Chants of Sennaar

Trojrozměrná adventura s pastelovým ztvárněním "Zpěvy Sennaaru" vypráví příběh inspirovaný biblickým Babylonem. Ve věži, která kombinuje kulturu doby bronzové s národy žijící futuristickou technologií, které spolu již dlouhou dobu nekomunikují. Na řadu však přichází záhadná postava ovládaná hráčem z pohledu shora, která se probouzí ze sarkofágu, aby odhalila tajemství tohoto světa.

Hráč se posouvá v ději a světě dál pomocí řešení logických hádanek, ovšem aby je vůbec mohl začít řešit, musí rozumět místním jazykům. K tomu hráči pomůže zápisník, kam se ukládají různé symboly a jejich význam, na který hráč musí přijít. Postupně se tak napříč hrou postava a hráč učí různé jazyky místních kultur, kombinací různých symbolů vznikají různé věty a rozličné významy. To pak hráči pomůže komunikovat s ostatními obyvateli, pomáhat jim a odhalovat tajemství místního světa.

Tak záseky vyřešeny, oba byly způsobené přehlédnutými hotspoty. (Bratr, kterému jsem hru dala k svátku a už ji dohrál, říkal, že na začátku se během učení ovládání člověk dozví o možnosti si hotspoty kolečkem zobrazit - to mi úplně uniklo.) Teď zbývá projít bránou (což jsem mohla už předtím, ale nechtěla, dokud všechno nedořeším) - nevím, kolik toho za ní ještě je, ale schovávám si to na klidnou chvíli, abych si mohla zbytek hry opravdu užít, nebude se mi s ní chtít loučit.

Na tuto hru jsem narazil pouhou náhodou a celkem mě zaujala svým grafickým zpracováním.

Na začátku jsme se ocitáme na věži, která má několik pater, v nichž se nachází rozličné frakce lidí. Každá tato frakce má svůj jazyk a naším úkolem je jednotlivým jazykům porozumět, co by to bylo za logickou hru, pokud bychom si nemuseli vzít sešit a jednotlivé znaky si kreslit. Někdy si vyvodíme význam symbolu, pouhým pohledem sochu reprezentující povolání, jindy se snažíme pochopit význam od konverzace na určitou činností. Nejčastěji však narážíme na obrazce doplněné symboly. Už podle názvu jde usuzovat, že je zde silná inspirace v příkladě babylonské věže a to v kombinaci s originálním nápadem funguje skvěle.

Ve hře nalezneme pět frakci a tak nás čeká rozluštění pěti různých jazyků. Frakce jsou tvořené: stoupenci, válečníky, bardy, alchymisty a poustevníky.
Ti již zapomněli jako mezi sebou komunikovat a tak tu jsme my.

Mechanika hry je naprosto čistá click-point adventura, ale najdeme zde i prvky stealth. Ovšem to hlavní se točí okolo logického dešifrování, respektive učení se jednotlivým jazyků a to s velmi dobrým důrazem na reálnou lingvistiku.

Grafické zpracovaní mi velmi připomínalo hru Sable.
Některé lokace jsou členité tak, že jejich podobnost vzbuzuje spíše průchod labyrintem. Každá lokace je barevně odlišená a využívání světla a stínů funguje bez problémů.

Kamera je fixovaná, takže se nestává, že by nebylo nikam vidět, byť se některé pasáže lehce přehlídnou.
Hudba doprovází každou lokaci svojí jedinečnou melodií a každý jazyk má odlišné zvuky, což jen podtrhuje atmosféru.

Hra obsahuje i pár mini her a to at´ už variaci na whack a mole, tak flappy bird a pak je zde hra karet, kdy symbol vyšší frakce poráží nižší, to vše na 5 kol, symbolizováno 5 kuličky.

Jde o velmi hezkou oddychovou adventuru se zajímavou myšlenkou, bez náročného příběhu, která je zábavná, ale celkem krátká, tedy pokud dáváte přednost logickým hrám.

Není to hra pro každého, ale osobně oceňuji zajímavou myšlenku.

Pro: Originální nápad, důraz na logické myšlení, grafické zpracování.

Proti: Kompletní dohraní za 9 hodin, jednolitost, příběh je velmi předvídatelný