Cookie Clicker

24.08.2013
28.09.2019
01.09.2021

freeware

Cookie Clicker je dílem francouzské tvůrčí dvojice Orteil a Opti (vystupující pod jménem DashNet), která je známá menšími browserovými hrami a všelijakými experimenty. Původní verze hry, nyní nazývaná Cookie Clicker Classic, byla krátce po zveřejnění kompletně předělána a je dodnes vylepšována pod jménem Cookie Clicker. Jedná se o hru ze žánru tzv. idle her, kde většinu herní doby vlastně strávíte nicneděláním. Hra se odehrává i bez vaší interakce a to dokonce i když je vypnutá.

Ve hře stanete v čele malé pekárny zaměřené na tvorbu malých čokoládových sušenek (cookies). Cíl je prostý, tvořte další a další sušenky, které pak zároveň slouží jako platidlo, za které rozšiřujete své výrobní kapacity. Postupně tak přejdete z ruční tvorby sušenek na najímaní hodných babiček, které je pečou za vás; stavbu farem, kde se sušenky pěstují; dolů, kde se těží a celou řadu dalších absurdních způsobů, jak nekonečné hromady sušenek dále rozšiřovat.

Hra je ztvárněna pixel-artovou grafikou. Přes svůj jednoduchý princip obsahuje značné množství obsahu - několik miniher, knihu kouzel, sezónní události, apokalypsu, systém achievementů a také komplexní systém permanentních vylepšení nakoupených po obětování veškerého postupu hrou.

Hra je primárně vyvíjena a neustále vylepšována jako browserová hra. V roce 2019 však také vyšla první verze hry pro Android a v budoucnu je také plánováno rozšíření pro iOS.

• Browser 50
Hru jsem hrál v rámci herní výzvy 2021

Cookie Clicker. V podstatě praotec všech clicker her. Stejně jako někteří jeho kolegové i CC se dostal z webového prohlížeče na steam a proto jsem se znovu vrátil, abych si ještě jednou vytvořil vlastní sušenkové impérium.

Nejlepší přirovnání hraní této hry je asi k nápadu, že ta dobrovolná lobotomie nebude vůbec špatná.

Nechápejte mě špatně. MILUJU SUŠENKY. Realita je však taková, že gameplay vám toho příliš nenabídne. Jednoduše jedná se o clicker hru ve které děláte sušenky … 1, 2, 4, 8, 16,… no a takhle až do klidně vaší smrti. Hra nabízí jednoduchý způsob vylepšování budov, které generují další sušenky a za ně nakupujete další vylepšení. Čím déle jste tím více sušenek těžíte, ale zároveň tím víc všechno stojí a proto potřebujete stále víc, víc a víc. No a na tomto principu hra funguje.

Zároveň pokud se vám podaří dostat dostatečně daleko a vydělat jistý obnos sušenek (který se pokaždé zvyšuje), tak dostanete možnost vaše sušenkové impérium obětovat a získat body na trvalá vylepšení. Právě skrze tato vylepšení hrou procházíte až do naprostého end game a jelikož díky ním máte pak více sušenek a jdete stále dál, tak vás ani neštve, že vlastně o všechny sušenky pokaždé přijdete.

Klasicky ve hře sbíráte trofeje. Ty jsou za běžné věci jako klikni na sušenku 1000x, ale i za různé speciální či tajné akce. Celkově jich je spousta, ale většinu z nich získáte běžným hraním a zvětšováním svého impéria. Já osobně jsem v době psaní tohoto komentáře měl necelých 90% trofejí.

Jednou z věcí která je trochu humorná je vaše herní babička. Ta v jistých částech hry mění svou osobnost a svolává další babičky za účelem jejich tajných sušenkových plánů. Jindy vám řekne, že jí chybíte a naopak někdy přijde s tím, že je jí z vás zle.

Hra má také jistý systém vyskakujících „novinek“. Ty jsou předem napsané a v náhodném pořadí vám vyskakují v horní části obrazovky dle toho v jaké části hry se nacházíte. Díky CZ překladu jsem se občas i zasmál nad nápady vývojáře.

Co se mi dále na hře líbilo je její grafické provedení. Hra vypadá hezky. Ano není to žádná AAA hra za 60e na které pracovala armáda vývojářů, ale i tak na pohled vás neurazí.

No a teď nějaké to mínus. Hra je v podstatě furt to samé dokola. Ano máte tam jisté možnosti miniher jako například pěstování kytek, ale ve finále zjistíte, že vás to ani moc nebaví a je to spíše otravné než zábavné. Pokud by někdo chtěl tuto hru hrát jako main game, tak je poměrně blázen. Bohatě mi stačilo mít jí puštěnou na jedné obrazovce a na druhé vesele seriál či nějaký film. Občas jsem sice zkoušel hrát aktivně a sbírat zlaté sušenky, které vás opravdu ohromně posouvají kupředu, ale nikdy to nemělo dlouhého trvání.

Sečteno a podtrženo. Pokud hledáte brutální akční AAA hru která vás pohltí na desítky né-li stovky hodin, tak jste absolutně vedle.

Naopak pokud hledáte něco na chill co vás vlastně reálně nepotřebuje a vy si u toho můžete klidně stříhat chloupky v nose a ničemu to nevadí, tak je to pro vás to pravé. Hra je slušná, pěkná a v jistých místech i zajímavá. Dokud od ní nebudete čekat něco co žánr clicker her nedokáže nabídnout, tak nebudete zklamáni.

Jednoduše Cookie Clicker je hra na pozadí nebo na občasné pomačkání golden cookies a tímto stylem vám dokáže vydržet skutečně i na stovky a stovky hodin.

Pro: Nenáročnost jak na PC tak i na hráče, grafické provedení, babička, novinky, CZ překlad

Proti: V realitě je to furt to samé dokola beze smyslu, konečná fáze hry dost zpomalí

• Browser 70
  • Android 40
Idle hry jsou, co si budem nalhávat, vlastně úplná blbost a v zásadě pravý opak toho, co od her čekáme. Cookie Clicker je však docela překvapivě obsahově bohatý a také trošku návykový. Jelikož kromě samotného "idlení" můžete i volit různou strategii na zvyšování produkce, hledat skryté achievementy a brouzdat velkou zásobou vtipných popisků, jedná se o příjemnou odpočinkovou zábavu.
  • Android 30
Totální blbost, která jen plýtvá vaším časem. Cookie clicker a hry tomu podobné, by si zasloužily vyřazení z pojmu "hra", protože je to opravdu ztráta času.

Pro: Zajímavé upgrady

Proti: Ztráta času, nezajímavý a repetetivní gameplay