Fantasy World Dizzy

adventura > akční adventura
1989 AmstradSpectrum
1990 C64
1991 PCAmigaAtari ST
Codemasters, Optimus Software (Amiga verze, Atari ST verze), Oliver Twins (Amstrad verze, Spectrum verze, C64 verze)
Fantasy World Dizzy je první díl z herní série o roztomilém vajíčku Dizzym, který vyšel i na PC, ovšem vzhledem k tomu, že již dříve existovaly 2 hry s Dizzyho tématikou na konzolích, může být označován prostě jako Dizzy 3. Fantasy World Dizzy je plošinovka z prvky adventury, kde se jakožto Dizzy, vejce s rukama a nohama, musíte vydat do Fantasy světa osvobodit jiné vajíčko - Daisy. Postupně potkáváte vedlejší postavy, nebo jen nalézáte zprávy, ze kterých se postupně dozvídáte příběh a konkrétní rady, jak projít určitými pasážemi hry, které vyžadují logické myšlení. Pro zpestření hry byste se měli také snažit posbírat co nejvíce zlatých mincí...

Po mnoha letech jsem se vrátil k sérii s vajíčkem v hlavní roli. Kvůli herní výzvě jsem začal třetím dílem, který jako první vyšel pro DOS. Úkolem hry je osvobodit Daisy a sesbírat 30 mincí rozptýlených po světě. Některé jsou ukryté opravdu dobře, musel jsem se mnohokrát vracet než jsem našel všechny. Samotné osvobození Daisy není tak obtížné. Úkol komplikuje to, že Dizzy unese jen dvě (později čtyři) věci naráz. Měl jsem ze začátku také problém si zvyknout na skákání, které má dlouhou setrvačnost. Jinak je obtížnost nastavena akorát, a když zjistíte jak kterou překážku překonat, není problém probíhat skrz herní obrazovky bez problémů.

Hra mě bavila a po dohrání jsem začal zkoumat jaké hry s Dizzym vyšly. Mimo oficiálních pokračování jsem objevil skvělou stránku Yolkfolk. Mimo mnoha informací a materiálů obsahuje mnoho pokračování od fanoušků a remaky oficiálních dílů v enginu DizzyAGE. Zkusil jsem remake Fantasy World Dizzy a vypadalo to docela dobře, ale jde o remake verze pro Commodore 64. Verze pro DOS je totožná s verzemi na Amigu a Atari ST. Verze na platformy ZS Spectrum, Commodore 64 a Amstrad CPC má horší grafiku, ale obsahově je stejná.

Hru určitě doporučuji zahrát, bavila mě stejně jako ve vzpomínkách, hratelnost nezestárla. Doporučuji také hraní s dětmi, stylizace je roztomilá a naprosto nenásilná. Hra obsahuje dialogy v angličtině, ale pro hraní není nutné moc překládat a ty 3 podstatné věty dětem přeložíte. Rozhodně mám v plánu oživit si další díly a snad ozkoušet i pár fanouškovských.