Reklama Klukovna.cz

Commander Keen Episode 1: Marooned on Mars

akce > plošinovka *
14.12.1990
id Software
Osmiletý génius Billy Blaze si ve své klubovně na dvorku vyrobí kosmickou loď a po nasazení fotbalové helmy se z něj stane Commander Keen – Obránce planety Země. Už jeho první mise na Mars ho však uvrhne do nesnází. Zlí Vorticoni mu z lodi ukradnou životně důležité součástky a rozmístí je do čtyř vzdálených marťanských měst. Keen se proto musí vypravit na cestu, aby je získal zpět...

Commander Keen 1 je klasická plošinovka a první významnější počin studia id Software. Hráč získává ovládání nad dětským hrdinou Keenem, který se za použití vlastních pohybů, energetické pistole a skákací tyče s pružinou postupně probíjí jednotlivými lokacemi. První tři díly početné série vyšly najednou jako úvodní trilogie a tvoří provázaný celek.

ugraugra
ugraugra

Tohle opravdu vyšlo ve stejný rok jako Golden Axe? Ta grafika v přímém porovnání je jak nebe a dudy...

Tak jsem zhruba po dvanácti letech oprášil jednu ze svých starých disket, se záměrem "pomstít" se Keenovi, který mi v útlém mládí dělal velké problémy a nikdy se mi ho nepodařilo dohrát do úplného konce. Nevím, jestli to bylo mojí tehdejší neznalostí některých herních možností, například, že se dá hra pomocí F5 uložit (ano, vtipné, já vím..), nebo o něco vyšší náročností. Upřímně, hry, kde stačil jediný kontakt s nepřítelem (namátkou třeba ještě Dangerous Dave in the Haunted Mansion) k tomu, abyste opakovali celý level nebo někdy dokonce i celou hru, jsem moc v oblibě neměl..
Dnes je to už samozřejmě úsměvné, prvního Keena jsem pokořil během slabé půlhodinky bez nějakých větších obtíží.
Na svou dobu se, dle mého názoru, jednalo o lehce nadprůměrnou "skákačku", s pár zajímavými prvky (příklad za všechny: pogo tyčka). Mé hodnocení o nějaké to procento navíc ovšem zvedá nostalgie.

Pro: Pogo hůl, relativní volnost

Proti: Krátká herní doba, skákající modří psi

Výborná dětská plošinovka, překvapila mně svižnost a pravidelnost ovládání pod DOSBoxem (mnohem citlivější ovládání, než jaké se pamatuji z dětství), obzláště překvapivé po navyknutí na novější díly.

Pro: Hratelnost

Proti: Grafika, Hudba

Hell yeaaah! Vůbec první hra, kterou jsem kdy na pc hrál, tehdy ještě disketová záležitost a z větší části existovali jen dema. To nic ale nemění na tom, že jsem se dokázal vyřádit jako blázen a na Keena vzpomínám se slzou v oku. Tohle asi nebude moc dlouhý komentář, ale co chcete na první hru říct? Do té doby to byly jen konzole, ale až Commander Keen mi ukázal, kudy moje životní dráha povede. Sega neměla špatné hry, ani Nintendo, ale až ms-dos s Keenem bylo to pravé osvěžení. Kde ty časy jsou...

Pro: hopsačko dědkoidní záležitost

Proti: záchvat nostalgie, který hra vzbuzuje jen pří pouhé vzpomínce...

Commander Keen je moje oblíbená série plošinovek. První díl jsem dohrál snad 20x a vždy mě to bavilo. Levelů je dostatek a částečně otevřená mapa umožňuje poměrně nelineární průchod hrou. Cílem hry je sebrat 4 součásti nezbytné k opravě kosmické lodi. Pokud už víte kde se co nachází, lze hrou projít velice rychle.
Nepřátelé jsou poměrně variabilní, někteří vás jen postrkují, jiní zabijí, některé nemůžete ani zničit a je nutné se jim vyhnout. Hratelnost příjemně oživuje pogo(skákadlo). Také prostředí levelů je dostatečně různorodé.
Grafika je sice proti některým hrám z té doby slabší, ale rozhodně doporučuji alespoň tento a 4 díl série Commander Keen vyzkoušet.

Pro: nelineárnost, pogo, hratelnost

Proti: grafika

Keena jedničku jsem hrál až po dohrání čtvrtého dílu, je tedy jasné, že na mě neudělal takový dojem, který udělala výborná čtverka. I tak to ale byl zajímavý výlet, který si čas od času zopakuji.

Keen musí objevit, součástky ze své lodi aby mohl odletět, proto se musí vydat do různých komplexů na planetě a tam je najít.

Ovládání je velice kostrbaté a člověk si na ně musí zvyknout, odhadnout skoky, kdy se zastavit a hlavně nespadnout do díry. A když to kombinují takové prvky jako led, po kterém se výborně klouže, či dělo střílející ledové kostky, dokáže tento díl být o nervy.
Střílení, kvůli kterému je zapotřebí stisknout dvě klávesy, není taky nic moc, zvláště když hráč místo střely začne hopsat na skákací tyči. (oproti čtverce,tady jsou nepřátelé surově smažení -žádné milosrdné omračování :D ).

Některé lokace jsou opravdu hnusné (obtížnostně) zvláště když cestu blokují monstra, kterých se nedá zbavit a hráč je musí nějak odlákat (až příliš často před exitem)

Po grafické stránce se nedají čekat žádné zázraky (oproti čtverce), ale já měl pro takto jednoduché vždy slabost.

Na této hře je velice pěkně zřetelné jak velký skok mohou vyvojáři učinit, během docela krátké doby. Čtvrtý mnou velice vychvalovaný díl je pouze o rok starší, ovšem propast mezi těmito díly je obrovská. Vzhledem k tomu, že Keen je celkově záživná série a stojí zato si ji pěkně projet od začátku, dávám 70%

Pro: Je to Keen

Proti: horší ovladatelnost, nezlikvidovatelní nepřátelé