Ta 7 mise za Atreidy je masakr! Nepřítel má od začátku takovou převahu (Devastator a Missile/Siege tanky), že nejsem schopen ty opakované útoky ustát. Nakonec po cca 10 restartech mise číslo 7 jsem dokázal ustát ten nápor.

Tohle je skutečně strategie ze staré školy. :) AI docela slušně hledá slepá místa v obraně, přinejmenším rychlá vozítka s kulomety a raketomety mě běžně napadla na nejméně chráněných místech.

Klíčem bylo postavit 2 Rafinérie a později s Heavy Factory další Harwester (není snadné o nějaký nepřijít, při takové převaze protivníka v technice i pěchotě + občas člověk přehlédne velmi snadno červa) a hlavně obranné kanónové věže (a před nimi zdi) + raketovou pěchotu v hojných počtech. To vše max. u sebe pro koncentrování palby.
Těch pár kusů techniky do začátku jsem si musel střežit jako oko v hlavě a ještě později si konečně postavit Opravnu techniky. Takhle jsem to nakonec ustál. Ale i tak než jsem si mohl postavit Sonic Tanky, Raketové věže a další fičůrky jako Siege tanky, Missile tanky, tak jsem opakovaně musel ustát vlny útoků, kdy Harkoneni na mě posílají opravdu velké počty pěchoty, vozítek, tanků a dalších serepetiček. Teprve teď po 3 hodinách mám zabezpečenou základnu a mohu začít s útokem. Už se těším na ty Ornikoptéry.
Tak jsem na chatě za relativně krátkou noc stihl odehrát za Atreidy 5 misí a začít 6 misi kde se mám vypořádat s Ordosy, Bo Harkonnenům jsem už pořádně naopak prdel! Hrál jsem jako za mlada. :)

Nedá se nic dělat přátelé, filmečky jsou boží, atmosféra Duny taky, grafika i v roce 2018 stále na úrovni. Skvělá hra, co více si přát. Jen teď nevím zdali kvůli herní výzvě musím dohrát hru i za Harkonenny a Ordosy, nedej bože ještě za žoldáky.

Tahle RTS si to ale zaslouží!
@Jab (10.02.2018 18:52): opravdu první román DUNA je dost dobrý. Zrovna jsem se díval, že jsem si jej někdy okolo roku 2000 pořídil z nakladatelství Baronet, takže to už je tak cca 18 let co jsem to četl. Pokračování jsem raději ani nezkoušel číst, něco mě říkalo, že to nebude už ono.

@90210 (10.02.2018 17:16): je to tak zrovna jsem se díval do knihy kdy ti slavní zabijáci Imperátora dostali na prdel od žen, dětí a starců a museli použít trysky jako plamenomety aby vůbec tři z nich unikli té zkáze.

@90210 (10.02.2018 17:16): mentat přece v těch filmečcích je taky ne?
Knihy som nečítal, film som videl a zlý rozhodne nebol, ale samozrejme sa nejedná ani o žiadne geniálne dielo... Ale je pravdou, že rod Ordos je len výmyslom pre herné série a že v knihách vôbec nie je?
Že celé univerzum Duny není brak a zkazil to až jeho syn je pro mě novinka. :)
@90210 (10.02.2018 17:16): Pasáž se Sardaukary vs ženy & děti je v první Duně. Tj. Herbert se možná v hrobě obrací, ale spíš jen na druhý bok, když je ten první přeležený .-)
@Terien (10.02.2018 17:42): Me se zdalo, ze to psalo vic lidi, protoze nektery kapitoly byly relativne ok a dalsi naprosto priserny. Je to brak, kdyby mel nekdo zajem, tak vsechny predehry, Paul z Duny a Vichry Duny prodam.
@90210 (10.02.2018 17:16): Jo lenost je moje největší slabina
už pár měsíců se chystám odpovědět v diskuzi o warcraftu 2 :)

ty předdíly duny nebo co to je, jsem nikdy ani nezkoušel, je mi jasný že to musí být děs
myslím že mladej Herbert tomu propůjčil jen svoje slavný příjmení a psal to ten druhej, holt co by člověk neudělal pro prachy
@Terien (09.02.2018 15:47): Tesi me, ze jsem te dokopal k nejake cinnosti.:0)

Ja si ty filmecky popravde moc nepamatuju, prisly mi vzdycky strasne debilni. Oproti Dune 2 mi ve verzi 2000, ktera je jinak ve vsem lepsi, chybel mentat, kdy si clovek mohl na chvili oddechnout a divat se na obrazky. Jo, realtime strategie nejsou nic pro me.:0)

@Rapier (08.02.2018 23:40): Film byl super, videl jsem i prodlouzeny verze od studia (directed by Alan Smithee;) ) a atmosku to ma vybornou. Skvela hudba od Toto, vyborni herci, super napady a vyprava, jen ten pribeh po smrti Leta dost haproval a bylo znat, ze to Lynch nestihl poradne dokoncit.

@valcik (09.02.2018 15:57): Alie ale nebyla normalni fremenka, krome toho tam snad byla nejaka naíbka - nacelnice Fremenu a vyhledem k tomu, ze muzi jsou obecne silnejsi nez zeny, mi to prijde jako uplne 3,14covina a Herbert se urcite obracel v hrobe.

@jvempire (10.02.2018 09:22): Vsech 6 puvodnich dilu Duny je rozhodne fajn, trochu slabsi je mozna 2. dil, ale napriklad 4. jsem cetl asi 5x, rozhodne mnohem vic, nez puvodni Dunu. Ovsem pozor, Herbertuv syn spolecne s nejakym patlalem zacali pred casem chrlit obrovske mnozstvi prisernych spin-offu a nakonec si troufli i na regulerni pokracovani 6. dilu, tohle rozhodne nedoporucuju nikomu. Cetl jsem predehry a par dalsich knih, ktere jsem koupil v kramu, protoze to stalo par korun (Paul z Duny, Vichry Duny) a je to des a hruza.
@Tulareanus (10.02.2018 11:52): další určitě taky přečti :)
často je sice dělí stovky let děje od sebe(v případě 3-4dílu tisíce let) ale rozhodně stojí za to
já třeba první četl 4 díl, Božskýho imperátora duny, tak pro tu mám velkou slabost

jinak střelný zbraně samozřejmě znali ale nepoužívali se tolik, kvůli štítům. Nože prostě vedly.
v duně 1 popisují Móslkou pistoli - přes natáhlou pružinu střílející otrávený šipky na blízko
Včelku, taky střelná zbraň sřílející pomalou rychlostí šipky (aby neletěli rychle a pronikli štítem)
klasickej Laserpal (laserová puška) nebyl moc použitelnej. Proti štítu inicioval řetězovou reakci a vznikl termonukleární výbuch. :P

v bitvě klidně použili fremeni ruční rakety na sestřelení leteckých průzkumníků. Když se Paul Atredies zase znovu shledal s Gurney Halleckem
v další se zmiňuje překvapivé použití dělostřelectva
a samozřejmě všechny větší rody měli schovaný zásoby rodových nukleárních zbraní. ALe podle dohody pokud nějaká strana použije atomové zbraně proti živým cílům, ostatní rody se spojí a zničí provinilce.

takže střelný zbraně znali ale armády byly trénovaný na boj se štítem.
jen štíty na Arrakis se používali jen ve městech, v poušti dokázal rozzuřit červy k nepříčetnosti, přišli z dalekých oblastí mimo své obvyklé území
@Jab (10.02.2018 09:12): Práveže mne to príde, že prvá kniha super, druhá bola miestami moc absurdná a nudná, napriek tomu, že je tenká a zaujímavý bol len záver. Tretia kniha je však zas veľmi dobrá a zaujímavá (intrigami a vývojom postáv), ale samozrejme nie je to už ako prvá kniha. Ďalšie diely som ešte nečítal.
Taky díky ! šlape to výborně jak na Win 7 tak Win 10 :) musím taky zavzpomínat :)
@Jab (10.02.2018 09:12): Já teda naopak mám rád všechny původní díly. Předehry mě nenadchly, ale historie se mi líbila. Film a miniseriál tak napůl, mám rád svět Duny, ale jinak nic moc.
@Rapier (10.02.2018 09:05): Já četl od Herberta první a druhou Dunu v sérii. Tu druhou jen proto, že byla krátká. Třetí už jsem nevydržel a se sérií přestal, neb to bylo hrozné. Ale první díl byl fajn. A Lynchovu Dunu mám také moc rád.

Pak jsem četl od jeho syna ty předehry (House Atreides... atp.). Ty zase byly fajn. Naopak o dost méně se mi zase líbila ta trilogie s butlerianským džihádem proti robotům.
Jó, jó, kde jsou ty časy kdy vycházela jedna RTS za druhou. Koukám, že jste znalci knih (-y). Já četl jen Dunu a jen jednou. Vůbec si nepamatuji detaily.
@Terien (09.02.2018 15:47): Tanky sa nevyužívali, ale pušky sa používali. Opisujú už v prvej knihe, že laserové zbrane sa častokrát nedali využiť len tak v civilizovanom svete, ale mali aj pušky archaické (tj asi pušný prach, či niečo na ten štýl), ktoré fungovali.
@Terien (09.02.2018 15:47): Nebolo náhodou už v prvej knihe opísané, ako elitnú útočnú jednotku sardaukarov rozprášila a zdecimovala fremenská skupina zložená z detí, starcov a žien, ktorej velila Alia?

edit:
Je to tam, v mojom vydaní na stránke 548. Shaddam peskuje baróna Harkonnena a vysvetľuje mu, že úderná skupina pod vedením Alie zničila štyri z piatich pechotných člnov, než sa podarilo sardaukarom uniknúť..
@Rapier (08.02.2018 23:40): film byl hroznej
z knih první díl je jedna z mých nejoblíbenějších knih, druhej slabší ale zbylé čtyři díly jsou na vysoké úrovni
jedničku ani nevím kolikrát jsem ji četl, 5x určitě a určitě ji mockrát jestě číst budu

@90210 (08.02.2018 22:06):
schválně jsem si pustil ty filmečky protože už jsem si je moc nepamatoval. No hele když už chceš rozumbradovat pane v rýžovým klobouku tak:
to že by vedla fremeny do boje žena to bych asi moc neřešil, ženy snad myslím bojovaly zároveň s muži: A pokud by dokázala že je nejsilnější tak by ji jistě uznali. Byli velice pragmatičtí. Vždyť i děti brali do boje. Fremeni byli prostě extra drsňáci z drsnýho světa, proto i namyšlení imperátorovi Sardaukaři (do té doby brání jako elita vesmíru) si na nich těch těžce vylámali zuby. (a ukázalo se že proti nim jsou to jen jelita :) )
Co jsem si já všiml tech filmečků tak určitě by fremeni neřešili a nepoužívali píčoviny jako mejkap. Neukázali by se venku mimo síč bez filtšatů ( a to včetně obličejové masky) a celé by je měli schované pod pláštěm, ani kousek slunečního paprsku by se nedotkl filtšatů. :) Slunce je nepřítel a nechtěli by, (pokud by chtěli žít) ani kapku tělní vody ztratit zbytečně navíc.
a hlavně v té době se NEPOUŽÍVALI ŽÁDNÝ TANKY A STŘELNÝ ZBRANĚ :D :D vynález štítu, který umístíš na cokoliv (včetně člověka) a který odrazí jakýkoliv rychle letící projektil vrátil do bojů boj na blízko noži:) (nebo pomale letící šipky z kuší)
a vůbec vjet na písek Arrakis s tankem by byla rychlá sebevražda, motor vozidla by brzo přilákal písečnýho červa.

dunu 2 jsem projel mockrát za všechny strany :)
moc velkej rozdíl nebyl mezi nima. Sranda byla za Ordos (ty zelený) když měli Deviatory, ty raketonosný tanky co stříleli plyn a dočasně si ovládl nepřátelskou jednotku.
Stačilo ji v ten moment poslat útočit na nepřátelskou budovu, po cestě se jednotka "probrala" ale pokračovala v cestě a v útoku. Protivník se proti ní nebránil ani budovu neopravoval. :D

dunu 2000 jsem taky hrál z nostalgie, bylo to vlastně to stejný jen lepší grafika a ovládání
Já nevím jak Vám ale mě se prostě Duna líbí. Knihu jsem četl jen jednou (už je to řadu let), film od Lynche viděl asi tak 5x (a furt se mi líbí) a za Atreidy dohrál kdysi na kamarádově AMD 120 kampaň. Pamatuji si, že jsem v Dune 2000 dal jednou hardcore obtížnost a mě jsem obrovské problémy postoupit přes 4 nebo 5 misi. A ty filmečky jsou prostě skvělé. :)
@mazar1234 (08.02.2018 22:00): Jo, ja si jeste vzpominam na videa, kde byla fremenskou nacelnici zenska, coz je totalni poslapani celeho odkazu Duny a to jeste na prelomu milenia, kdy lidi jeste byli relativne normalni. Hnus.
@90210 (08.02.2018 21:55): Ja už si z celej tej hry pamätám iba implementáciu "srdeční zátky" vo videách za Harkonnenov, čo je featúra, ktorú vymyslel Lynch a v knihe nikde nebola.... ale kúúúl featúra, tiež by som ju poddaným zaviedol.
@ad142 (07.02.2018 12:11): Za Harkonenny je to IMHO nejlehci a za ne jsem taky dohral puvodni Dunu 2. Dunu 2000 jsem zkousel za Atreidy, ale bohuzel jsem to nedal, od jisty doby jsem uz nemel naladu na real-time strategie podobnyho typu.
@Jab (07.02.2018 12:16): Môžeš tu mať vôbec viac kusov superweaponu? Lebo jedna zas nie je ktovieaké terno....
To taká Duna 2 to bolo ízy, vlastne si ani nemusel stavať žiadnu útočnú armádu, len pár scoutov a zo 6 palácov.....
@ad142 (07.02.2018 12:11): To mi právě přijde, že s Death Hand by to mělo být za ně nejjednodušší. Nechával jsem si je nakonec, že mě to za ně určo bude nejvíc bavit. Nakonec už jsem ale neměl po dohrání za Ordosy a Atreidy náladu. :)
V rámci herní výzvy jsem si znovu stáhl Dune 2000: GruntMods Edition. Nezapomeňte si extra stáhnou filmečky. Jedu to pod Windows 10 a cesta jak rozhodit filmečky je v Dune 2000 Config odškrtnout checkbox Disable Max Windowed Mode (by default marked) a nechat resolution na 640x480.

@90210 (03.11.2015 19:09): Prehistorik v 3D to by byl nářez. Pěkný by museli být v nové Duně 3D modely aut a tanků. Takový Devastator nebo Sonic Tank v 3D. o tom si ale asi fakt necháme jen zdát.
@HELLER (02.11.2015 11:44): Ne vždy to platí. Mám rozehraný Dungeon Master 2 a ta atmosféra je tam pořád. Ale přesednout na to z Grimrocku bylo náročné hlavně, co se týká ovládání.
S Dunou by to dopadlo, jak s posledními C&C hrami: Už to nebylo ono, hrát se to dá, ale už tomu "něco" chybí.
@Chark (02.11.2015 11:03): Taky mám na to takový názor. Ve většině případů u mě vítězí vzpomínky.
Znovu zahrát tehdejší hry jako je tato ve finále možná jen přivede zklamání, kde je ta dobrá a superní hra, co jsem kdysi hrával :D Neříkám, že to tak musí platit vždy.
@HELLER (02.11.2015 10:36): Ty vzpomínky jsou někdy lepší než nějaký nepodařený remake. A navíc, dnes už není takový problém si staré hry znova zahrát. Problém je, že mnohdy ty vzpomínky bývají lepší lež ty hry ve skutečnosti byly.
I když Dune 2000 je remakem, z dnešního pohledu je to už taky stařeček. Ale pořád se hraje výborně.
To si taky říkám a říkám si to u mnoho her, u kterých jsem trávil mládí .. ale tomu je stejně konec a musíme si to nechat jen v podobě vzpomínek :)