Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Oliver Twins

Spojené království
Založeno 1983, zrušeno 1990
Oliver Twins, tedy dvojčata Andrew a Philip Oliverovi, jsou významní britští vývojáři her, kteří se proslavili převážně sérií Dizzy. Jejich zájem o počítače začal v jejich 12 letech v roce 1980, kdy jim jejich kamarád ze školy ukázal své hry na Apple II. O rok později si jejich starší bratr pořídil ZX81. Na něm začali zkoušet programování, kdy psali jednoduché hry v programovacím jazyku BASIC.

Oba byli z počítačů nadšení, a proto po rodičích chtěli, aby jim zakoupili vlastní počítač. Ovšem pro ně to bylo příliš drahé, a tak si dvojčata začala šetřit sama díky roznášce novin a po několika měsících si koupili vlastní počítač - Dragon 32. Naneštěstí (možná i naštěstí) na tento počítač moc her nevycházelo, což donutilo bratry ještě více programovat své vlastní hry.

Roku 1983 jim vyšla jejich první hra Road Runner a peníze, které za ni utržili, využili ke koupi BBC Micro model B. Ten měl zabudovaný BASIC a assembler, což pomohlo k vylepšení jejich programovacích dovedností. Díky tomu v roce 1983 vyhráli soutěž Design a Game se hrou Black Box and Gambit.

V roce 1984 napsali další řadu her pro BBC Micro, ale v roce 1985 se vydavatelé zdráhali vydávat hry pro tuto platformu, neboť zájem o BBC Micro nebyl příliš velký ve srovnání s ostatním počítači. A tak bratři přesídlili na tehdejší starší modely společnosti Amstrad. V létě 1986 dokončili školu a rodiče je chtěli směřovat k dalšímu vzdělání na univerzitě. Z toho bratři moc nadšení nebyli, neboť chtěli programovat hry, a tak se domluvili, že jeden rok ještě budou ve své práci pokračovat a poté půjdou na univerzitu. Jejich okolí si myslelo, že se zbláznili a nevěřilo, že si programováním her mohou vydělat na živobytí. Dvojčata však věděla, že ve videohrách je budoucnost a že je to odvětví, které ještě dost poroste.

Začali kontaktovat velké videoherní vývojáře, se kterými chtěli uzavřít smlouvy na hry. Nakonec se sešli se dvěma vývojáři jménem David a Richard Darling, kteří měli svoji malou společnost nazvanou Codemasters. Dohodli se a začali spolupracovat na hře Super Robin Hood. Ta měla velký úspěch a prodalo se kolem 100 000 kopií. Následovala úspěšná hra Ghost Hunters, která se zároveň stala jejich první hrou, kterou vyvíjeli i pro ZX Spectrum.

Roku 1987 vyšel první díl ze série Dizzy, který, stejně jako celá série, vyšel pod společností Codemasters. Tato série o vajíčku zažívající dobrodružství se stala velmi oblíbenou sérií na konci 80. a na počátku 90. let. Jednotlivé hry se dočkaly mnoha konverzí na různé platformy. Do roku 1990, kdy založili Interactive Studios (později se přejmenovalo na Blitz Games Studios) vydali řadu dalších her, např. Grand Prix Simulator, Professional Ski Simulator nebo The Race Against Time. Rokem 1990 ovšem jejich historie jako Oliver Twins končí.