Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!

Dark Sun: Wake of the Ravager

1994 PC
Wake of the Ravager (niekedy tiež aj "Dark Sun 2") sa opäť odohráva v púštnom svete Athas. Príbeh hry pokračuje tam, kde jeho predchodca – Dark Sun: Shattered Lands – skončil. Odohráva sa v okolí mestského štátu Tyr. V úvode sa dozvedáme o Drakovi a jeho generálovi, ktorí plánujú dobitie Tyru.

Príbeh začína pomerne jednoducho. Vaša družina je oslovená dievčinou, ktorá vás požiada o pomoc. Avšak skôr než vám toho môže povedať viac – umiera zasiahnutá šípom...

Pre herný systém tu platí to isté, čo pre prvý diel: Hra využíva top-down pohľad na svet. Veľký dôraz je tu kladený na rozhovory a interakciu s ostatnými charaktermi. Boje prebiehajú na ťahy a väčšinou je v nich nutné používať istú dávku taktiky. Formácie a rozloženie kúziel bývajú veľmi dôležité, obzvlášť keď vo väčšine prípadov čelí vaša družina mnohonásobnej presile a útokom zo všetkých strán. Dark Sun taktiež obsahuje niekoľko unikátnych elementov, ktoré sa viažu práve na svet Dark Sun – ako sú rasy Mul a Thri-kreen, či používanie psionických síl.

Dal jsme finální souboj, trvalo mi 4 dny neustálého loadu :)) Počtám cca 50+ pokusů, přičemž ten souboj vždy trval pár desítek minut než jsem…

O Dark Sun: Shattered Lands by se dalo tvrdit, že šlo o prehistorického předka Baldur's Gate. Pokračování zachází o celé míle dál a ke klasikám od Bioware/Black Isle mu vážně už chybí jen ten Infinity Engine. Dark Sun 2 je delší (a to jakože dost, u hry strávíte pěkných pár dní), větší, rozmanitější, ukecanější - zkrátka po všech stránkach coolovitější.

Je překvapivé, že se SSI tentokrát nedrželi moc na uzdě a hra pozbyla velkou část své osobité pouštní atmosféry, která byla obětována na oltář rozmanitosti prostředí za každou cenu. Po úvodu v městském státě Tyr se vydáte za brány a hle! I když by mnohý očekával poušť a dvě seschlé palmy, ocitnul jsem se ve Středozemi plné hobitů a podobné havěti. Přehlídka různých druhů prostředí nicméně pokračovala: od klasických dolů, přes tajnou základnu proradných Illithidů, po vyhaslou sopku s ještěřím národem. Jednotlivé epizody jsou zábavné a některým z nich bych z fleku ohodnotil 95 %, ale dohromady neutváří příliš kompaktní příběhový celek.

Soubojový systém zustává věrný turn-based tradici a je to jen dobře. Čeká na vás spousta delikátních bitek, nechybí celé pasáže bez možnosti si odpočinout a nakoupit zásoby. Místy proto roste obtížnost Dark Sunu 2 do nebes, na čemž ale samozřejmě není nic špatného. Mám rád výzvy a RPG, u kterých musím přemýšlet, ne dnešní interaktivní filmy.

Obrovským problémem Dark Sunu 2 je bohužel časový tlak, který vydání hry provázelo. Hra je nepříjemně zabugovaná. Nechci teď mluvit o drobných maličkostech typu "mrtvý nepřítel zablokuje dveře." Hra dokáže hráče potěšit mnohem zákeřnějšími nástrahami. Když mi například po příchodu do lokace zmizely všechny NPC postavy, několik hodin jsem zaraženě obcházel kolem a ptal se, co se to hergot děje. Nakonec jsem se v čirém zoufalství vrátil ke staršímu savu a vše bylo v pořádku. Proto prosím, ukládejte, ukládejte a ještě jednou ukládejte... :-)

Shrnuto a podtrženo, pokud milujete Baldur's Gate, Icewind Dale i další jejich rodinné příslušníky a shodou okolností vám Dark Sun 2 unikl, ani chvíli neváhejte. Budete odměněni rozsáhlými a dobře napsanými dialogy, náročnými souboji a celkově působivým RPG ze staré školy. Předpokladem samozřejmě zůstává, že se dokážete přenést přes nepohodlí, způsobené plejádou bugů.

Pro: dialogy, DÉLKA, náročné souboje, turn-based, zajímavé questy, soundtrack

Proti: bugy, křečovitá snaha poskytnout co nejvíc různých prostředí