DARQ

15.08.2019
04.12.2020
18.03.2021
25.03.2021

Chlapec jménem Lloyd prožívá lucidní snění při němž si je vědom, že se právě nachází uvnitř svého snu. Naneštěstí se však brzy tento sen zvrhne v noční můru, kdy všechny pokusy probudit se z tohoto bdělého snění skončí nezdarem. Bude tak na hráči, aby chlapce provedl temnými zákoutími jeho podvědomí a vyvedl Lloyda z této noční můry.

Hororová hra DARQ více než na lekačky a hektolitry krve sází na plíživý strach z neznáma a postupné budování znepokojivé atmosféry. Jelikož se nacházíte ve snu, kde pevně dané přírodní zákony nemají žádnou váhu, během svého putování máte schopnost ohýbat prostorem, měnit zákony fyziky či gravitaci, takže chlapec může kupříkladu chodit po stěnách a stropech jakoby to byla podlaha. Herní náplň se skládá převážně z průzkumu surrealistického snového světa, řešení různých logických hádanek, sbírání a používání předmětů a také konfrontaci s nebezpečnými nestvůrami obývající tento prostor, přičemž namísto boje je nutno spolehnout se na stealth přístup a nebo rychlý úprk do bezpečí.

@Fritol (23.10.2021 20:42): a ono to není ani to pokrytectví. Slova mají význam. Pokrytec bude, až další hru dá někam exkluzivně. Že mluvil veřejně o chování Epicu ohledně exkluzivity a odmítl ji, a pak se s Epicem dohodl na free giveaway, není pokrytectví. Ty dvě věci se nijak nevylučují. A takhle se tu můžeme točit dokolečka :)

Takže asi agree to disagree.

DARQ mě velmi příjemně překvapil. Hry podobného typu, které mají v popisku značku "horror", většinou moc hororových elementů nemívají. Proto jsem byl velmi rád, že kromě plíživě mrazivé atmosféry a zajímavých puzzlů se DARQ nebojí hodit do placu i klasické hororové prvky a lekačky a párkrát mě i slušně vyděsit (zvlášť určitá část ve vlaku byla skvělá).

Hra vás nechá ovládat chlapce, který se postupně propadá do živých snů. Ty nejsou zrovna příjemné a v nich se od vás očekává jak řešení krátkých logických hádanek, tak skrývání nebo útěk před nepřáteli. I když ani jedna z těchto herních mechanik (stealth nebo útěk) mi není dvakrát po chuti, ve hře je všechno zvládnuto velmi dobře a decentně. Level design a samotné herní mechaniky jsou originální a celkově povedené. Atmosféra a grafická stránka hry je také velmi pěkná, bohužel je hra poměrně krátká. Dá se jí projít klidně na jedno sezení a trošku bych pochyboval jestli stojí za plnou cenu .. ve slevě ale určitě stojí za to vyzkoušení.

Pro: Grafická stránka, soundtrack, atmosféra, hratelnost

Proti: Poměr cena/výkon