Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Dizzy

Dizzy: The Ultimate Cartoon Adventure

1988
80
3 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Jedná se o první hru, ve které se objevuje postava Dizzyho. Svět, ve kterém Dizzy žije, ohrožuje zlý čaroděj jménem Zaks. Hráč, který Dizzyho ovládá, musí najít čtyři cenné suroviny, aby mohl umíchat nápoj, díky kterému může Zakse porazit. Jde převážně o plošinovku, v níž se hráč pohybuje všemi světovými směry, a tak se dostává jak do mraků, po kterých může skákat, tak do podzemí či do dolů.

Některé části jsou však pro Dizzyho uzavřené a aby se dostal dál, tak musí najít určitý předmět. Ty jsou po světě různě rozmístěné a často jsou od dané překážky vzdálené několik obrazovek a hráč se tak často navrací do již prošlých částí. Mimo předměty naráží Dizzy i na nepřátele, kterým se po většinu času musí vyhýbat, ale některé předměty dokážou nepřátele zničit. Hráč si také musí dávat pozor na své okolí, které může být pro Dizzyho smrtelné, jako jsou různé pasti.


Diskuze ke hře

Doposud o hře nikdo nediskutoval.


Nejlépe hodnocené komentáře

  • Spectrum 80
Po třech letech od dohrání třetího dílu série, Fantasy World Dizzy, jsem se vrátil na začátek a dohrál první díl. Cílem hry je porazit zlého čaroděje Zakse. K tomu je nutné prozkoumat celkem rozsáhlý svět, najít řadu předmětů a ty na správných místech použít. To je na celém Dizzym to nejtěžší, svět je z velké části od začátku přístupný a předmětů je slušné množství. Je tak nutné hledat a pamatovat si podezřelá místa a správně odhadovat funkci předmětů. U některých je to celkem jasné(olejnička, pláštěnka), někdy je to skoro pokus-omyl(mrak nebo diamant). Cíl hry a rady jak porazit Zakse jsou v manuálu, ale ten jsem tentokrát trestuhodně četl až po dohrání. Drobnou nápovědu poskytují občasné texty v herním světě. Na rozdíl od následujících dílů unese vajíčko pouze jeden předmět a je tak nutné mnohem častější běhání tam a zpět. Naštěstí z hlediska pohybu je složitějších pouze několik míst, například propast nebo klády, ale po pár pokusech již není problém pohybovat se po mapě bez potíží. Stejně jako v dalších dílech je nutné počítat se specifickým pohybem vajíčka, především s dotáčením po skoku. Graficky hra na ZXku vypadá hezky. S emulací není žádný problém a hra běžela v pohodě. První Dizziho dobrodružství je povedené a jediná větší nepříjemnost je zbytečně složité přenášení předmětů.
+14