FIFA 2000

FIFA 2000 - Major League Soccer

26.10.1999

V dalším fotbalu série FIFA jsou již tradičně obsaženy módy přátelského zápasu, turnaje a ligy. Můžete si zahrát až za 17 států, mezi nimiž stále chybí Česká republika, naštěstí v sekci Rest of World (zbytek světa) jsou obsaženy tři české týmy (Sparta, Slávie a Teplice) a pokud vám to nestačí, je možné sestavit si ligu vlastní.

Zajímavou novinkou tohoto dílu je možnost hrát za slavné týmy z dob dávno minulých. Po spuštění tohoto módu se změní i obraz, aby vypadal, jako když se díváte na starou televizi. Po grafické stránce hra jako obvykle postoupila o něco kupředu a zvýšil se počet animací, kde je nejznatelnější publikum, které tleská, vstává a mění skandováni dle situace na hřišti.

Po herní stránce přibyly možnosti přihrávky do běhu, přikrytí hráče a objevil se barevný indikátor naznačující úspěšnost přihrávky. Nová je také funkce On Game Management, kde je možné si nastavit tři různé rozestavení týmu a strategie, které je možné měnit během zápasu.

@mvp23 (12.10.2018 02:12): Tak určitě,, i když 98 u mě měla přidanou hodnotu v podobě nostalgie. Ale myslím, že WC má i nějaký patch na fungování na windows 10, zatímco zprovoznit Road to World Cup nebylo jen jedním patchem. Samozřejmě všechno by asi šlo přes virtual box. Jednoznačně ročník 98 nejlepší:)

Jak už jsem psal dříve v komentáři k Euru 2008, FIFA 2000 je jedním ze tří fotbalů, které jsem na svém PC hrál a přestože mě bavila ze všech nejméně, mám na ni pár pěkných i nepěkných vzpomínek.

První ze vzpomínek se váže k úplnému začátku hry, což je intro. To je opravdu perfektně zpracované a navíc k němu hraje píseň zpívaná Robie Williamsem, která skvěle podbarvuje onu fotbalovou atmosféru. Prolíná se v něm současnost (rok 1999) a minulost, což je narážka na možnost hrát za slavné historické týmy.

Další vzpomínka je na můj jedinečný tým. Všechny hráče, kteří za něj hráli, jsem si totiž vytvořil sám a mohli se pyšnit jmény mých spolužáků ze základní školy.

Poslední vzpomínka už není tak pěkná, protože se vztahuje k ukončení hry, které přišlo asi v půlce sezóny. I když jsem byl tuším na druhém místě v tabulce, hra mě absolutně přestala bavit a tak jsem ji vypnul a odinstaloval.

Nevím, jestli si v pořadí sedmou FIFU ještě někdy zahraji (nejspíše ne), ale zůstane mi na ni alespoň těchto pár vzpomínek, ať už těch lepších nebo těch horších.

Pro: intro, možnost hrát za historické týmy, tvorba hráčů

Proti: postupně hra přestává bavit

Osobne povazuji serii FIFA od FIFA: Road to the World Cup 98 az do UEFA Euro 2000 za vrchol serie ve vyvazenosti atmosfery, obtiznosti a celkoveho herniho zazitku. Zcela jiste se do tohoto hodnoceni promita i jisty sentiment z dospivani, neustaleho vyvoje herni serie v te dobe a rovnez i fakt, ze cesky fotbal byl tehdy uplne nekde jinde, nez dnes. FIFA s magickym cislem 2000 navazala na sveho o rok starsiho predchudce. Opet doslo ke grafickemu posunu, pribyly nove tymy a ligy a poteseni museli byt i cesti fanousci. V Rest of World melo cesko hned tri klubove zastupce - Spartu, Slavii a Teplice. Dale byli k dispozici jako bonus historicke tymy. Oproti tomu cesky narodni tym ve hre nepochopitelne chybel. S kamaradem jsme ale stahli patch FIFAFX, ktery prepsal jednu ze zahranicnich lig na ceskou. Mohli jste hrat vic sezon nez jednu, pricemz se dokonce menily tymy sestupujici do nizsi souteze a z ni postupujici a dale zapasy ligoveho a evropskeho poharu. Hratelnost byla opet vyborna. Obtiznost se dle meho nazoru opet zvysila a zejmena braneni bylo hodne ztizene. Ja osobne jsem trnul u kazdeho rohoveho a primeho kopu, ktery pocitac rozehraval centrem do vapna. Co me ale po case hodne stvalo bylo posuzovani faulu. Zejmena pocitac dostaval casto vyhodu penalt po beznych kontaktech s obranci, pricemz me za totez penaltu nepiskli snad ani jednou. Dale obrovsky pocet offside na vasi strane, zejmena pri snaze o kolmice za obranu a prekopany system rozehravani standardnich situaci, kdy meli tri hraci nad sebou kazdy cislo, ktere bylo ekvivalentem jednim ze tri pismen a tedy zbytecne chaoticke. Zabava nam ale i tak vydrzela na nekolik odpoledni. Zpestrenim se staly i cheaty. Nektery vam odemkl dalsi tymy v Rest of World, ktere jste si mohli predelat dle vaseho gusta. Nebo si zapnout EA hriste, pripadne aktivovat letajici talir, ktery unasel vase hrace behem zapasu az dokud nebylo hriste docela prazdne. Intro a hudba tentokrat od Robbieho Williamse me osobne opet potesili. Suma sumarum - o chlup lepsi nez 99 diky vyssi obtiznosti, ale horsi nez RTWC 98 kvuli horsi atmosfere.

Pro: nova grafika, vyssi obtiznost, vice tymu, lepsi hratelnost, 3 ceske tymy v Rest of World, kompletni ceska liga diky FIFAFX

Proti: dvoji metr sudich pri posuzovani faulu, kvanta offside, chaoticky novy system rozehravani standardek, po case stereotyp

Do FIFY 2000 bylo možné nahrát český patch "FIFA FX", který implementoval do hry Gambrinus ligu včetně několika zástupců druhé ligy a také pohár ČMFS. Každý ročník tedy mohly dva týmy spadnout, ty nejlepší pak hrály v příští sezóně ligu mistrů nebo pohár UEFA. S kamarádem jsme díky tomuto patchi strávili nad hrou moře času, vždy jsme se střídali ob zápas a s Baníkem jsme postupně získali všechny tituly i na nejvyšší obtížnost - ovšem s vypnutým offside systémem, neboť zvyšovat obtížnost hry jen tím, že je téměř nemožné si přihrát a vše je nutné hrát na centry s modlením se, ať to vyjde, není úplně šťastné. Rovněž bránění nebylo zcela jednoduché a kolikrát jsme si říkali, že bychom fakt chtěli umět bránit tak, jak to dělal počítač za soupeře. Rohové kopy, z nichž byla takřka 50% šance, že dostanete gól, pak byly černou můrou. Celkově ale hodnotím hru kladně, zábavy jsme si užili dost i přes výše popsané mouchy.

Pro: vyladěné natolik, aby hra byla zábavnou na delší dobu

Proti: kombinace na vyšší obtížnost, rohové kopy

Nejprve jsem hrával FIFA 98 RTWC. Následně jsem se dostal k FIFA 1999, která mě bavila ale začala mi nesmyslně padat do Windows. To však chyba hry nebyla jen mým tehdejším počítačem. A tak jsem se pídil po dalším díle.

FIFA 2000 ve mě zachovala docela pozitivní vzpomínky. V žádné jiné jsem se tolik nevyřádil v editaci hráčů, dresů a celé ligy. V tomto díle jsem si přetvořil tuším švédskou fotbalovou ligu na kompletní Gambrinus ligu. Plus tedy můj vlastní tým. Jak já se tehdy vyblbl. I když internet už byl ve školách, v domácnostech zas tak rozšířený nebyl. Alespoň v mém okolí ne. Což nahrávalo vlastní tvorbě. Tehdy jsem se na to vrhl pomocí časopisu Hattrick, ve kterém byly soupisky včetně fotografií. Upravoval jsem barvu vlasů hráčů dle fotografie, jména, narození, dresy. Vše pipláno do detailu. I tak se dokázalo vyhrát. Sice to trvalo dost dlouho než jsem všechny týmy překopal ale vyplatilo se.

Celkově FIFA 2000 co se hratelnosti týká byla na dobré úrovni, avšak byla místa odkud se vždy dalo vstřelit branku. Je to doba co jsem ji hrál naposled ale vzpomínky na výsledky 7:1 se zaryjí do herní paměti. Ale přesto všechno se stejně obracím zpátky v čase o dva roky před FIFA 2000 k starší sestře FIFA 1998 Road to World Cup.
2000 byla herně takový mix mezi 1998 a 1999, paradoxně tím trošku ztratila v konkurenci k oběma. Nyní bych ji trochu s dneškem poučeného pohledu viděl jako typického zástupce, kde můžete vidět nádherně všechny plusy a minusy série z přelomu milénia. Proto spolu s nejlepším dílem série FIFA: Road to the World Cup 98 je zde nostalgie asi nejvyšší.

Jak hellhouse99 tak Jumas hru dobře zhodnotili. Výjimečné intro, skvělý jednoduchý editor, historické týmy, fotbalová atmosféra. Jen bych dodal že 2000vka byla graficky inovativním dílem a zajímavé byly i cheaty (například UFO které vám během zápasu unášelo postupně hráče). Bohužel jako u většiny Fif i zde přichází rychle stereotyp a časem se budete muset snažít vyhýbat situacím ze kterých vždy dáváte góly.

Pro: asi nejlepší intro v sérii, editor, grafika, historické týmy,

Proti: stereotyp, lehčí obtížnost