Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Fable: Anniversary

07.02.2014
12.09.2014
05.10.2017
kompatibilní
76
16 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

For every choice, a consequence.

Vypadalo to na vcelku předvídatelný život venkovana, který měla po dětství stráveném hrami vyplnit každodenní práce pod širým nebem a časem i péče o potomstvo. Jeden den stačil na to, aby chlapec přišel o domov, rodiče, sestru a vlastně všechny, které znal. Bandité neměli slitování a vaše alter ego přežilo vypálení rodného Oakvale jenom proto, že ho nenašli. Zachráněn velmistrem cechu hrdinů je nyní předurčen do budoucí role jednoho z obránců země Albion - hrdiny. Zda vyroste v přímočaře kladnou, archetypálně zápornou nebo obtížně čitelnou osobnost, to už záleží jen na vás. Jeho život bude otevřenou knihou a v pohádkovém Albionu, kde pro lidi znamenají činy víc než slova, se může z miláčka lidu zakrátko stát opovrženíhodný vyvrhel a naopak.

Fable Anniversary je HD remake RPG titulu Fable (2004) pro Xbox, X360 a Fable: The Lost Chapters (2005) pro PC. Proprietární grafický engine originálu nahradil Unreal Engine 3. Vyšší rozlišení, přechod z poměru stran 4:3 na širokoúhlý obraz, zlepšená filtrace textur s aplikovaným normal mappingem, na polygony bohatší modely i upgradované nasvícení scén a dynamické stíny jsou v neúplném výčtu asi nejzřetelnějšími příklady vizuálního pokroku. Zkvalitnění se týká i audia a po překopání rovněž intuitivnějšího interface. Ke stávajícím přibyla "heroická" obtížnost, s níž při střetech s ještě tužšími nepřáteli zapomeňte na okřídlené oživovací lahvičky. Integrace Steamworks a Xbox Live umožňuje hrát ustavující díl série poprvé s achievementy.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
Herní výzva 2019 - 1. "Lovec trofejí" (Hardcore varianta)

Původní Fable je jednou z mých oblíbených her, u které však nikdo nemůže s čistým svědomím říct, že je bezchybná. Otřesný systém ukládání, nepřehledné menu, nedopilované vedlejšáky a spoustu dalšího kazilo jinak výbornou příběhovku zasazenou do parádně vymyšleného světa. Jeden by tak od remaku s devítiletým rozestupem přirozeně čekal, že společně s vylepšenou grafikou se budou i vylepšovat nedokonalosti a čekat tu na mě bude nejedno překvapení. A překvapený jsem skutečně byl, ovšem rozhodně ne pozitivně.

Hned po nastartování hry na hráče vybafne sáhodlouhé načítání hlavního menu, při kterém je jasné, že tohle vydržet tolikrát za sebou bude pěkně otravné. Ale to má dneska vícero her, ještě se nejedná o takovou katastrofu. Ta přijde až ve chvíli, kdy se menu načte a nejde ovládat jinak, než šipkami pro orientaci a B + A pro potvrdit/zpět. Opravdu si nemohli s převodem na pc trochu víc vyhrát? Opravdu nešlo přidat kurzor pro rychlejší a pohodlnější ovládání? No zřejmě ne. Ale dobře, fajn, třeba se povedlo alespoň gameplay nějak osvěžit.

Jakmile však začnete hrát a probíháte identickou první lokací s neohrabanějším ovládáním, zhoršeným a možná paradoxně ještě chaotičtějším rozhraním a škaredějšími modely postav, dochází vám postupně, že ani toho se tu nedočkáte. Více polygonů a ostřejší textury, to je všechno.

A aby toho nebylo málo, pokusy o ukládání stále nevycházejí. Není tu manuální ukládání a autosavy jsou stejně dementně vymyšlené jako kdysi. Stejně na tom jsou bugy v questech, neexistující stárnutí okolního světa s hrdinou i hrozně nasírací doprovázecí questy. Na nic se nesáhlo a nikomu se zřejmě nechtělo dělat něco víc než ctrl+c a ctrl+v do nového vymazlenějšího enginu. Ten ale příliš nepomohl, když zůstaly i původní grafické bugy s brněním.

Já jsem si tedy herní dobu osvěžoval achievementy do herní výzvy, jednou z mála novinek. Ty se taky nijak zvlášť nepovedly. Do některých z nich se násilně cpe humor typický pro pozdější díly nebo dokonce reklama ("In unrelated news; the Fable Anniversary Strategy guide is available now!" u achievementu spojeným se sesbíráním 30 stříbrných klíčů).

A poslední změnou je přidaná obtížnost jménem Heroic. Odebírá oživovací lahvičky a zvyšuje zdraví nepřátel. A stejně jako ostatní novinky nemá vůbec žádný význam. Akorát jsou tak souboje delší a úmornější, stejně nikdy skutečně neumřete, a pokud se vám zrovna chce, money cheaty jsou všudypřítomné a ve hře zakotvené, takže nakoupit lepší armor a zbraně není problém už na začátku hry.

Za sebe rozhodně Anniversary nedoporučuji, nebo tedy minimálně na počítači ne. Pokud se chystáte kupovat, určitě jděte po starší verzi hry. I dneska jde krásně a pohodlně rozjet v širokoúhlém poměru a FullHD rozlišení. Zážitek tedy budete mít v podstatě identický, jestli ne o něco lepší. Co se výsledného hodnocení týče, jsem dost na vážkách. Pokud jste originál nehráli, představte si tady u komentáře 80 %, tolik jsem dal původní hře. Já to takhle ale udělat nemůžu, protože se pro mě jedná o promarněnou příležitost i v rámci představování starší hry novým generacím konzolí. Dám tedy 60, což tak nějak i odpovídá v rámci mé hodnotící stupnice. Znovu Anniversary určitě nezapnu, a pokud na Fable dostanu chuť, vrátím se k originálu.

Pro: Je to pořád stará dobrá jednička Fablu...

Proti: ...ale beze změn a zlepšení, takže v remaku nevidím smysl.

+15
  • PC 85
Příjemné nenáročné RPG, řekl bych pro mě taková srdcovka, na které se hezky kouká a herní principy jsou jednoduché, že proniknout do hry je snadné.
Začnete jako malý klučina, který přijde o všechno, avšak kterého si osvojí jistá Gilda. Dále roste a mužní, aby nakonec skončil jako udatný rek nahánějící strach zloduchům široko daleko. Pokud se tedy tím zloduchem sám nestane. Fable je totiž jednou z her, které odstartovaly masivnější využívání rozhodování dobro/zlo. Je to tady sice klasicky černobílé, ale příjemné.
U Anniversary, vydání v trochu učesaném kabátku, mi nicméně přijde, se nevyhnuli některým chybkám, které na některých místech působí rušivě (od "artefaktů" v grafice až po občasnou nemožnost zblokovat stále pokračující útok nepřítele). A odebrání odsekávání hlav se mi teda taky nelíbí.:)
Fable je možno hrát různými způsoby a i když nejde nijak do hloubky, rozhodně zabaví. Nebýt těch pár chybek.

Pro: krásný pohádkový svět, zajímavý příběh

Proti: bugy, relativně krátké

+8
  • PC 80
Jelikož tato hra je poměrně dost známa a tato edice neobsahuje žádné změny v hratelnosti či příběhu takže mi odpusťe že hru nějak podrobně nerozepíši.

Série Fable se nepochybně zapsala do širokého povědomí hráčů a to nejen líbivé pohádkové grafice,skvělému soundtracku,příběhu nebo dobrému humorného nádechu.
První díl série považuji značně za jeden z nejlepších..sice tam není tolik vedlejších questů jako ve dvojce či trojce ale atmosférou a příběhem si mě první díl nejvíce získal. Anniversary edice jak už sem naznačil nám přináší starou dobrou jedničku prohnanou lepšími texturami rozlišením atd. A vnitřek hry zůstavá stejný takže sice hra vypadá mnohem líp a krásně se na ní kouká ale takové animace v cust-scénách nebo i pi hře působí pořád nedodělaně a místy mi přišly až směšné ale tohle bych nebral jako zápor když hra byla vydána v roce 2005.

Takže to shrňme to spárů se nám dostává stará dobrá RPG pecka s vylepšenou a mnohem hezčí grafikou ale bohužel vše zůstalo při starém...nebo bych měl spíše říct naštěstí ?

Pro: Skvělá grafika která působí vzdušně a krásně barevně,

Proti: Pořád stejné nedodělky které zůstaly ze základní hry

+6