Fable: Anniversary

07.02.2014 X360
12.09.2014 PC
05.10.2017 XOne
Lionhead Studios
For every choice, a consequence.

Vypadalo to na vcelku předvídatelný život venkovana, který měla po dětství stráveném hrami vyplnit každodenní práce pod širým nebem a časem i péče o potomstvo. Jeden den stačil na to, aby chlapec přišel o domov, rodiče, sestru a vlastně všechny, které znal. Bandité neměli slitování a vaše alter ego přežilo vypálení rodného Oakvale jenom proto, že ho nenašli. Zachráněn velmistrem cechu hrdinů je nyní předurčen do budoucí role jednoho z obránců země Albion - hrdiny. Zda vyroste v přímočaře kladnou, archetypálně zápornou nebo obtížně čitelnou osobnost, to už záleží jen na vás. Jeho život bude otevřenou knihou a v pohádkovém Albionu, kde pro lidi znamenají činy víc než slova, se může z miláčka lidu zakrátko stát opovrženíhodný vyvrhel a naopak.

Fable Anniversary je HD remake RPG titulu Fable (2004) pro Xbox, X360 a Fable: The Lost Chapters (2005) pro PC. Proprietární grafický engine originálu nahradil Unreal Engine 3. Vyšší rozlišení, přechod z poměru stran 4:3 na širokoúhlý obraz, zlepšená filtrace textur s aplikovaným normal mappingem, na polygony bohatší modely i upgradované nasvícení scén a dynamické stíny jsou v neúplném výčtu asi nejzřetelnějšími příklady vizuálního pokroku. Zkvalitnění se týká i audia a po překopání rovněž intuitivnějšího interface. Ke stávajícím přibyla "heroická" obtížnost, s níž při střetech s ještě tužšími nepřáteli zapomeňte na okřídlené oživovací lahvičky. Integrace Steamworks a Xbox Live umožňuje hrát ustavující díl série poprvé s achievementy.

Jack_Dark: Já jako levák mám dost potíže s hrama kde si nemůžu navolit klávesy dle libosti :-/

Herní výzva 2019 - 1. "Lovec trofejí"

Původní Fable je jednou z mých oblíbených her, u které však nikdo nemůže s čistým svědomím říct, že je bezchybná. Otřesný systém ukládání, nepřehledné menu, nedopilované vedlejšáky a spoustu dalšího kazilo jinak výbornou příběhovku zasazenou do parádně vymyšleného světa. Jeden by tak od remaku s devítiletým rozestupem přirozeně čekal, že společně s vylepšenou grafikou přijdou i opravené chybky. Bohužel tomu tak nebylo.

Hned po nastartování hry na vás vybafne sáhodlouhé načítání hlavního menu, při kterém vám je jasné, že tohle vydržet tolikrát za sebou bude pěkně otravné. Ale to má dneska vícero her, ještě se nejedná o takovou katastrofu. Ta přijde až ve chvíli, kdy se menu načte a nejde ovládat jinak, než šipkami pro orientaci a B + A pro potvrdit/zpět. Opravdu si nemohli s převodem na pc trochu víc vyhrát? Opravdu nemohli vynaložit trochu úsilí a povolit myš stejně jako v originále? No zřejmě ne. Ale dobře, fajn, třeba se povedlo alespoň gameplay nějak osvěžit.

Jakmile však začnete hrát a probíháte identickou první lokací s neohrabanějším ovládáním, zhoršeným a možná paradoxně ještě chaotičtějším rozhraním a škaredějšími modely postav, dochází vám postupně, že ani toho se tu nedočkáte. Akorát grafika prostředí se dočkala lehkého vylepšení, které ale podle mě potřeba vůbec nebylo, když už v původní hře byla moc pěkná.

A aby toho nebylo málo, pokusy o ukládání dopadají úplně stejně jako kdysi. Ta nejdůležitější oprava, co měla proběhnout, neproběhla, a výsledkem je stejný konzolovitý save systém. Stejně na tom jsou bugy v questech, neexistující stárnutí okolního světa s hrdinou i hrozně nasírací doprovázecí questy. Na nic se nesáhlo, nikomu se zřejmě nechtělo dělat něco víc než ctrl+c a ctrl+v. Vždyť i ty grafické bugy s brněním zůstaly stejné!

Já jsem si tedy herní dobu osvěžoval achievementy do herní výzvy, jednou z mála přidělávek. Ty se taky nijak zvlášť nepovedly, do některých z nich se násilně cpe humor typický pro pozdější díly nebo dokonce reklama (třeba když do jednoho narvou, že právě vychází strategy guide).

Další novinkou je přidaná obtížnost jménem Heroic. Odebírá oživovací lahvičky a zvyšuje zdraví nepřátel. A stejně jako ostatní novinky zbytečně. Akorát jsou tak souboje delší a úmornější, stejně nikdy skutečně neumřete, a pokud se vám zrovna chce, money cheaty jsou všudypřítomné a ve hře zakotvené, takže nakoupit lepší armor a zbraně není problém už na začátku hry.

Za sebe rozhodně Anniversary nedoporučuji. Pokud se chystáte kupovat, určitě jděte po starší verzi hry. Zážitek budete mít v podstatě identický, akorát ušetříte dvacet éček. Proto o těch dvacet taky od originálu snižuju. Kdyby se toho ujali fanoušci podobně jako u prvního Half-Lifu, možná by to dopadlo líp.

Pro: Je to pořád stará dobrá jednička Fablu...

Proti: ...ale beze změn a zlepšení, takže v remaku nevidím smysl.

Příjemné nenáročné RPG, řekl bych pro mě taková srdcovka, na které se hezky kouká a herní principy jsou jednoduché, že proniknout do hry je snadné.
Začnete jako malý klučina, který přijde o všechno, avšak kterého si osvojí jistá Gilda. Dále roste a mužní, aby nakonec skončil jako udatný rek nahánějící strach zloduchům široko daleko. Pokud se tedy tím zloduchem sám nestane. Fable je totiž jednou z her, které odstartovaly masivnější využívání rozhodování dobro/zlo. Je to tady sice klasicky černobílé, ale příjemné.
U Anniversary, vydání v trochu učesaném kabátku, mi nicméně přijde, se nevyhnuli některým chybkám, které na některých místech působí rušivě (od "artefaktů" v grafice až po občasnou nemožnost zblokovat stále pokračující útok nepřítele). A odebrání odsekávání hlav se mi teda taky nelíbí.:)
Fable je možno hrát různými způsoby a i když nejde nijak do hloubky, rozhodně zabaví. Nebýt těch pár chybek.

Pro: krásný pohádkový svět, zajímavý příběh

Proti: bugy, relativně krátké

Jelikož tato hra je poměrně dost známa a tato edice neobsahuje žádné změny v hratelnosti či příběhu takže mi odpusťe že hru nějak podrobně nerozepíši.

Série Fable se nepochybně zapsala do širokého povědomí hráčů a to nejen líbivé pohádkové grafice,skvělému soundtracku,příběhu nebo dobrému humorného nádechu.
První díl série považuji značně za jeden z nejlepších..sice tam není tolik vedlejších questů jako ve dvojce či trojce ale atmosférou a příběhem si mě první díl nejvíce získal. Anniversary edice jak už sem naznačil nám přináší starou dobrou jedničku prohnanou lepšími texturami rozlišením atd. A vnitřek hry zůstavá stejný takže sice hra vypadá mnohem líp a krásně se na ní kouká ale takové animace v cust-scénách nebo i pi hře působí pořád nedodělaně a místy mi přišly až směšné ale tohle bych nebral jako zápor když hra byla vydána v roce 2005.

Takže to shrňme to spárů se nám dostává stará dobrá RPG pecka s vylepšenou a mnohem hezčí grafikou ale bohužel vše zůstalo při starém...nebo bych měl spíše říct naštěstí ?

Pro: Skvělá grafika která působí vzdušně a krásně barevně,

Proti: Pořád stejné nedodělky které zůstaly ze základní hry