F1 2018

23.08.2018
24.08.2018

F1 2018 je ďalším ročníkom s oficiálnou licenciou série F1. K dispozícii sú všetky trate z oficiálneho kalendára tejto sezóny, vrátane niekoľkých alternatívnych konfigurácií vybraných okruhov a aktuálne súpisky pretekárov. Okrem všetkých historických dvanástich monopostov, ktoré zostali s minulého ročníka pribudli majstrovský monopost Brawn z roku 2009 a Willams z roku 2003. Tentokrát sa však sa autori venovali hlavne starším kúskom, ako napríklad slávny Lotus 79, McLaren MP4/1B z roku 1982 alebo McLaren M23D a Ferrari 312 T2 z roku 1976, v ktorom zviedli súboj James Hunt a Niki Lauda. Všetky tieto monoposty môžete postaviť na jedno štartové pole, nakoľko sú rozdelené do výkonnostných tried a môžete si tak spraviť vytrvalostné viacúrovňové preteky vo svete F1.

Režim Kariéra priniesol ako novinku rozhovory s redaktormi. Tento nový prvok vplýva na R&D systém kariéry. Takže ak poviete, že monopost má skvelý motor, oddelenie motora vám poskytne zľavu na vývoj ich súčiastok. Ak pochválite napríklad aerodynamický balík, zľavu vám poskytne aerodynamické oddelenie.

V R&D systéme môžete získavať body a aj ich investovať napríklad do výskumu. Zmenou prešiel aj systém kontraktu s tímom. Ak chcete pozíciu tímovej jednotky, musíte splniť vyššie očakávania a všetko je závislé od vašej reputácie, ktorú si zvyšujete svojimi výsledkami. Zároveň vás však pri splnení náročnejších úloh čaká lepšia odmena v podobe R&D bodov. Po zvládnutí niekoľkých pretekov máte možnosť vyjednať si nový kontrakt.

Pri Time Trial móde si môžete zvoliť cieľový čas reálnych hráčov ako bod referencie a rovnako si môžete stiahnuť balíčky nastavenia monopostu, aby ste ich zdolali. V pretekárskom víkende zase môžete nastaviť všetko od počasia, cez formát víkendu, až po vytváranie minišampionátov. Okrem týchto režimov nemôže chýbať ani klasický multiplayer.

TAA není zrovna nejlepší metoda vyhlazování pro takovouhle hru. Ten duch tý anténky vepředu mě dost točí :-D Na druhou stranu pro slabší mašiny je to checkerboarded TAA asi super, performance boost cca. 30 % a vliv na vizuál vcelku minimální.

A z nějakého důvodu přestalo být HDR hnusné a vybledlé, takže jsem si začal ten vizuál dost užívat.

F1 2018 je poctivý závodní simulátor z dílny britského Codemasters, který potěší každého milovníka závodních her, formulí či obecně rychlých aut, ať už v režimu věrné simulace nebo jako čistá arkáda. Je jen na hráčovi, jak si hru nastaví a jak ji chce hrát.

I když se nepovažuji za věrného fanouška formule 1, přesto mě hra zaujala tak, že jsem dohrál celou jednu sezonu kariéry na obtížnost Hard a dokonce se mi podařilo vyhrát ve stáji McLarenu v této nováčkovské sezóně mistrovský titul, i když jen o pár bodíků nad v realitě dominantním Hamiltonem. Tím jsem ale bohužel zároveň tak trochu ztratil motivaci pokračovat ve hře v další sezoně, proto teď momentálně frčím v multiplayeru.

Jednoznačně největší výhodou hry je kompletní licence všech reálií, tzn. všech tratí, týmů, aut i jezdců. Vše tu probíhá tak jako v reálné F1 - tedy v každém závodním víkendu máte 3 tréninkové režimy, následuje kvalifikace a poté samotný závod. To vše v líbivém kabátku krásného grafického zpracování a za lahodného zvuku plných otáček motoru.

Škoda jen trochu kostrbatého pojetí hry stran různých doplňků, které hráče měly pravděpodobně lépe vtáhnout do dění světa formulí. Příkladem za vše jsou rozhovory, které náhodně přicházejí ať už po tréninku, kvalifikaci nebo po závodě a které působí dost zvláštně a často se mi stalo, že se mě reportérka ptala na něco, co se v tu chvíli vůbec nestalo. Navíc se otázky často opakovaly a proto mě tato kratochvíle velmi rychle omrzela.

Samostatnou kapitolou je, tak jako u všech závodních her, AI protivníků. Ve hře se dá sice AI nastavit v rozmezí 0-110, to však ovlivňuje spíše rychlost protivníků a jejich schopnost zajíždět rychlé časy. I na vysokou AI se mi často stalo, že jsem se dostal nepochopitelně do kolize, někdo do mě zezadu napálil nebo mě naopak prudce vybrzdil. Naštěstí je tu tlačítko flashback, nemít tuto berličku k dispozici, titul bych asi kvůli těmto incidentům vyhrál jen stěží.

Akcí zdarma na Steamu, která mě dokopala k tomu vyhrabat a konečně pořádně využít před dlouhou dobou zakoupený volant, si u mě Codemasters získali přízeň a rozhodně ještě mám v plánu v budoucnu nějaký nový přírůstek do série pořídit.

Pro: rychlost, adrenalin, zvuky motorů, realita, multiplayer

Proti: občasné záseky AI protivníků, rozhovory v kariéře