% a poté ještě níže, jelikož na původní chodbu může přicválat někdo jiný (Ta otravná slepice Chica ví o čem tu píšu!). Každopádně, předvídatelnost nulová, výměna spodního prádla sto pro (pokud tedy někdo nehraje na WC).

Jináč grafika je stále pěkná. Při lekačkách až příliš pěkná. Animačky správně odporné. Zvukům nelze nic vytknout...kdo hrál, pochopí.

Pro: Suprové zakončení celé série. Celkový příběh, promyšlenost a skvělé nápady.

Proti: Pokud jste nehráli předchozí díly, příběh vám toho moc neprozradí.