Disney Speedstorm

free to play

Disney Speedstorm je free-to-play závodní hra, kde se utkáváte v automobilových závodech s postavami ze světa od značek Disney a Pixar. Ve hře najdete několik závodních drah, které jsou vytvořeny na základě filmů či seriálů od Disneyho a každá z nich má více verzí možnosti závodu. Na trati jsou umístěny různé překážky, power-upy nebo boostery, které vám při jízdě škodí nebo naopak pomáhají k lepšímu umístění. Při jízdě je důležité používat i driftování, které vám rychleji naplňuje boost ke zrychlení.

Na výběr máte hned z několika postav ze filmů a seriálů od Disneyho, jako např. Kráska a zvíře, Piráti z Karibiku, Kniha džunglí, Příběh hraček, Lilo a Stitch, Aladin, Mickey a kamarádi, Herkules, Příšerky s.r.o. nebo Mulan. Každá z postav má pět schopností, z nichž jedna je unikátní pro každou postavu a žádná jiná ji nemá. Ve hře jsou čtyři třídy závodníků, a to speedster, trickster, brawler a defender. Každá z těchto tříd má svou vlastní charakteristiku a podle ní se odvíjejí i statistiky postav (např. maximální rychlost nebo zrychlení) a způsob jakým s nimi hrát. Existují zde i členové posádky, kteří zlepšují určité statistiky či schopnosti a každá z postav může mít maximálně čtyři. Jednotlivé závodníky lze upgradovat, čím se zvyšují jejich statistiky, vylepšuje se jim unikátní schopnost a lze jim přidávat nové členy posádky. K tomu jsou zapotřebí úlomky postav a různé materiály pro upgrade. K odemčení závodníka je zapotřebí získat deset úlomků.

Hrát můžete sami v singleplayeru nebo s více hráči v multiplayeru. V multiplayeru máte na výběr z ranked závodů nebo si můžete založit privátní místnost a závodit s přáteli či s lidmi z celého světa online. Najdete zde samozřejmě i lokální multiplayer až pro čtyři hráče. S každou sezónou jsou ve hře i speciální eventy, kde lze získat spoustu materiálů, úlomků či tokenů. Tokeny lze proměnit v herním obchodě za různé předměty. Každá sezóna přináší i season pass.

Vývojáři nadále hru rozvíjejí a přidávají nové postavy a tratě z dalších filmů a seriálů od Disneyho.

@Dunemaster (23.01.2024 13:11): S ohledem na jmenované to bohužel nejsem schopen úplně posoudit. CTR sice mám, ale prakticky jsem ho nehrál a ze série Mario Kart jsem vzhledem k fixaci na platformu PS také nehrál nic. Žánr mám přitom rád, vracím se k němu nárazově. Je však pravda, že Speedstorm z mých zkušeností nemusel čelit příliš těžkotonážní konkurenci. Z paměti vylovím, že jsem hrál Toon Quad, Coffin Dodgers (úplná mizérie), Sonic & Sega All Stars Racing a asi by se dalo zařadit i Disney•Pixar Cars 2. Disney Speedstrom je taková pohodička a "zadarmo" (teda ne, že bych to potřeboval :D). Nakonec mě dokázala zabavit na celkem dlouho (byť mě zase hnaly trofeje) nedostal jsem se do fáze, kdy by mne hra přestala bavit. Věřím, že jsou daleko lepší kart hry a třeba na ně někdy dojde.

Objektivně to rozhodně není žádný zázrak a v rámci žánru nejde o žádný převratný titul. Velmi mi to však sedlo, v povětšinou krátkých seancích jsem během uplynulých dvou měsících ve hře nechal něco k padesáti hodinám a definitivně se odtrhl až po sesbírání všech trofejí (proč tohle sakra nemá Platinu!).

Disney Speedstorm je "zdarma" a obsahu postupně přibývá. Už teď v tuším páté sezóně hra nabízí slušné množství závodníků i tematických tratí z pohádek studia Disney Pixar. Leckomu bude trnem v oku, že je hra dost agresivní se svými mikrotransankcemi, což není vzhledem k jasné cílovce (děti) úplně košer. Já do hry neinvestoval nakonec ani korunu. Musím však přiznat, že se ve hře free to play systém nepředvádí v úplně dobré formě. Progres bez investice je pomalý a s ní vlastně taky - obsah je zamčený za lootboxy a ke slovu tak přichází princip náhody a štěstí. Cílené získání a patřičné vylepšení závodníka přitom může přijít i na několik stovek korun. Já jsem proti těmto praktikám prakticky imunní, děti být však nemusí. I přes trochu predátorský přístup k odměňování, který je vlastně v určitých ohledech až pay to win, mě postupné (byť pomalé) odemykání obsahu bavilo.

Na Speedstorm jsem ocenil hlavně přístupnost a fakt, že má smysl hru zapnout třeba na půl hodinky. Závody jsou zábavné a kratičké, i zde v rámci singleplayeru přichází ke slovu princip "gumy", kdy na vás ti vepředu vždy velkoryse počkají. Tratě a závodníci samotní jsou asi největším lákadlem a i zadarmo se vám jich postupně podaří odemknout poměrně dost přirozeným hraním hry. Jestli si je taky konkurenceschopně vylepšíte, je už věc druhá. Plejáda hrdinů se stále rozrůstá, každý má unikátní schopnost ve dvou variacích a mírně odlišné statistiky. Co si budeme povídat, úplně vyvážení rozhodně nejsou a v multiplayeru jsem měl za některé velké problémy dojíždět alespoň na "bedně", za to za sněhuláka Olafa jsem vyhrál z pěti her čtyři a podobně na tom byly začátky s Aladinem.

Hra tak má své mouchy, přesto mne u ní něco drželo po několik desítek hodin. V podstatě je zdarma, takže rozhodně doporučuji zkusit i starším hráčů, co vyrůstali jako já na Toy Story (Woodyho ani Buzze jsem ale neodemknul!). A klidně k tomu pusťte i děti... jen nejdříve doporučuji vymazat z konzole/PC kreditku :D.

Hodnocení na DH v době dohrání: 75 %; 3. hodnotící; Free To Play

Pro: Zábavné nenáročné ježdění na hezkých tratích; dostatek obsahu; závodníci z oblíbených animáků; hudba (zvuky a dabing už tolik ne); napínavé závodění v multipalyeru

Proti: Poměrně agresivní mikrotransakce; postup je podmíněn náhodou, díky čemuž se bez cílené finanční "infuze" ani po desítkách hodin nemusíte k oblíbené postavě propracovat (Sullyho, či Buzze jsem si ani nezkusil)