Disney•Pixar Cars 2

Cars 2, Auta 2, Cars 2: The Video Game

21.06.2011
17.01.2012
29.05.2012

Závodní hra pro nejmenší řidiče - Auta 2 (Cars 2) - přijíždí a vychází souběžně s příchodem druhého dílu do kin. V hratelné verzi tedy bude moci řídit známá mluvící autíčka z filmu. Podobně tomu bylo u prvního dílu a dvou menších pokračováních. Za těmi stálo studio Rainbow Studios, které nyní předalo štafetu neméně zkušeným Avalanche Software.

Auta 2 nabízí poměrně pestrou škálu herních dovedností jako střílení, driftování, jízdu pozpátku a různé manévrování, které se naučíte v jednoduchém tutoriálu. Naučené dovednosti poté uplatníte v kampani, která ve značné části kopíruje příběh filmu, avšak pro pohodové hraní není třeba znát detailně děj. Principu hry rychle přijdou na chuť především nejmenší, nejedná se o nic jiného než sbírání předmětů a následnému používání proti oponentům na trati. Za každý z vyhraných závodů jako hráč získáváte body, které vám zpřístupní hromadu bonusů, jako nová auta (známá z filmů), mise, či si vašeho stávajícího oblíbence můžete upravit vlastnostně dle svého.

Nově je do pokračování implementován i multiplayer, ve kterém si můžete zahrát se svým kamarádem.

@Yokolobuna (komentář): A já tomu dám klidně 80, protože prcka to baví i jen sledovat a mačkat mezerník aby auto vyskočilo :D V podstatě jsme "hráli" zatím jen tutorial, protože na opravdový hraní je ještě malej, ale i tak je to zábava. Samozřejmě, pokud to někdo nebere jako hru pro dospělé hráčstvo :)

U Cars 2 zde před mým hodnocením svítilo mizerných 43 %. Což je trochu škoda, protože v žádném případě nejde o tragédii či zcela jasně prvoplánovou a nedovařenou vějičku na fanoušky předlohy. Ostatně v dobových recenzích sklidila obstojná hodnocení s průměrem kolem 70 %.

Rozšklebené auťáky přináší do závodního žánru vlastně až překvapivě mnoho prvků a nesází jen na jednoduché závody z "A" do "B". Můžete zde jezdit po dvou kolech, ve smyku, pozpátku, přeskakovat překážky a při tom metat salta. Všechny tyto "machrovinky" samozřejmě nabíjejí nádržku pro krátkodobé zrychlení. Problém je bohužel v tom, že možností je tolik, že celý jízdní model působí přeplácaně, zároveň však v některých aspektech nedotaženě. Řítit se relativně standardními tratěmi v karosérii Bleska McQueena tak není bohužel taková zábava, jaká by mohla být.

Hra tak nabízí poměrně slušnou variabilitu v tom, jakým z způsobem se do cíle dokodrcáte. Vše ozvláštňuje obstojným množstvím módů a i když mód kariéry není kdovíjak dlouhý, neměl jsem pocit, že jde o vyloženě odrbanou hru podle filmu.

Jednotlivé závody jsou v módu suplujícím kariéru trochu sterilně řazené do několika sérií. Příběh zde v principu neexistuje, vše je pojaté jako simulace k tréninku nových agentů, což je trochu škoda. S překonáním posledního závodu se tak nedostavil prakticky žádný pocit zadostiučinění. Cars 2 se pyšní poměrně rozsáhlým "vozovým parkem". Najdeme všechny hlavní a drtivou většinu vedlejších postav z filmu. Rozdíl mezi nimi je však v samotných závodech poměrně malý. Překvapila mne v některých závodech vcelku přepálená obtížnost, díky které budou mít mladší hráči i díky ne úplně vyladěnému jízdnímu modelu nejspíš problém s postupem dál. Volba obtížnosti je přitom dostupná pouze v samostatných závodech.

Vizuálně hra po devíti letech vážně nikoho do kolen nedostane, ale nezestárla úplně strašně. Namluvení jednotlivých auťáků taky není vyloženě špatné.

Upřímně, Cars 2 je sice vcelku zapomenutelnou závodní hrou, ale zároveň na ní není nic vyloženě mizerného. Na rozdíl od některých her podle filmů nepůsobí jako ptákovina splácaná za dvě odpoledne a to se cení. Pro fanoušky předlohy tak lze vlastně s klidným svědomím doporučit, ostatní si na ni po těch letech stejně ani nevzpomenou.

Pro: Slušné možnosti jízdy; velké množství aut

Proti: Nedotažený jízdní model; příběh prakticky neexistuje; občas frustrující obtížnost