Chrome: SpecForce

02.06.2005

Jestli jste si mysleli, že se skončením Chrome se Bolt Logan odebere na dovolenou nebo snad do předčasného důchodu, byli jste na omylu. V pokračování polské 3D FPS akce Chrome, které však není označeno číslovkou 2, se opět ocitnete v kůži starého známého hrdiny a vydáte se jako příslušník elitní jednotky SpecForce vyřešit problém na planetě Estrella, kde se hromadně pěstuje droga, jež dělá lidi agresivními a silnými.

Stejně jako původní hra i Chrome: Specforce nabízí obrovskou herní mapu, po které se nebudete pohybovat pouze pěšky, ale i pomocí několika vozidel a mechů. V rámci své jednotky můžete zadávat i několik jednoduchých příkazů.

@Poseiidon (14.02.2014 18:51): grafiku dela lepsi hlavne hustsi zastaveni rostlinami a stromy a taky to ze pribyli kopce a hory, neni to tak prazdne jako prvni dil. jinak budovy a objekty sou podle me na stejne urovni, jen sou lepsi modely postav a zrejme i shadery

Zatímco první Chrome byl pěkně vypadající, ale vcelku mizernou střílečkou, druhý díl je na tom o poznání lépe. Tvůrci se poučili ze svých chyb a notně upravili akční stránku, která je tentokrát na mnohem lepší úrovni a směle může konkurovat i tříáčkovým titulům té doby. Na první pohled vypadá, že je vše při starém, ale na pohled druhý je vidět, že se hra pohnula velkým krokem kupředu.

Zejména tedy po stránce hratelnosti. Mise jsou tentokrát více lineární, svižnější a neválčí se na takové vzdálenosti, jako dříve. Je to rozhodně klad, tentokrát už jsem neměl problémy nepřítele trefit. Tvůrci ale i přesto zachovali jistou volnost pohybu. Naopak mě trochu mrzelo, že se Specforce odehrává jen na jedné jediné planetě. Tou je džungloidní Estrella a upřímně řečeno, teď už ani pořádně nevím, proč jsem tam vlastně byl. Jediné, co si pamatuju je, že jsem prošel několika rozličnými prostředími, splnil 11 misí a po pěti hodinách nastal konec. Příběh tedy nehraje moc velkou roli a už dopředu je jasné, jak to celé dopadne.

Grafika doznala pořádných vylepšení a i přestože v roce 2005 byly hezčí pecky, Specforce nevypadá vůbec špatně. Zalesněné lokace mám ve hrách rád a chrome engine umí opravdu hezké scenérie. I paleta barev se s každou misí mění a tak rozhodně nehrozí nuda. Stejně tak herní náplň je bohatší, byť mě docela otravovalo vcelku časté hackování a procházení základen, které jsou úplně stejné, jako v jedničce (takže děsně nudné). Naštěstí jich tolik není a většinu hry strávíte potulováním se venku.

Po dohrání mám však dojem, že Techland stále nejede na plný plyn a Specforce se nedostalo tolik péče, kolik by si zasloužil. Hraje se příjemně, ale díky tuctovému příběhu a absenci originálních prvků, je vcelku nevýrazný.

Pro: notně vylepšená střelba a konečně je to fakt zábava hrát, moc pěkná grafika, některé zajímavé mise a trocha volnosti v nich

Proti: nezajímavá story, nudné a opakující se interiéry základen, minimum inovací

Pokud jste se na konci jedničky dali k LorGenu, bude vám dávat příběh smysl. Jinak je to naprostý blábol. A k tomu ještě tisíckrát použité a nudné klišé.

SpecForce se dalo cestou moderních lineárních stříleček. Relativní omezená volnost původního Chrome je pryč. Tady jen jdete dopředu a střílíte. Schopností máte méně. Zbraní máte méně. Proč by taky mělo něco hru rušit od střílení. Které je hodně zábavné. Prachová stopa po zásahu do nepřítele si mě dostala už od začátku. Ve hře ubylo interiérů. Což je dobře. Jsou totiž opět hnusné. Ani jedna stealth mise. Také dobře. Větší využití bojových robotů a vozidel. Výborně.. Prostě se to dobře hraje.

S muzikou si autoři tolik nehráli. Místo toho vám pustí klasickou smyčku, co se opakuje pořád dokola. Iritovaly mě nekonečné pexesa. Ano, stejně jsem je všechny vyřešil i bez přemýšlení. Zbytečné a rušivé. V prvním díle dávali trochu smysl, ale tady ne. Pokud se prostřílíte až na konec, čeká vás jeden lehký boss a hodně špatný jakože otevřený konec. Tady ale tvůrci snad o nějakém pokračování nemohli přemýšlet. Už tohle vypadá, že je to slepené hodně narychlo a hodně zjednodušeno.

Hra má stejnou grafiku jako o dva roky starší předchůdce a je to docela krátké. Celou dobu slušně zábavné. Pokud teda překousnete ten, What the fuck!, děj. To hlavní, střílení, je tu totiž vylepšené. Co víc chtít od střílečky, která se ani moc netváří, že by měla nějaké velké ambice.

Pro: pocit ze střelby, velké využití mechů a vozidel, ideál na vypnutí mozku, zjednodušení Chrome sedne

Proti: blbý děj a konec, krátké, pexesa, boss mohl být nebezpečnější

Tohle dost bolelo. Narozdíl od prvního dílu jsem SpecForce předtím nehrál, tudiž pro mě byl novinkou nezatíženou jakoukoliv nostalgií.

Celkem jsem se těšil na to, jak se bude vyvíjet příběh Logana, ale tady přišlo první zklamání, nejedná se totiž o pokračování, ale prequel. To znamená, že se budete procházet v Loganově kůži po nějaké bezvýznamné lesnaté planetce a společníka Vám bude dělat nesympatický Pointer. Ne že by na tom záleželo, protože pokud v Chromě existoval příběh, sympatické charaktery a nějaký děj, tady není nic. Ano bojujete za rebely proti korporaci, ale to je vše co s odstupem můžu říct. Navíc kromě slaboučkého outra chybí jakékoliv videosekvence, což u hry z roku 2005 je na pováženou.

A co je jinak nového? Vůbec nic. Autoři nechali stejné úpnlně všechno - zbraně, inventář, lékárničky, tupé nepřátele, layout základen, lesy, mechy i auta. A aby nám to nebylo líto, tak zmizely některé zbraně, implantáty a radar s nepřáteli a počet misí se zmenšil. Grafika vypadá v podstatě stejně jako u prvního dílu, což v konkurenci z roku 2005 (např. F.E.A.R., Quake 4, Serious Sam 2) neohromí.

A jinak není o čem psát. Chrome Specforce je zkrátka datadisk bez příběhu, který neobsahuje žádné vylepšení a ještě pár funkcí ubírá. Akorát někdo měl tu drzost ho v roce 2005 vydat jako plnou hru.

Pro: Hratelnost stejná jako v Chrome.

Proti: Nepřináší naprosto nic nového oproti Chrome, absence příběhu.

No dneska jsem si zkoušel zopakovat, nezvládl jsem to. Nezvládal jsem to kostrbaté ovládání. Nicméně graficky není nejhorší, na svou dobu nádherná. Inventáře, sbírání věcí, cd přehrávačů, které vám dodají krásný doprovod hudby od nějaké pomalejší tišší až po hlučnější a rychlejší, která se hodí opravdu do velkých přestřelek. Super oblek, který dodává hře další malé množství zajímavých prvků a děj. No další klady. Nevím, proč dávám to nízké hodnocení, asi právě proto, že dnes si zahraji už mnohem lepší hry a že dnes nemám moc chuť se k tomuto vracet, nicméně hrávat to před lety, jsem nadšený několikrát. Každý by ji měl alespoň vyzkoušet. Rozhodně hru nainstalujte, když už nic jiného, postřílíte pár ještěrek, vyzkoušíte něco, co vám připomene dnešní Crysis a zároveň i něco jiného. Vlezete si libovolně do nějaké techniky ať už to jsou nějaké vznášedla nebo mechanické bojové obleky nebo jen ve zkratce mechy.