Children of Silentown

Elf Games •  Luna2 Studio •  SneakyBox (PS4, PS5, Switch)

Počuli ste niekedy o mestečku Silentown? Zo všetkých strán je obklopené obrovským lesom a žijú v ňom ľudia, ktorí sa naučili žiť podľa dôležitých pravidiel. Tie im umožňujú ochranu pred nebezpečnými monštrami, ktoré žijú v lese a unesú každého, kto ich nebude dodržiavať. Príbeh sa sústreďuje na mladé dievča menom Lucy. Tá by chcela prežiť šťastné detstvo, no v tichom mestečku je to celkom náročné, najmä keď z neho ľudia často miznú. Lucy, ktorá nachádza záľubu v speve, navyše trápia nočné mory a i preto je rozhodnutá odhaliť pravdu o tom, čo sa skrýva v nebezpečnom lese. Neustále má totiž pocit, že sa s ňou niekto alebo niečo snaží komunikovať.

Vydajte sa teda spolu s Lucy na jej dobrodružnú cestu v tejto tradične vystavanej point-click adventúre, počas ktorej budete mať možnosť spoznať malé mestečko a jeho obyvateľov spolu s jeho deťmi. Počas tejto cesty sa naučíte niekoľko melódií, budete svedkami záhadných zmiznutí a možno sa vám aj podarí zistiť, čo sa vlastne v lese odohráva. Niekedy sú pravidlá na to, aby sa porušili.

Jedno z mojich tohtoročných najväčších očakávaní. Keď Daedalic Entertainment vydáva hru, tak som vždy veľmi zvedavý, pretože si často vezmú pod krídla skvelé adventúry, ktoré si ma vedia veľmi rýchlo získať svojimi nápadmi. Plus občas prispejú aj sami kvalitným titulom ako napríkald v prípade "The Night Of The Rabbit". Každopádne na tento titul sme museli čakať skutočne poriadne dlho. A najhoršie bolo, že počas obdobia 2021 a 2022 prichádzalo o ňom také minimum informácií, že už som mal reálne obavy, že ten projekt ostal niekde pochovaný a nikdy sa ho nedočkáme. A ostane nám len ten skvelý prológ. Našťastie, to sa nestalo a mal som tak možnosť si vychutnať túto hru v svojej plnej paráde.

Pripomína mi to rannejšiu tvorbu M. Nighta Shyamalana, konkrétne jeho film "The Village". Myslím si ale, že tu sa dočkáme niekoľko iných momentov, ktoré robia hru o niečo zaujímavejšiu. Pretože reálne uvidíme, čo sa vlastne v lesoch odohráva. A s tým všetkým čo sa tam odohralo mi to skutočne dalo zmysel. Rovnako ma teší, že hra motivuje ľudí si to vyskúšať znovu, objaviť jednotlivé secrety a dočkať sa ešte troch ďalších záverov. Myslím si, že môj bol dostatočne uspokojivý na to, aby som povedal, že hra mala skvelé finále, ktoré ma potešilo. Má to silný príbeh, zaujímavé postavy a veľmi zaujímavý umelecký štýl.

Myslím si, že takto to vyzerá, keď sa spojí umelecké videnie Tima Burtona s Margaret Keane a vznikne tak hra, ktorá má to najlepšie z oboch frontov. Okrem toho zasadené do pekného prostredia dedinky uprostred lesa. Teším sa, keď si to zopakujem a tentokrát sa pozrieme, čo sa stane ak zvolím na konci inú možnosť.

Možno by som mal ešte dodať, že gameplay je solídny a funkčný, hra má rozhodne svoje atmosférické časti, no rovnako aj svoje srdečné časti. Minihry sú dostatočne jednoduché na to, aby ste ich pochopili, no dá sa v nich aj celkom slušne zamotať, takže v tomto smere úplne perfektná náročnosť. Nemám rád keď sú veci moc jednoduché, no rovnako aj keď sú moc komplikované. Tu našli tvorcovia perfektný balanc. Hudba je skvelá a rovnako aj melodické linky, ktoré budete počas hry používať na posúvanie sa v príbehu. Pre mňa skutočne skvelý štart do nového herného roka... tak sa teším k čomu sa dostanem nabudúce. Každopádne odporúčam všetkým milovníkom temnejších adventúr. Sú tu aj určité mínusy, ale ani jeden mi nejako výrazne nekazil dojmy z hrania. Ale prijmem, keby som sa dočkal kritiky na svoje vysoké hodnotenie, lebo čiastočne to môže byť ovplyvnené mojim nadšením z toho, že sme sa hry konečne dočkali ... a že mi skutočne zapasovala. Takže v tomto smere to môžete brať trošku s nadhľadom.

Pro: alternatívne konce, umelecký štýl, jednoduchá hrateľnosť, zaujímavý príbeh s dobrými postavami

Proti: kombinovanie predmetov funguje len s pravým tlačítkom, pretekárska minihra je skoro zbytočná