Crime Boss: Rockay City

28.03.2023
15.06.2023

Florida, 90. léta 20. století. Travis Baker má prostý cíl – stát se králem všeho organizovaného zločinu v městě neřesti Rockay City. A když předchozí capo di tutti capi města za násilných okolností skoná, Travis neváhá a po hlavě se vrhá do války gangů s cílem vzejít z ní jako absolutní vítěz. S týmem věrných kompliců, jako plánovači Casey a Nasara, začíná budovat své kriminální impérium, avšak nepřátelští mafiósové jako rapper Hielo či obávaný Dollar Dragon mu nenechají nic zadarmo. Šerif Norris navíc sleduje každý jeho krok a i když stojí na straně zákona, nezastaví se před ničím...

Crime Boss: Rockay City je first-person akce, inspirovaná například sérií Payday. V roli Travise je vaším cílem v titulním Rockay City vybudovat kriminální živnost, která časem dokáže ovládnout celé město. Značná část hry se odehrává na strategické mapě, kde z pohodlí vaší kanceláře najímáte gangstery, nakupujete a prodáváte zboží a plánujete své další kroky. Na konci každého dne dostanete na výběr z několika misí, od různých menších vloupaček a krádeží po komplexní příběhové loupeže. Na ně pak musíte vyslat čtyřčlenný tým gangsterů, přičemž jednoho z jeho členů se z pohledu první osoby ujmete právě vy a prožijete tak akci z jeho očí.

Průchod hrou je do značné míry nelineární a inspiruje se i u roguelite her. Ve hře je přítomný prvek permadeath, jelikož členové vašeho týmu, kteří padnou na misích, opouští váš tým, a smrtí Travise kampaň dokonce končí. Každý nový průchod však nabídne nové mise v závislosti na vašich rozhodnutích a je na vás, kterým příběhovým liniím se budete primárně věnovat. Hra nabízí i online kooperativní multiplayer až pro čtyři hráče, v němž se hráči mohou společně pustit do různých misí, avšak tento režim je zcela oddělen od singleplayeru a nemá žádný vliv na průběh singleplayerových kampaní jednotlivých hráčů.

Velkým tahákem hry je i přítomnost řady hollywoodských herců v hlavních rolích. Hlavního hrdinu Travise ztvárnil Michael Madsen a mimo něj se ve hře ukážou například i Michael Rooker, Kim Basinger, Danny Glover, Damion Poitier, Danny Trejo, Vanilla Ice a Chuck Norris v roli šerifa Norrise.

První run: skoro 9 hodin, smrt úplně na zbytečném místě *fňuk*
Druhý run: "dokončeno", Epic ukazuje celkový čas cca 14 hodin.

V prvních hodinách jsem se cítil zahlcen vysvětlováním herních mechanismů, ale jak si to pak všechno sedne...Zábavná a akčnější variace na Payday, kde není vyloženě žádný postih za hraní zběsilým střílením všeho co se hne (kromě civilistů). Líbilo se mi, jak jsou stealth možnosti omezené a NPC podle toho reagují, ale zároveň není problém něco pokazit.

Velmi se mi líbilo, jak byla mise/scéna připravená a nemusel jsem 40x koukat na nějakou animaci nebo tak. Prostě zapnu misi, hned střílím (nějaké mise začínají poklidně a pak jsem začal střílet) a dostřlím, loading a jsem zpět s penězmi v doupěti.
Varianty misí mě za celou dobu hraní neomrzely. Mile mě překvapilo kolik vrstev měl rogue lite systém a jak dobře fungovaly. Vlastně vůbec mě překvapilo jak kombinace FPS a rogue lite fungovala.

Škoda AI jak nepřátel tak parťáků, strašně nehezkého lip syncu, nevyužitého potenciálu hostujících hvězd (nepřátelských bossů) a spawnování nepřátel, které odpustím jen v Borderlands. Sem tam se mi zasekl parťák nebo se úniková dodávka rozhodla zastavit přímo u spawnu (otevírající se dveře, ve kterých není žádná textura) nepřátel.

Crime Boss: Rockay City je pro mě překvapením. Po prvních recenzí na PC začátkem roku to vypadalo jako průšvih, nedopečený koncept se spoustou chyb. Já se ke hře dostal až ke konci léta, kdy už vyšla verze pro současnou generaci konzolí a sadou updatů s číslovkou 4.0 a zážitek to teda byl!

Atmosféra která mi připomínala mé oblíbené Vice City, sbírka solidních herců z akčnáků dob minulých viz. Norris, Trejo, Glover, Basinger, Rooker a hlavní crime boss co by postava hráče Michael Madsen vytváří solidní základ hry na kterém pak staví návykové prvky hratelnosti. Koncept kdy máte velké město plné nepřátelských gangů s kterými soupeříte o území a vliv, kdy denní aktivita je ve stylu Payday kdy vykrádáte obchody, banky, skladiště a konvoje s penězi. Přestřelky s policií jsou fajn, jejich postupný stupňující tlak v nasazení elitnějších nepřátel vede hráče k tomu aby akci co nejrychleji a nejlépe provedl a získal dost peněz. Musím pochválit i pocit ze střelby a zbraní kde člověk vidí rozdíl mezi obyčejným SMG a kvalitní útočnou puškou.

Protože peníze jsou zde hlavním a nejdůležitějším prvkem hry. Za peníze najímáte parťáky co jdou s Vámi na vloupačky. Souboj o území města stojí peníze taky stejně tak najímání obyčejných pěšáků kteří území dobývají nebo naopak chrání Vaše před útokem soupeře. Prachy stojí i plánování veškerých akcí plus si podíl vezmou i parťáci, jejich vylepšení nebo nákup nových zbraní či předmětů které zvyšují level bosse tedy hráče.

Každý level přináší nějakou fajnovou schopnost ať už jde o výdrž, lepší vybavení, více peněz do začátku či území. Protože pokud hlavní postava umře hráč končí a začíná celé své úsilí znovu kromě levelu bosse a výhod co získal z levelování. Sice tento rogulike prvek ve hrách rád nemám tady jsem se s ním naučil pracovat a na riskantní akce jsem posílal jiné postavy.

Jedinou velkou výtkou je, že se časem dostaví trochu stereotyp protože map a misí není tolik. Naštěstí autoři i v updatu přidali nové mapy a typy heistu. Nyní už je venku první velké DLC co přináší nové loupeže, vlastní kampaň kdy se hráč spojí se svým jedním rivalem v podání Danyho Treja. Podle roadmapy na tuto sezónu se chystají ještě další dvě příběhové DLC tak jsem zvědav. Tímto stylem můžou doplnit další zajímavý obsah.

Kampaň je aktuálně čistě singleplayer zážitek pro více hráčů je tu pak sestava coop misí kdy jsou vybrány všechny hlavní velké vloupačky a události s vlastním mini příběhem. A druhý multiplayer mód pak nabízí město zaměřeno čistě jen na akce vykrádání bank atd... kdy neřeší žádný souboj o území. Jen vylepšování zločinecké bandy a vydělávání peněz na všechny postavy co se v příběhu objeví.

Upřímně jsem nečekal, že mě tento český počin dokáže takto chytit a kdy si budu říkat ještě jednu akci ve městě a pak půjdu spát.