Ferrari Virtual Race

simulátor > závodní simulátor *
freeware
02.04.2009 PC
Synetic
Ferrari Virtual Race je závodní hra zaměřená na vozy značky Ferrari. Zajezdíme si proto ve třech sporťácích této italské automobilky, těmi jsou 599 GTB Fiorano, 612 Scaglietti a 430 Scuderia. Okruh je k jejich vyzkoušení jen jeden, a to známý Mugello. V němž lze změřit síly až se sedmi oponenty na startu, kteří umějí hbitě předjíždět. Počet kol lze nastavit dle libosti od 1 do 30, máme tak možnost sami ovlivnit délku celého závodu. Pokud je v jeho závěru dosaženo prvního místa, hra si tento výsledek zapamatuje a při opětovném spuštění nového závodu už hráč startuje z té pozice, v níž předtím dojel. K dispozici je několik pohledů kamery, ať už z přední kapoty, kokpitu řidiče nebo zpoza vozu.

Titul běží na enginu ze série World Racing a na zakázku jej pro společnost Ferrari vytvořilo německé studio Synetic v roce 2009. Kdy měla tato simulace poměrně velké hardwarové nároky, jelikož těží z vícejádrových procesorů a dvou gigabajtů operační paměti. Grafická stránka tomu odpovídá, tudíž nechybí možnost si vybrat širokoúhlé rozlišení, nastavit si nejvyšší vyhlazování hran, včetně anizotropního filtrování a podobně.

Od roku 2010 existuje i upravená neoficiální verze hry, která přidává několik desítek aut, nabízí více dostupných tratí a prostředí. Jmenuje se Ferrari Virtual Race Drift Mod.

A právě ta poslední volba mohla způsobovat ty propady. Neexperimentoval jsem, takže nevím. Ovladače mám vždy aktuální.

Musím uznat, že FVR patří k těm povedenějším reklamním hrám. Sice nabízí jen jeden okruh a tři vozy, přesto může být díky širokým možnostem nastavení (počet kol, obtížnost, vodící čára atd.) výzvou na déle než pár minut. Na rozdíl od ostatních her od Synetic zde máme možnost řídit z pohledu řidiče, přičemž kokpit je pěkně udělán a fungující zrcátka také přidávají na zážitku. Horší ovšem je, že při tomto pohledu kamery zmizí HUD. Ono by to zas tak nevadilo; otáčky člověk slyší a rychlost ho zas tak zajímat nemusí, ale nějaký displej, který by mi ukazoval, jaký stupeň mám zařazený, mi tam scházel.
Po grafické stránce je to klasický Synetic. Dívat se na to dá, ale má to neúměrné nároky. S GTX 560 mi FPS padalo až k 35, což mi rozhodně nepřijde adekvátní.
Navzdory některým nedostatkům se jedná o velmi povedenou reklamní hru, která alespoň za zkoušku určitě stojí.

Snímek jsem udělal jen jeden: http://steamcommunity.com/id/SasakrCZ/sc ... ilter=shortcut_13031 (maximální nastavení, 4× AA)

Pro: Zábavné, velmi snadno řiditelné

Proti: HW nároky, chybějící HUD při pohledu z kabiny

Spolu s BMW M3 Challenge jde o nejlepší freeware závodní simulátor. Ferrari je má druhá nejoblíbenější značka aut, hned po Porsche, takže hraní bylo jasnou záležitostí. Sice jsem si chtěl tento titul vyzkoušet už dříve, ale rozjel jsem ho až na novém PC.

Překvapila mě spousta možností nastavení od obtížnosti, přes počet kol, až po zapnutí/vypnutí poškození. Právě poškození se v závodních hrách nevyskytuje vždy a navíc zde je nejen vidět, ale má vliv i na výkon všech třech dostupných vozů Ferrari.

Zamrzela mě přítomnost jen jedné trati, ale jelikož je hra freeware, dá se to odpustit. Horší je to s vysokými nároky na HW, které podle mě výsledku neodpovídají. Celkově jde o povedenou hříčku, kterou si nejspíše někdy zopakuji.

Pro: hratelnost, tři vozy Ferrari, nastavení, poškození

Proti: vysoké HW nároky, jen jedna trať

Ferrari Virtual Race považuji za asi nejlepší závodní freewarovku, co jsem kdy hrál. Má výbornou grafiku, dostačující možnosti jejího nastavení, nechybí jí reálná atmosféra závodů na skutečném okruhu, jízdní model je poměrně zdařilý, byť o žádnou simulaci vůbec nejde. Ty tři auta se dají bez problému uřídit, jak z pohledu řidiče, tak zpoza vozu. A když si jen vezmu to řinčení motorů, zvuk daný na maximum, houževnatost soupeřů, snažicích se mě předjet, ty smyky nebo působivé replaye, jenž se promítnou zcela nečekaně v závislosti na tom, jak jsem zrovna jel, narazil nebo vytočil zatáčku, dostávám velmi živě a kvalitně zpracovanou hru. U níž mi ani příliš nevadí dostupnost jen jednoho okruhu. Pokud mám to správné rozpoložení a chci si v něčem zajezdit, volím tedy tuto hru, která ani není moc krátká. Odjet těch třicet kol zhruba půlhodinku zabere, a když skončím první, nic mi nebrání si celý závod zopáknout.