Po mnoha letech jsem se vrátil k sérii s vajíčkem v hlavní roli. Kvůli herní výzvě jsem začal třetím dílem, který jako první vyšel pro DOS. Úkolem hry je osvobodit Daisy a sesbírat 30 mincí rozptýlených po světě. Některé jsou ukryté opravdu dobře, musel jsem se mnohokrát vracet než jsem našel všechny. Samotné osvobození Daisy není tak obtížné. Úkol komplikuje to, že Dizzy unese jen dvě (později čtyři) věci naráz. Měl jsem ze začátku také problém si zvyknout na skákání, které má dlouhou setrvačnost. Jinak je obtížnost nastavena akorát, a když zjistíte jak kterou překážku překonat, není problém probíhat skrz herní obrazovky bez problémů.

Hra mě bavila a po dohrání jsem začal zkoumat jaké hry s Dizzym vyšly. Mimo oficiálních pokračování jsem objevil skvělou stránku Yolkfolk. Mimo mnoha informací a materiálů obsahuje mnoho pokračování od fanoušků a remaky oficiálních dílů v enginu DizzyAGE. Zkusil jsem remake Fantasy World Dizzy a vypadalo to docela dobře, ale jde o remake verze pro Commodore 64. Verze pro DOS je totožná s verzemi na Amigu a Atari ST. Verze na platformy ZS Spectrum, Commodore 64 a Amstrad CPC má horší grafiku, ale obsahově je stejná.

Hru určitě doporučuji zahrát, bavila mě stejně jako ve vzpomínkách, hratelnost nezestárla. Doporučuji také hraní s dětmi, stylizace je roztomilá a naprosto nenásilná. Hra obsahuje dialogy v angličtině, ale pro hraní není nutné moc překládat a ty 3 podstatné věty dětem přeložíte. Rozhodně mám v plánu oživit si další díly a snad ozkoušet i pár fanouškovských.
Dizzy byla série, která v 90. letech kolovala po mnoha pirátských počítačích. Bylo jich více dílů, podobných jako vejce vejci :) A většinu z nich jsem v těch dřevních dobách nedohrál, protože neexistovaly návody a nakonec jsem se někde zasekl.

Dizzy je totiž hopsačka jen na povrch. Titulní hrdina vajíčko Dizzy se vydává zachránit svou Daisy, unesenou zlým čarodějem Zaxxem. A tak poskakuje krajinou tvořenou navazujícími obrazovkami, může sice zahučet do propasti nebo umřít raz dva na nějakou past, ale nebojuje s nepřáteli. Místo toho sbírá předměty a používá je na (víceméně) logických místech a hledá 30 mincí. Pod povrchem arkády se tak skrývá v podstatě adventura, ve které se dá ovšem velice snadno umřít. Dizzy má tři životy, spadnout do propasti je docela snadné, protože po skoku se Dizzy ještě chvíli kutálí. Nebo Vás zabije pochodeň či nevychytáte nějakou složitou akci (přeskakování nosorožce, přiblížení se k drakovi). Přesto je arkádová část jako taková spíše lehčí, dá se snadno naučit a zapamatovat.

Problém je spíše adventurní část. I když jsem vyhrál tunu adventur, musel jsem se asi dvakrát podívat do návodu a především jsem měl problém najít zmiňovaných 30 mincí - některé se totiž dost rafinovaně ukrývají, přiznám opět, že v nalezení dvou z nich mě musel pomoc návod (jedna se skrývala za hromadou listí, které nebylo vidět, druhá se objeví na začátku). Mimochodem 30 mincí slouží k prozaickému účelu - Daisy si totiž Dizzyho nevezme, dokud nebude mít peníze :D :D. Dalším problémeme je omezený inventář, kde Dizzy pobere jen 2 předměty (později čtyři) a musíte rozmýšlet co potřebujete teď a co ne.

Každopádně mě Fantasy World Dizzy bavil. Je to pohodovka, kde sice umřete a hrajete od začátku, ale vyzbrojeni zkušenostmi kam skočit a především co tam udělat se nakonec hra dá bez problémů dohrát. Jsem zvědavej na další díly.